Przejdź do treści

Twój partner nie wie, na czym polega kobiecy cykl hormonalny? Ten film jest dla niego!

Na zdjęciu kobiety ze Stowarzyszenia Projekt Masterki- Hello Zdrowie
Inicjatorzy projektu wierzą, że film może wiele zmienić w codziennym funkcjonowaniu, relacjach i komunikacji między kobietami a mężczyznami źródło: Stowarzyszenie Projekt Masterki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twój cykl hormonalny wpływa na twoje samopoczucie, energię, nastrój, a nawet na stan twojej cery. Twój partner o tym nie wie? Głupio tak nie wiedzieć! Właśnie z intencją o bliskich ci mężczyznach powstał pierwszy w Polsce krótki film o cyklu menstruacyjnym kobiet. „Facetom po prostu się ta wiedza należy”- mówi Monika Palka, członkini Stowarzyszenia Projekt Masterki. 

Mężczyźni dowiedzą się, jak wesprzeć kobiety

Lekki, zabawny i serwujący najważniejsze wiadomości w przystępnej formie. Taki jest film „Głupio nie wiedzieć”, który przekazuje mężczyznom wiedzę o cyklu menstruacyjnym kobiet. Ale nie tylko. Mężowie, partnerzy, ojcowie i bracia dowiedzą się także, w jaki sposób mogą wesprzeć kobiety w trakcie ich cyklu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Projekt Masterki, które podejmuje tematy tabu i zagadnienia nieobecne w systemie edukacji.

Jaki był cel tego projektu?

– Inicjatywa „Głupio nie wiedzieć” jest śmiałą odpowiedzią na to, czego potrzeba zarówno nam mężczyznom, a także płci pięknej, by jeszcze efektywniejsza stała się wzajemna relacja. Nie można zrozumieć, tolerować i szanować się w partnerstwie bez choćby podstawowej wiedzy o sobie. To podstawowe „know-how” pozwoli uniknąć srogich potknięć, a kto połknie bakcyla, będzie chciał jeszcze bardziej zagłębić się w niesamowity świat zagadek kobiecego wszechświata – mówi ginekolog, lekarz Maciej Chojnacki.

W filmie o przebiegu cyklu opowiada Wiktor Wawrzak, prowadzący na Instagramie profil “Zdrowa męskość”, a od strony medycznej rytm hormonalny kobiet opisuje specjalista – ginekolog Maciej Chojnacki.

Inicjatorzy projektu wierzą, że film może wiele zmienić w codziennym funkcjonowaniu, relacjach i komunikacji między kobietami a mężczyznami. Może także przyczynić się do poprawienia profilaktyki zdrowia kobiet.

Chciałybyśmy pokazać, jak mężowie, partnerzy, ojcowie i bracia mogą wesprzeć kobiety w trakcie trwania ich cyklu. To obszar wiedzy do tej pory niezagospodarowany, a niezwykle ważny w dążeniu do równouprawnienia: zwiększenie wiedzy wśród mężczyzn o cyklu hormonalnym kobiet. To właśnie panowie mogą być dla nas, naszych córek i sióstr nieocenionym wsparciem w podróży przez fale comiesięcznych hormonalnych wzniesień i spadków – mówi Dominika Suprun-Lachowicz, prezeska stowarzyszenia.

„Facetom po prostu się ta wiedza należy”

Dlaczego mężczyźni nie mogli tego nauczyć się na lekcjach biologii w podstawówce? Otóż, jak słusznie zauważają autorzy projektu, wiedzy w tym temacie w podstawie programowej jest niewiele, a obecnie, w ramach jej „odchudzania„, planowane jest jego usunięcie.

– Dość szybko w naszych działaniach pojawiła się myśl, że jeśli chcemy budować równouprawnienie, to musimy w nasze działania włączać również mężczyzn. Oni także odczuwają wpływ naszego cyklu menstruacyjnego na wspólne działania, relacje w domu i w pracy. Momentem przełomowym były słowa, które padły z ust Łukasza Murawskiego, który prowadził z nami szkolenie z brandingu. Gdy dowiedział się, czym się zajmujemy, powiedział po prostu – „Głupio nie wiedzieć”. To pokazało nam, że nasze przeczucia są słuszne i facetom po prostu się ta wiedza należytłumaczy Monika Palka, członkini stowarzyszenia.

Jak twierdzą autorzy  projektu, film ten przyda się również kobietom. Wiele z nich cykl menstruacyjny sprowadza do dwóch najbardziej kluczowych momentów: owulacji oraz miesiączki. A przecież cały cykl ma duży wpływ na ich samopoczucie, stan zdrowia fizycznego i psychicznego, relacje z otoczeniem i z własnym ciałem. Kobiety dzięki filmowi mogą lepiej zrozumieć swój organizm. A panowie, mając tę wiedzę, podejdą do nich z większą empatią.

Wideo zobaczysz na Youtube oraz na stronie www.masterki.pl.

źródło: Informacja prasowa, oprac. AT

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.