Przejdź do treści

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak potwierdzić ciążę?

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?
Kiedy ginekolog rozpoznaje ciążę? Jak szybko można ją potwierdzić? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak szybko może ją stwierdzić? Producenci testów ciążowych zapewniają o 97-99 procentowej skuteczności ich produktów, jednak istnieje szereg czynników, przez które wynik może wyjść fałszywy. Jak w takim razie najlepiej wykryć ciążę? O wykonywaniu testów ciążowych oraz o tym, w którym tygodniu lekarz może stwierdzić ciążę rozmawiamy z ginekologiem, Michałem Strusem. 

Ewa Wojciechowska: Ile czasu plemnik może spędzić w drogach rodnych oczekując na zapłodnienie?

Michał Strus: Czas przeżycia plemników wynosi około dwa dni, natomiast komórka jajowa zachowuje zdolność do zapłodnienia przez 6-8h. Okres płodny w jednym cyklu miesiączkowym trwa zatem około 4 dni.

W takim razie kiedy wykonać test ciążowy, żeby wynik wyszedł miarodajny?

Podstawą wszystkich testów ciążowych wykonywanych z moczu jest wykrywanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (Human Chorionic Gonadotropin – hCG). Pomimo, że hCG jest produkowane już 7 – 9 dni po zapłodnieniu, to ze względu na czułość testów ciążowych najlepiej wykonać go w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik jest ujemny, a nadal podejrzewamy ciążę, możemy powtórzyć wykonanie testu po paru dniach. Wynika to z indywidualnych różnic w stężeniu hCG u kobiet oraz potencjalnych błędów w obliczaniu daty ostatniej miesiączki.

Jaki test ciążowy najlepiej wybrać?

Przy wyborze testu ciążowego powinniśmy kierować się głównie jego czułością (im mniejsze stężenie hCG potrzebne do wykrycia w teście tym lepiej) oraz łatwością przeprowadzenia.

Obecnie testy ciążowe z moczu różnią się techniką wykonania:

  • płytkowe (kasetowe) – wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu.
  • strumieniowe (flamastrowe) – wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, którą należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu.
  • paskowe – wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska.

Wynik testu zależny jest od pory dnia, w której się go wykonuje?

Do testu może być użyty mocz z dowolnej pory dnia. Większość producentów zaleca jednak, aby badanie wykonać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie hCG jest najwyższe.

Wynik – jedna mocna i jedna słaba kreska – oznacza ciążę?

Obecne testy są bardzo czułe, dzięki czemu potrafią wykrywać bardzo niskie stężenia hCG w moczu, co może prowadzić do słabszego wybarwienia testu ciążowego. W takiej sytuacji, by mieć 100% pewność, zalecane jest oznaczenie β-hCG w surowicy krwi.

Kiedy wynik testu ciążowego może wyjść fałszywy?

Fałszywie dodatnie wyniki mogą występować u kobiet z dużymi stężeniami gonadotropin np. w okresie przedmenopauzalnym lub w przypadku występowania choroby nowotworowej.

Lekarz ginekolog lub badanie krwi mogą szybciej wykryć ciążę niż test?

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest zbudowana z dwóch łańcuchów białkowych α i β (α-hCG i β-hCG). Laboratoryjne testy wykrywające podjednostkę β-hCG w surowicy krwi charakteryzują się bardzo wysoką czułością i pozwalają na wcześniejsze wykrycie ciąży niż testy wykonywane z moczu. Jeżeli mielibyśmy uszeregować badania zaczynając od tych, które najszybciej potwierdzą ciążę, to było by to:

  1. Oznaczenie β-hCG w surowicy krwi
  2. Test ciążowy z moczu
  3. Badanie ultrasonograficzne głowicą dopochwową

 

Badanie płodu

Czy w takim razie badanie USG jest konieczne po wykonaniu testu ciążowego?           

Nie możemy zapominać, że sam test ciążowy nie da nam pewności, że ciąża jest prawidłowo zlokalizowana w jamie macicy. Dopiero wykonując badanie ultrasonograficzne przy użyciu głowicy dopochwowej, możemy uwidocznić pęcherzyk ciążowy. Jest on widoczny przeważnie już w 4 – 5 tygodniu ciąży (przy stężeniu β-hCG ok. 1000) a czynność serca płodu jest wykrywana 1 – 2 tygodnie później.

Po jakim czasie od stosunku jest pewność, że nie jest się w ciąży i należy szukać innej przyczyny braku miesiączki?

Jeżeli miesiączka nie pojawiła się, nie możemy jednoznacznie wykluczyć ciąży, nie wykonując oznaczenia β-hCG w surowicy krwi. Dopiero w sytuacji, gdy wynik β-hCG jest ujemny, możemy szukać innych przyczyn braku miesiączki.

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Wykonanie domowego testu ciążowego ma sens od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki – jednak w tym czasie możesz otrzymać wynik negatywny nawet jeśli jesteś w ciąży. Aby wynik był bardziej wiarygodny, z testem trzeba poczekać około tydzień dłużej.

Jeśli chcesz potwierdzić ciążę wcześniej, pomocne będzie oznaczenie β-hCG w surowicy krwi. Wykonuje się je już od 6-8 dnia po owulacji.

Aby sprawdzić, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w jamie macicy, w 4 – 5 tygodniu ciąży można przeprowadzić USG dopochwowe. Lekarz uwidoczni na nim pęcherzyk ciążowy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

USG ginekologiczne – kiedy jest wykonywane? Co może pokazać?

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Czym jest labioplastyka? Jak wygląda taki zabieg?

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej”

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

Tabletki dopochwowe – lek, probiotyk i środek antykoncepcyjny. Jak i kiedy je stosować?

NFZ odniosło się do sprawy Mamy Ginekolog. "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień"

NFZ grzmi po wpisie Mamy Ginekolog. „Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień”

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej. „Wszystko zostało wyjęte z kontekstu, przeinaczone” – tłumaczy się Nicole Sochacki-Wójcicka

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość