Przejdź do treści

Zwapnienie kości – przyczyny, ryzyko, leczenie i dieta

Zwapnienie kości – przyczyny, ryzyko, leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zwapnienie kości to dość powszechna przypadłość. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z tym problemem nawet 3 mln osób. Czym dokładnie jest zwapnienie, jak mu zapobiegać i jak leczyć?

Do zwapnienia kości dochodzi wówczas, gdy w tkance kostnej odkłada się sól. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy tkanki obumierają, są po urazach lub mają niewłaściwą budowę. Z reguły zwapnienie wiąże się z niedoborem witamin i przebiega dość łagodnie. Może jednak zdarzyć się inaczej, wówczas konieczne jest specjalistyczne leczenie. 

Zwapnienie kości – co to takiego? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędny jest wapń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarówno nadmiar tego pierwiastka, jak i jego niedobór mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. O zwapnieniu mówi się, gdy w tkance kostnej zgromadzi się sól. Najczęściej dzieje się to w kości piszczelowej, biodrowej lub promieniowej, a także w kolanach, stopach czy kościach barku lub kręgosłupa. 

Ze zwapnieniem kości zazwyczaj zmagają się osoby w podeszłym wieku, u których obumierają tkanki, co jest naturalnym procesem starzenia się organizmu. W takich przypadkach najczęściej dochodzi do zwapnienia w okolicach kręgosłupa, kolan, barku i stóp. Z kolei u osób młodych (a nawet dzieci), gdy dochodzi do zwapnienia, pojawiają się dolegliwości bólowe i podatność na złamania. 

Mleka roślinne

Zwapnienie kości a rak 

Wiele osób zastanawia się, czy zwapnienie kości jest rakiem. Bardzo rzadko zdarza się, by podłożem tej dolegliwości był nowotwór. Zazwyczaj zwapnienie kości ma charakter łagodny i można je wyleczyć. 

Zwapnienie kości objawy 

Objawy zwapnienia kości mogą wyglądać różnie, w zależności od tego, czy mowa jest o zwapnieniu w kolanie, barku czy kręgosłupie. Na pewno należy zwracać uwagę na nietypowe złamania, do których nie powinno dojść na skutek lekkich i wydawałoby się niezbyt poważnych, urazów. To właśnie dlatego tak często zwapnienie kości jest mylone z osteoporozą, chociaż jest to zupełnie inna przypadłość. 

Często osoby, które zmagają się ze zwapnieniem odczuwają ból po aktywności fizycznej, nawet tej niezbyt intensywnej. Jeśli utrzymuje się dłużej, warto zgłosić się do lekarza, w celu wykonania badania rentgenowskiego, które potwierdzi bądź wykluczy zwapnienie kości. 

Rak kości – objawy i przyczyny

Zwapnienie kości – przyczyny 

Przyczyną zwapnienia kości mogą być naturalne procesy starzenia się organizmu, kiedy obumiera tkanka i odkładają się w niej sole wapnia. Dolegliwość może być też spowodowana niedoborem witaminy K lub nadmiarem witaminy D, a także innymi problemami zdrowotnymi, jak np. nadczynność tarczycy bądź choroby układu moczowego. 

Zwapnienie kości może się także pojawić w uszkodzonych tkankach, dlatego często występuje u osób, które doznały różnego rodzaju urazów oraz złamań kości. 

Jak usunąć zwapnienie kości? Ważna jest odpowiednia dieta 

Zbilansowana dieta jest bardzo istotna przy zwapnieniu kości. Powinna być bogata przede wszystkim w witaminę K, która jest odpowiedzialna za gospodarkę wapniową i spowalnia rozwój wielu chorób nowotworowych. Dlatego w jadłospisie osób zmagających się ze zwapnieniem kości powinny się znaleźć: 

  • jarmuż, 
  • brokuł, 
  • sałata,  
  • szparagi, 
  • szpinak, 
  • brukselka, 
  • kapusta. 

Oprócz tego zaleca się jedzenie jaj oraz tłustych ryb, które są bogactwem witaminy D. Ważne jest także spożywanie produktów bogatych w wapń. 

witamina k, Produkty zawierające witaminę K

Zwapnienie kości – leczenie 

Zanim lekarz – ortopeda rozpocznie leczenie zwapnienia kości konieczne będzie wykonanie kilku podstawowych badań, takich jak oznaczenie poziomu witaminy D i K, USG i badanie gęstości kości. Trzeba będzie też zbadać poziom wapnia we krwi, wykonać scyntygrafię i RTG. 

Im szybciej pacjent zostanie zdiagnozowany, to większe szanse na zahamowanie dalszego rozwoju choroby. 

Leczenie jest często uzależnione w dużej mierze od przyczyny zwapnienia kości. Możliwe, że wystarczy odpowiednia dieta i suplementacja witaminy D, K oraz magnezu. Zdarza się jednak, że konieczne jest przyjmowanie leków bifosfonianów, dzięki którym będzie szybsza mineralizacja kości. 

Kluczowa jest także fizjoterapia. Właściwie dobrane ćwiczenia z fizjoterapeutą wzmacniają mięśnie, a do tego bardzo korzystnie wpływają na pracę szkieletu. Specjalista zapewne zaleci też treningi, które nie są zbyt obciążające dla organizmu, jak np. spacery, pływanie czy nordic walking. 

Inaczej wygląda jednak leczenie zwapnienia kości o złośliwym charakterze, które jest znacznie poważniejsze. Wówczas lekarz wysyła pacjenta na terapię onkologiczną.

kobieta przygotowująca się do badania densytometrii

Tabletki na zwapnienie kości 

W aptekach dostępne są tabletki na zwapnienie kości, w związku z tym wielu pacjentów zastanawia się, czy je przyjmować, gdy wystąpi ta dolegliwości. Trzeba mieć na uwadze, że sięgać można po nie jedynie po konsultacji z lekarzem i wtedy, gdy zaleci konkretny produkt leczniczy. Tabletki mogą mieć różny skład, więc powinny być dopasowane do przyczyny pojawienia się zwapnienia oraz do zmian, które już powstały (ich stopnia zaawansowania). 

Przy zwapnieniu kości lekarz z pewnością zaleci przyjmowanie preparatów witaminowych (które mają w swoim składzie witaminę D i K). 

Źródła: 

  1. https://www.medme.pl/artykuly/zwapnienie-kosci-czy-to-rak-przyczyny-i-objawy,88133.html – dostęp: 20.10.2022 r. 
  1. https://medovita.pl/co-to-jest-zwapnienie-kosci-objawy-przyczyny-i-sposoby-leczenia/ – dostęp: 20.10.2022 r. 
  1. https://wylecz.to/kosci-i-stawy/zwapnienie-kosci-co-to-jest-przyczyny-objawy-i-leczenie/ – dostęp: 21.10.2022 r. 
  1. https://diag.pl/pacjent/artykuly/zwapnienie-kosci-czym-jest-przyczyny-objawy-leczenie/ – dostęp: 21.10.2022 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.