Przejdź do treści

Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”

A woman holding one tampon
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Na fanpage „Pani Miesiączka” pojawił się gościnny wpis dotyczący miesiączki u kobiet niepełnosprawnych. „Za mało mówimy o edukacji kobiet adekwatnej do stanu zdrowia i możliwości poznawczych. Niepełnosprawność nie sprawia, że znika dorastanie” – pisze Barbara Jurkowska, terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Miesiączka a niepełnosprawność

Miesiączka bywa kłopotliwa dla każdej z nas. Ból miesiączkowy utrudnia często codzienne funkcjonowanie. Do tego dodajmy uczucie nieustannego przeciekania, obniżony nastrój, włosy przetłuszczające się mocniej niż w inne dni cyklu. Dla wielu z nas to kilka dni wyjętych z życia.

Miesiączkę przeżywają też kobiety z niepełnosprawnościami. Brak pełnej sprawności nie sprawia przecież, że dojrzewanie zanika. Trudny temat podjęła Barbara Jurkowska, terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, która jest niepełnosprawna.

„Pierwsza miesiączka oznacza, że stajemy się kobietami. Będziemy mogły dać nowe życie i opuścić dom rodzinny. To jednak za trochę. Największa zmiana to odpowiedzialność za siebie, za to, by zadbać o swoją higienę. Piszę o tym w aspekcie niepełnosprawności. Jestem niepełnosprawna od urodzenia ruchowo i pomimo wielu godzin rehabilitacji nie do końca samodzielna też w aspekcie intymnym.

Jednak w tym wszystkim mam ten komfort, że mama przygotowała mnie na zmiany w moim ciele. Było jednak coś czego nie przewidziała – mój tryb funkcjonowania i spastyka modyfikują krwawienie. W związku z tym dobór środków higienicznych to duże wyzwanie…” – pisze terapeutka. 

Specjalistka pisze o tym, ponieważ chce zwrócić uwagę na miesiączkę w przypadku kobiet z dużą dysfunkcją ruchową.

„Najprościej powiedzieć, że często wtedy potrzebna jest pomoc drugiej osoby, niekiedy na ten czas decydują się na pieluchy. Pamiętam moją miesiączkę w szpitalu po operacji w gipsie. Musiałam leżeć w pieluchach. Uczucie dyskomfortu to mało powiedziane” – dodaje.

Świadomość miesiączkowania wśród kobiet z niepełnosprawnością

Kolejny aspekt to świadomość miesiączkowania wśród kobiet z niepełnosprawnością od urodzenia, szczególnie w przypadku niepełnosprawności intelektualnej lub przepukliny rdzeniowej.

„Na początku pisałam, że pierwsza miesiączka jest przejęciem odpowiedzialności za swoje ciało. To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, szczególnie gdy dziewczynka, ze względu na niepełnosprawność, potrzebuje wsparcia w higienie intymnej.

Jeszcze trudniej jest w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nakładają się dwa czynniki: sposób postrzegania świata przez osoby z niepełnosprawnością (OzN) i podejście części opiekunów, że są one wiecznymi dziećmi. Bardzo trudno jest rozmawiać o tym, co dzieje się z ciałem, gdy dojrzewa, jeśli brak jest wsparcia rodziców i niewielu specjalistów rozumiejących specyfikację grupy OzN.

Pozbawienie rozumienia naturalnych zjawisk ciała ma bardzo szerokie konsekwencje od przerażenia co miesiąc, co się ze mną dzieje, poprzez brak profilaktyki chorób układu rozrodczego, przemoc seksualną i nieplanowane ciąże” – wyjaśnia dalej terapeutka.

Zdaniem terapeutki za mało mówimy o edukacji kobiet adekwatnej do stanu zdrowia i możliwości poznawczych oraz w przypadku dzieci, ich rodziców. Niepełnosprawność nie sprawia, że znika dorastanie. Ono czasem potęguje problemy, zwłaszcza z zachowaniem, jednak aspekt seksualny często ginie w całym morzu innych problemów.

„Mam nadzieję, że to się będzie zmieniać” – kończy post Barbara Jurkowska.

Pani Miesiączka

Projekt „Pani Miesiączka” jest poświęcony edukacji menstruacyjnej i przełamywaniu tabu związanego z miesiączką. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami.

Za inicjatywą stoi Kamila Raczyńska-Chomyn – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka mięśni dna miednicy i doula oraz Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce okresu, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów /fot. iStock

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry /fot. iStock

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry

Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

Czy eleganckie majtki z siateczki mogą zastąpić dwa tampony? Sprawdziłam

Kobieta siedzi

Skąd się bierze krwawienie po okresie i o czym świadczą różne kolory wydzielin? Wyjaśniamy

„Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”. Polska artystka śpiewa o miesiączce

Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych. "Dalej tak nie pociągniemy"

„Nam się po prostu należą podpaski w toaletach publicznych”. Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych

Podpaski

„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym