Przejdź do treści

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży. Co to oznacza?

Dłonie kobiety, która trzyma test ciążowy z dwiema kreskami
Test ciążowy wyszedł pozytywnie, ale ginekolog nie widzi ciąży. Co to oznacza?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z zapartym tchem czekałaś na dwie kreski, które pojawiły się na teście ciążowym. Jednak ginekolog twierdzi, że w trakcie usg dopochwowego ciąży nie widzi. Co oznacza zatem pozytywny test ciążowy a brak ciąży? Wyjaśnia Katarzyna Płaza-Piekarzewska, czyli Położna Kasia. 

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży – to nie jest rzadkość

Kobiety, które regularnie miesiączkują dość łatwo mogą zauważyć pierwsze symptomy zajścia w ciążę. Nie wszystkie z objawów dają jednak pewność. Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego nie oznaczają, że ginekolog w trakcie badania także ciążę potwierdzi – pozytywny test ciążowy a brak ciąży to zjawisko, które się czasem zdarza. Co zrobić w takim przypadku? Ten problem wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna znana w mediach społecznościowych jako „Położna Kasia”. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali”. Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem.

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Pozytywne testy ciążowe, a ginekolog nic nie widzi

Jeden z ostatnich postów w mediach społecznościowych Płazy-Piekarzewskiej porusza problem, z jakim odezwała się do położnej jedna z jej obserwatorek.

Czytelniczka przesłała do mnie wiadomość: „Witam. Mam pytanie. Byłam wczoraj u gin. potwierdzić ciążę. Ale mój ginekolog nic nie widzi. Ostatnią miesiączkę miałam (tutaj data). Robiłam kilka testów. Są pozytywne. Gdy lekarz powiedział , że nie ma ciąży to dziś kupiłam test, który mówi tygodnie od zapłodnienia. Dołączam zdjęcie. Jak to jest możliwe, że testy są pozytywne i mam obolałe piersi i czuje pod brzuchem takie dziwne ciągnięcie. A gin nic nie widzi” – przytacza Położna Kasia.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka tłumaczy.

W takiej sytuacji warto zrobić badanie beta hcg, które pokazuje poziom hormonów. Taką kontrolę można prowadzić co kilka dni, jeśli ciąża jest poziom beta hcg rośnie. Niestety czasami dochodzi do ciąży biochemicznej, które objawia się właśnie pod postacią pozytywnego testu ciążowego i braku ciąży.

Czy test ciążowy może się mylić? Wynik pozytywny i USG

Na rynku istnieją obecnie bardzo czułe testy ciążowe, które potrafią wykryć nawet niskie stężenie β-hCG w moczu. Ich producenci szczycą się nawet 97-99 procentową skutecznością, nie jest to jednak 100%. Samo USG natomiast ciążę może potwierdzić dopiero po pewnym czasie.

Niemniej jednak teraz mamy możliwość coraz szybciej wykrywać ciążę za pomocą testu ciążowego. Żeby była ona widoczna w usg potrzebne jest kilka tygodni. Zaś testy ciążowe reklamują się bardzo duża czułością wykrywania ciąży – nawet kilka dni po zapłodnieniu – tłumaczy Płaza-Piekarzewska.

Położna wyjaśnia także, że przy badaniu USG zarodek można wykryć dopiero ok. 6. tygodnia ciąży.

Wracając do badania USG – czynność serca w usg jest widoczna, gdy zarodek ma ok. 6 tygodni. Czasami potrzeba jest czasu, by zobaczyć je. Stąd mogą pojawić się takie rozpiętości. Dlatego alternatywą do testu ciążowego wydaje się być badanie poziomu beta hcg. Sama, gdy test ciążowy pokazał 2 kreski, pognałam do laboratorium.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia)

Pamiętaj, że w sytuacji kiedy wynik β-hCG będzie ujemny, powinnaś zgłosić się do lekarza, by poszukać przyczyny zaniku miesiączki.

Jak działają testy ciążowe?

Działanie testów ciążowych bazuje na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta hCG. Jest to hormon, który pojawia się w organizmie kobiety kilka dni po zapłodnieniu. W moczu można wykryć go już 7.-10. dnia. Wykrywalny jest on również we krwi. Hormon beta HCG wchodzi w reakcję z przeciwciałami antv-hCG, które zostały naniesione na test – dzięki temu można odczytać wynik.

Co może zafałszować wynik testu ciążowego?

Wynik testu może być zafałszowany na skutek:

  • zbyt wczesnego jego wykonania,
  • zbyt mocno rozcieńczonego moczu,
  • zbyt szybkiego odczytania wyniku,
  • przyjmowania leków wspomagających płodność (z beta hCG).

Pamiętaj, że na wynik niektórych testów trzeba czekać nawet 10 minut.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.