Przejdź do treści

Szczepionka Johnson & Johnson wywołuje zakrzepy krwi? FDA wydała komunikat

Szczepionka
Szczepionka Johnson & Johnson wywołuje zakrzepy krwi? FDA wydała komunikat/ Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków” – podała w komunikacie Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Szczepionka Johnson & Johnson stosowana jest obecnie w Stanach Zjednoczonych. W Unii Europejskiej pierwsze szczepienia tym preparatem mają rozpocząć się w kwietniu.

„Nie znaleźliśmy związku ze szczepieniami”

Szczepionka Johnson & Johnson obecnie podawana jest m.in. w Stanach Zjednoczonych. Europejskie organy regulacyjne zatwierdziły preparat do użytku w całej Unii Europejskiej w marcu, jednak jego wprowadzenie jeszcze się nie rozpoczęło.

Blisko 5 milionów osób w Stanach Zjednoczonych otrzymało szczepionkę Johnson & Johnson począwszy od czwartku, jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Zarejestrowano także cztery przypadki zakrzepów krwi (w tym jeden śmiertelny) po szczepieniu. W związku z tym w kilku punktach zaprzestano szczepień. Sprawą zajęła się Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), która oświadczyła w piątek, że nie ma potwierdzonego związku między zakrzepami a preparatem Johnson & Johnson.

„FDA jest świadoma informacji w Stanach Zjednoczonych o poważnych zdarzeniach zakrzepowo-zatorowych, czasami związanych z małopłytkowością, które wystąpiły u kilku osób po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson” – wyjaśniono w komunikacie.

FDA dodała także, że w celach bezpieczeństwa będzie prowadzić dalsze badania.

„W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków” – dodano.

Co powinnaś wiedzieć o szczepionce przeciw COVID-19 koncernu Johnson&Johnson? Farmaceutka zbiera najważniejsze fakty

Szczepionka Johnson & Johnson dostępna w Unii Europejskiej

Szczepionka Johnson & Johnson została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) 11 marca 2021 roku i ma być dostępna w państwach unijnych w kwietniu.

EMA oświadczyła w piątek, że rozpoczęła przegląd bezpieczeństwa szczepionki opracowanej przez Johnson & Johnson po doniesieniach o zakrzepach krwi u niektórych pacjentów, którzy ją otrzymali. Jak stwierdziła, nie jest jeszcze jasne, czy istnieje związek między szczepionką a zgłaszanymi przypadkami. Komitet ds. bezpieczeństwa zadecyduje, czy potrzebne będą dodatkowe działania regulacyjne.

„Obecnie nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowy między szczepieniem preparatem wyprodukowanym przez Johnson & Johnson a tymi schorzeniami” – podała EMA w oświadczeniu, dodając – „PRAC (komisja ds. Bezpieczeństwa EMA) bada te przypadki i zdecyduje, czy konieczne może być podjęcie działań regulacyjnych, które zwykle obejmują aktualizację informacji o produkcie”

Co wiemy o szczepionce Johnson&Johnson?

Szczepionka została opracowała przez firmę Janssen Pharmaceutica – która jest częścią globalnego koncernu Johnson&Johnson – oraz specjalistów z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Pracę nad nią rozpoczęto w styczniu 2020 roku, a pierwsze badania 1 i 2 fazy odbyły się w marcu.

Szczepionka Johnson&Johnson będzie czwartą dostępną na rynku – po preparatach firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Będzie jednak pierwszą, którą podaje się w jednej, a nie w dwóch dawkach. Brak konieczności podania drugiej dawki dla wykształcenia odporności przeciwko koronawirusowi daje olbrzymią przewagę tej szczepionce nad konkurencyjnymi preparatami. I budzi nadzieję na przyspieszenie procesu masowych szczepień dla dużej części globu.

Preparat amerykańskiej firmy ma jeszcze jedną ogromną zaletę: nie musi być przechowywany w niskiej temperaturze, tak jak szczepionki Moderny oraz Pfizera i BioNTech. Przypomnijmy: specyfik Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., zaś przechowywanie szczepionki Pfizera musi odbywać się w bardzo niskiej temperaturze – minus 70 st. C.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra