Przejdź do treści

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak potwierdzić ciążę?

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?
Kiedy ginekolog rozpoznaje ciążę? Jak szybko można ją potwierdzić? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak szybko może ją stwierdzić? Producenci testów ciążowych zapewniają o 97-99 procentowej skuteczności ich produktów, jednak istnieje szereg czynników, przez które wynik może wyjść fałszywy. Jak w takim razie najlepiej wykryć ciążę? O wykonywaniu testów ciążowych oraz o tym, w którym tygodniu lekarz może stwierdzić ciążę rozmawiamy z ginekologiem, Michałem Strusem. 

Ewa Wojciechowska: Ile czasu plemnik może spędzić w drogach rodnych oczekując na zapłodnienie?

Michał Strus: Czas przeżycia plemników wynosi około dwa dni, natomiast komórka jajowa zachowuje zdolność do zapłodnienia przez 6-8h. Okres płodny w jednym cyklu miesiączkowym trwa zatem około 4 dni.

W takim razie kiedy wykonać test ciążowy, żeby wynik wyszedł miarodajny?

Podstawą wszystkich testów ciążowych wykonywanych z moczu jest wykrywanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (Human Chorionic Gonadotropin – hCG). Pomimo, że hCG jest produkowane już 7 – 9 dni po zapłodnieniu, to ze względu na czułość testów ciążowych najlepiej wykonać go w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik jest ujemny, a nadal podejrzewamy ciążę, możemy powtórzyć wykonanie testu po paru dniach. Wynika to z indywidualnych różnic w stężeniu hCG u kobiet oraz potencjalnych błędów w obliczaniu daty ostatniej miesiączki.

Jaki test ciążowy najlepiej wybrać?

Przy wyborze testu ciążowego powinniśmy kierować się głównie jego czułością (im mniejsze stężenie hCG potrzebne do wykrycia w teście tym lepiej) oraz łatwością przeprowadzenia.

Obecnie testy ciążowe z moczu różnią się techniką wykonania:

  • płytkowe (kasetowe) – wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu.
  • strumieniowe (flamastrowe) – wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, którą należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu.
  • paskowe – wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska.

Wynik testu zależny jest od pory dnia, w której się go wykonuje?

Do testu może być użyty mocz z dowolnej pory dnia. Większość producentów zaleca jednak, aby badanie wykonać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie hCG jest najwyższe.

Wynik – jedna mocna i jedna słaba kreska – oznacza ciążę?

Obecne testy są bardzo czułe, dzięki czemu potrafią wykrywać bardzo niskie stężenia hCG w moczu, co może prowadzić do słabszego wybarwienia testu ciążowego. W takiej sytuacji, by mieć 100% pewność, zalecane jest oznaczenie β-hCG w surowicy krwi.

Kiedy wynik testu ciążowego może wyjść fałszywy?

Fałszywie dodatnie wyniki mogą występować u kobiet z dużymi stężeniami gonadotropin np. w okresie przedmenopauzalnym lub w przypadku występowania choroby nowotworowej.

Lekarz ginekolog lub badanie krwi mogą szybciej wykryć ciążę niż test?

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest zbudowana z dwóch łańcuchów białkowych α i β (α-hCG i β-hCG). Laboratoryjne testy wykrywające podjednostkę β-hCG w surowicy krwi charakteryzują się bardzo wysoką czułością i pozwalają na wcześniejsze wykrycie ciąży niż testy wykonywane z moczu. Jeżeli mielibyśmy uszeregować badania zaczynając od tych, które najszybciej potwierdzą ciążę, to było by to:

  1. Oznaczenie β-hCG w surowicy krwi
  2. Test ciążowy z moczu
  3. Badanie ultrasonograficzne głowicą dopochwową

 

Badanie płodu

Czy w takim razie badanie USG jest konieczne po wykonaniu testu ciążowego?           

Nie możemy zapominać, że sam test ciążowy nie da nam pewności, że ciąża jest prawidłowo zlokalizowana w jamie macicy. Dopiero wykonując badanie ultrasonograficzne przy użyciu głowicy dopochwowej, możemy uwidocznić pęcherzyk ciążowy. Jest on widoczny przeważnie już w 4 – 5 tygodniu ciąży (przy stężeniu β-hCG ok. 1000) a czynność serca płodu jest wykrywana 1 – 2 tygodnie później.

Po jakim czasie od stosunku jest pewność, że nie jest się w ciąży i należy szukać innej przyczyny braku miesiączki?

Jeżeli miesiączka nie pojawiła się, nie możemy jednoznacznie wykluczyć ciąży, nie wykonując oznaczenia β-hCG w surowicy krwi. Dopiero w sytuacji, gdy wynik β-hCG jest ujemny, możemy szukać innych przyczyn braku miesiączki.

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Wykonanie domowego testu ciążowego ma sens od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki – jednak w tym czasie możesz otrzymać wynik negatywny nawet jeśli jesteś w ciąży. Aby wynik był bardziej wiarygodny, z testem trzeba poczekać około tydzień dłużej.

Jeśli chcesz potwierdzić ciążę wcześniej, pomocne będzie oznaczenie β-hCG w surowicy krwi. Wykonuje się je już od 6-8 dnia po owulacji.

Aby sprawdzić, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w jamie macicy, w 4 – 5 tygodniu ciąży można przeprowadzić USG dopochwowe. Lekarz uwidoczni na nim pęcherzyk ciążowy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.