Twój partner nie wie, na czym polega kobiecy cykl hormonalny? Ten film jest dla niego!
Twój cykl hormonalny wpływa na twoje samopoczucie, energię, nastrój, a nawet na stan twojej cery. Twój partner o tym nie wie? Głupio tak nie wiedzieć! Właśnie z intencją o bliskich ci mężczyznach powstał pierwszy w Polsce krótki film o cyklu menstruacyjnym kobiet. „Facetom po prostu się ta wiedza należy”- mówi Monika Palka, członkini Stowarzyszenia Projekt Masterki.
Mężczyźni dowiedzą się, jak wesprzeć kobiety
Lekki, zabawny i serwujący najważniejsze wiadomości w przystępnej formie. Taki jest film „Głupio nie wiedzieć”, który przekazuje mężczyznom wiedzę o cyklu menstruacyjnym kobiet. Ale nie tylko. Mężowie, partnerzy, ojcowie i bracia dowiedzą się także, w jaki sposób mogą wesprzeć kobiety w trakcie ich cyklu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Projekt Masterki, które podejmuje tematy tabu i zagadnienia nieobecne w systemie edukacji.
Jaki był cel tego projektu?
– Inicjatywa „Głupio nie wiedzieć” jest śmiałą odpowiedzią na to, czego potrzeba zarówno nam mężczyznom, a także płci pięknej, by jeszcze efektywniejsza stała się wzajemna relacja. Nie można zrozumieć, tolerować i szanować się w partnerstwie bez choćby podstawowej wiedzy o sobie. To podstawowe „know-how” pozwoli uniknąć srogich potknięć, a kto połknie bakcyla, będzie chciał jeszcze bardziej zagłębić się w niesamowity świat zagadek kobiecego wszechświata – mówi ginekolog, lekarz Maciej Chojnacki.
W filmie o przebiegu cyklu opowiada Wiktor Wawrzak, prowadzący na Instagramie profil “Zdrowa męskość”, a od strony medycznej rytm hormonalny kobiet opisuje specjalista – ginekolog Maciej Chojnacki.
Inicjatorzy projektu wierzą, że film może wiele zmienić w codziennym funkcjonowaniu, relacjach i komunikacji między kobietami a mężczyznami. Może także przyczynić się do poprawienia profilaktyki zdrowia kobiet.
– Chciałybyśmy pokazać, jak mężowie, partnerzy, ojcowie i bracia mogą wesprzeć kobiety w trakcie trwania ich cyklu. To obszar wiedzy do tej pory niezagospodarowany, a niezwykle ważny w dążeniu do równouprawnienia: zwiększenie wiedzy wśród mężczyzn o cyklu hormonalnym kobiet. To właśnie panowie mogą być dla nas, naszych córek i sióstr nieocenionym wsparciem w podróży przez fale comiesięcznych hormonalnych wzniesień i spadków – mówi Dominika Suprun-Lachowicz, prezeska stowarzyszenia.
„Facetom po prostu się ta wiedza należy”
Dlaczego mężczyźni nie mogli tego nauczyć się na lekcjach biologii w podstawówce? Otóż, jak słusznie zauważają autorzy projektu, wiedzy w tym temacie w podstawie programowej jest niewiele, a obecnie, w ramach jej „odchudzania„, planowane jest jego usunięcie.
– Dość szybko w naszych działaniach pojawiła się myśl, że jeśli chcemy budować równouprawnienie, to musimy w nasze działania włączać również mężczyzn. Oni także odczuwają wpływ naszego cyklu menstruacyjnego na wspólne działania, relacje w domu i w pracy. Momentem przełomowym były słowa, które padły z ust Łukasza Murawskiego, który prowadził z nami szkolenie z brandingu. Gdy dowiedział się, czym się zajmujemy, powiedział po prostu – „Głupio nie wiedzieć”. To pokazało nam, że nasze przeczucia są słuszne i facetom po prostu się ta wiedza należy – tłumaczy Monika Palka, członkini stowarzyszenia.
Jak twierdzą autorzy projektu, film ten przyda się również kobietom. Wiele z nich cykl menstruacyjny sprowadza do dwóch najbardziej kluczowych momentów: owulacji oraz miesiączki. A przecież cały cykl ma duży wpływ na ich samopoczucie, stan zdrowia fizycznego i psychicznego, relacje z otoczeniem i z własnym ciałem. Kobiety dzięki filmowi mogą lepiej zrozumieć swój organizm. A panowie, mając tę wiedzę, podejdą do nich z większą empatią.
Wideo zobaczysz na Youtube oraz na stronie www.masterki.pl.
źródło: Informacja prasowa, oprac. AT
Zobacz także
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji
Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”
Polecamy
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. Internauci: „A dla mężczyzn będzie ekwiwalent?”
się ten artykuł?