Przejdź do treści

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Szczepionka
Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stworzenie szczepionki na COVID-19 trwało rok, co jest ogromnym sukcesem medycyny. Teraz eksperci z powołanej koalicji szczepionkowej Coalition for Epidemic Preparedness Innovations przygotowują się na kolejną pandemię. Chcą skrócić czas tworzenia nowej szczepionki o ponad dwie trzecie.

Przygotowania na kolejną pandemię

W 2020 roku, kiedy pojawił się wcześniej nikomu nieznany koronawirus SARS-CoV-2 i rozprzestrzenił się na cały świat, wszyscy z zapartym tchem czekali na lek lub szczepionkę, które zakończą pandemię. Naukowcom w ciągu roku udało się stworzyć szczepionkę przeciw COVID-19, co uznawane jest za ogromny sukces nauki. W normalnych warunkach proces ten trwa około dziesięciu lat.

W przypadku preparatu na koronowirusa udało się skrócić ten czas, dzięki wykorzystaniu technologii mRNA, nad którą badania trwały już ok. 30 lat, skróceniu procedur administracyjnych oraz sprawnie przeprowadzonemu sekwencjonowaniu genomu wirusa. Ponadto do pracy nad szczepionką powołano kilkadziesiąt zespołów na całym świecie i przeznaczono miliardy dolarów.

By proces tworzenia szczepień przechodził jeszcze sprawniej w przypadku kolejnego zagrożenia, powołano międzynarodową koalicję szczepionkową Coalition for Epidemic Preparedness Innovations – donosi magazyn naukowy „Nature”. Jak ostrzegają naukowcy, wybuch kolejnej pandemii jest kwestią czasu. Misją CEPI jest więc zapewnienie, że epidemie nie będą już stanowić zagrożenia dla naszej przyszłości.

Szczepionka w 100 dni

Pandemia COVID-19 zwróciła uwagę na pilną potrzebę szybkiej reakcji na pojawiające się choroby zakaźne i powstrzymania ich przed osiągnięciem poziomów epidemii i pandemii. Koalicja szczepionkowa postawiła przed sobą ambitny cel stworzenia nowych szczepionek, testów diagnostycznych i metod leczenia w ciągu 100 dni od zidentyfikowania zagrożenia pandemicznego.

Obecnie rozpisano projekt na dwie dekady, dzięki czemu zapewniono naukowcom środki finansowe na wyselekcjonowanie patogenów o największym potencjale pandemicznym z każdej znanej rodziny wirusów. Jeśli „Misja 100 dni” zakończy się sukcesem, będzie kolejnym milowym krokiem w rozwoju medycyny.

Proces tworzenia szczepionki

Proces opracowania nowej szczepionki zależny jest od wielu czynników. Średnio trwa on około 10 lat. Jakie fazy musi przejść dana szczepionka, by mogła zostać wprowadzona na rynek?

Proces opracowania szczepionki:

  • badania laboratoryjne,
  • testy przedkliniczne na modelach zwierzęcych (śr. 1-1,5 lat),
  • I faza badań klinicznych (śr. 1-2 lata),
  • II faza badań klinicznych (2 lata lub więcej),
  • III faza badań klinicznych (śr. 3-4 lata),
  • przygotowywanie infrastruktury do produkcji szczepionki (fabryki, linie produkcyjne) (śr. 3 lata),
  • proces dopuszczenia do obrotu (rejestracja) (min. 210 dni).

– czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.