Przejdź do treści

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Kobieta
"Sztuczna inteligencja może ratować życie". Wykryła raka piersi cztery lata przed rozwojem choroby/ fot. Cottonbro Studio, Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Marzy mi się dzień, w którym kobiety pójdą na badania w kierunku raka piersi i zapytają: ’ Używacie sztucznej inteligencji czy nie?'” – mówi dr Laszlo Tabar cytowany przez „The New York Times”. Dzięki nowoczesnej technologii udało się zmniejszyć obciążenie pracą radiologów o 30 proc. i zwiększyć wskaźnik wykrywalności zmian nowotworowych w piersiach o 13 proc. To prawdziwy przełom w profilaktyce raka piersi!

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”

Rozwój sztucznej inteligencji przyniósł przełom w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Nowoczesna technologia wykryła zmiany nowotworowe u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby. Udało się to dzięki wprowadzeniu w 2021 r. do pięciu węgierskich klinik systemu oprogramowania AI wykrywającego zmiany potencjalne rakowo, których lekarze mogą nie dostrzec. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku zdiagnozowano 2,3 miliona przypadków raka piersi i 685 tys. zgonów z powodu tej choroby. National Cancer Institute oszacował, że około 20 proc. guzów nie jest rozpoznawanych podczas badania mammograficznego.

„Sztuczna inteligencja może ratować życie” –mówi dr Laszlo Tabar cytowany przez „The New York Times”.

Węgry posiadają niezwykle solidny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi. W placówkach testujących sztuczną inteligencję rocznie wykonuje się ich 35 tys. Kliniki i szpitale w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej również zaczynają testować możliwości AI i dostarczać dane, które pomogą w rozwoju nowej inteligentnej technologii.

„Marzy mi się dzień, w którym kobiety pójdą na badania w kierunku raka piersi i zapytają: ’ Używacie sztucznej inteligencji czy nie?'” – dodaje Tabar.

„To ogromy przełom”

Jak wyjaśnia Peter Kecskmethy, współzałożyciel Kheiron Medical Technologies, firmy, która opracowuje narzędzia AI, wykrycie małych zmian na obrazie mammograficznym może być niezwykle trudne. Z tego powodu lekarzom zdarza się je przeoczyć. By sztuczna inteligencja była w stanie je rozpoznać, eksperci zebrali ponad pięć milionów zdjęć rentgenowskich wykonanych w trakcie mammografii w węgierskich i argentyńskich klinikach oraz dostarczonych przez instytucje akademickie. Z pomocą specjalnego oprogramowania dwunastu radiologów uczyło sztuczną inteligencję identyfikować zmiany nowotworowe na podstawie m.in. takich czynników jak gęstość, kształt czy lokalizacja.

Według szacunków, testowane w węgierskich klinach oprogramowanie AI zmniejszyło obciążenie pracą radiologów o 30 proc. i zwiększyło wskaźnik wykrywalności zmian nowotworowych w piersiach o 13 proc. Sztuczna inteligencja w 2021 r. rozpoznała także 22 zmiany u pacjentek kliniki MaMMA w Budapeszcie, których lekarze nie dostrzegli.

„To ogromny przełom” – mówi cytowany przez „The New York Times” dr Andras Vadászt, dyrektor kliniki i dodaje – „Jeśli dzięki temu uda się uratować choć jedno życie, wszystko będzie tego warte.”

Do rozpowszechnienia technologii AI w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi potrzebne są dalsze badania. Sztuczna inteligencja musi zostać przetestowana, aby sprawdzić, czy może rozpoznawać bardziej złożone formy raka piersi oraz zminimalizować liczbę fałszywych alarmów. Należy dostosować ją także do generowania dokładnych wyników u kobiet w każdym wieku, o różnym pochodzeniu oraz sylwetce. Wyniki są jednak obiecujące.

Sztuczną inteligencję Kheirona w najbliższym czasie zastosuje również szkocka służba zdrowia w sześciu klinikach. Przetestują ją także specjaliści w 30 ośrodkach badań przesiewowych raka piersi w Wielkiej Brytanii, a Szpital uniwersytecki w Oulu w Finlandii planuje wykorzystać technologię w mammobusie.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym na raka piersi kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

 

Źródło: The New York Times

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Robert Stockinger poddał się zabiegowi wycięcia zmiany skórnej - zdjęciu dziennikarz pozuje w czarnej bomberce i krawacie

Robert Stockinger poszedł zbadać znamiona na ciele i trafił na oddział onkologiczny. „Nie dopuszczam złych myśli”

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Seks oralny a rak gardła – lekarze twierdzą, że jest groźniejszy niż używki czy zła dieta

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują