2 min.
Badania przesiewowe – kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne
Ogólnie mówiąc badania przesiewowe umożliwiają wczesne wykrycie raka, które jest kluczowe do tego, aby zwiększyć szansę na zwalczenie choroby.
Spis treści
Z kolei szczegółowo mówiąc, badania przesiewowe to działania diagnostyczne, które prowadzone są na zdrowych ludziach, ale na takich, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na konkretny nowotwór i są to np. ludzie w pewnych grupach wiekowych. Badania przesiewowe oprócz wczesnego wykrycia nowotworu są w stanie wykryć stan przedrakowy.
Badania przesiewowe – rak piersi
Od wielu lat w celu wczesnego wykrycia raka piersi proponowane są: samodzielne badanie piersi, badanie przez lekarza i mammografia.
Samodzielnie badanie piersi jest ważne, ponieważ daje kobietom świadomość, potrafi wykryć guzki, ale niestety są również minusy tej metody, takie jak: brak regularności samodzielnego badania oraz brak możliwości wykrycia najmniejszych guzków.
Mammografia jest zdecydowanie bardziej precyzyjnym badaniem, które pomaga wykryć nawet najmniejsze guzki.
Badania przesiewowe – rak jelita grubego
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego przewidują wykonanie testu na krew utajoną w kale. W przypadku wyniku dodatniego wykonuje się sigmoidoskopię, kolonoskopię lub badanie radiologiczne. Badania te pozwalają wykryć wczesne nowotwory jelita i dodatkowo pozwalają też na usunięcie niewielkich zmian, które są stanami przedrakowymi.
Badania przesiewowe – rak szyjki macicy
Najlepszym przykładem skutecznego badania przesiewowego jest badanie cytologiczne wymazu z kanału szyjki macicy. Ważne jest jednak prawidłowe pobranie materiału.
Bezpłatne badania przesiewowe
W Polsce są wykonywane bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wybranych chorób nowotworowych, takich jak:
- rak piersi i badaniem przesiewowym jest mammografia
- rak szyjki macicy i badaniem przesiewowym jest cytologia
- rak jelita grubego i badaniem przesiewowym jest kolonoskopia.
Wszystkie te badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub przez Ministerstwo Zdrowia. Niektóre z tych badań prowadzone są w całym kraju, a niektóre tylko w konkretnych i wybranych województwach. Inne badania przesiewowe nie wymienione powyżej są płatne.
Objawy choroby nowotworowej
Na sam koniec warto wspomnieć również o objawach choroby nowotworowej, które są sygnałem organizmu, że dzieje się coś złego i z takimi objawami warto udać się do lekarza, bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym lekarze mogą dać większą szansę na udaną walkę z chorobą. Do objawów choroby nowotworowej należą m.in.:
- stały ból głowy
- powiększone węzły chłonne
- napad padaczki
- chrypka przez ponad 3 tygodnie
- zaburzenia połykania przez ponad 3 tygodnie
- guzek w piersi
- deformacje skórne na powierzchni piersi
- wyciek z sutka
- zmiany w znamionach barwnikowatych
- powiększenie obwodu brzucha
- ciągły kaszel i duszności
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- krwawienie pomenopauzalne
- utrata apetytu
- spadek masy ciała
- anemia.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023