Przejdź do treści

Miesiączka niepełnosprawnych. „To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, gdy dziewczynka potrzebuje wsparcia w higienie intymnej”

A woman holding one tampon
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na fanpage „Pani Miesiączka” pojawił się gościnny wpis dotyczący miesiączki u kobiet niepełnosprawnych. „Za mało mówimy o edukacji kobiet adekwatnej do stanu zdrowia i możliwości poznawczych. Niepełnosprawność nie sprawia, że znika dorastanie” – pisze Barbara Jurkowska, terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Miesiączka a niepełnosprawność

Miesiączka bywa kłopotliwa dla każdej z nas. Ból miesiączkowy utrudnia często codzienne funkcjonowanie. Do tego dodajmy uczucie nieustannego przeciekania, obniżony nastrój, włosy przetłuszczające się mocniej niż w inne dni cyklu. Dla wielu z nas to kilka dni wyjętych z życia.

Miesiączkę przeżywają też kobiety z niepełnosprawnościami. Brak pełnej sprawności nie sprawia przecież, że dojrzewanie zanika. Trudny temat podjęła Barbara Jurkowska, terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, która jest niepełnosprawna.

„Pierwsza miesiączka oznacza, że stajemy się kobietami. Będziemy mogły dać nowe życie i opuścić dom rodzinny. To jednak za trochę. Największa zmiana to odpowiedzialność za siebie, za to, by zadbać o swoją higienę. Piszę o tym w aspekcie niepełnosprawności. Jestem niepełnosprawna od urodzenia ruchowo i pomimo wielu godzin rehabilitacji nie do końca samodzielna też w aspekcie intymnym.

Jednak w tym wszystkim mam ten komfort, że mama przygotowała mnie na zmiany w moim ciele. Było jednak coś czego nie przewidziała – mój tryb funkcjonowania i spastyka modyfikują krwawienie. W związku z tym dobór środków higienicznych to duże wyzwanie…” – pisze terapeutka. 

Specjalistka pisze o tym, ponieważ chce zwrócić uwagę na miesiączkę w przypadku kobiet z dużą dysfunkcją ruchową.

„Najprościej powiedzieć, że często wtedy potrzebna jest pomoc drugiej osoby, niekiedy na ten czas decydują się na pieluchy. Pamiętam moją miesiączkę w szpitalu po operacji w gipsie. Musiałam leżeć w pieluchach. Uczucie dyskomfortu to mało powiedziane” – dodaje.

Świadomość miesiączkowania wśród kobiet z niepełnosprawnością

Kolejny aspekt to świadomość miesiączkowania wśród kobiet z niepełnosprawnością od urodzenia, szczególnie w przypadku niepełnosprawności intelektualnej lub przepukliny rdzeniowej.

„Na początku pisałam, że pierwsza miesiączka jest przejęciem odpowiedzialności za swoje ciało. To jest często nie do zaakceptowania dla rodziców, szczególnie gdy dziewczynka, ze względu na niepełnosprawność, potrzebuje wsparcia w higienie intymnej.

Jeszcze trudniej jest w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nakładają się dwa czynniki: sposób postrzegania świata przez osoby z niepełnosprawnością (OzN) i podejście części opiekunów, że są one wiecznymi dziećmi. Bardzo trudno jest rozmawiać o tym, co dzieje się z ciałem, gdy dojrzewa, jeśli brak jest wsparcia rodziców i niewielu specjalistów rozumiejących specyfikację grupy OzN.

Pozbawienie rozumienia naturalnych zjawisk ciała ma bardzo szerokie konsekwencje od przerażenia co miesiąc, co się ze mną dzieje, poprzez brak profilaktyki chorób układu rozrodczego, przemoc seksualną i nieplanowane ciąże” – wyjaśnia dalej terapeutka.

Zdaniem terapeutki za mało mówimy o edukacji kobiet adekwatnej do stanu zdrowia i możliwości poznawczych oraz w przypadku dzieci, ich rodziców. Niepełnosprawność nie sprawia, że znika dorastanie. Ono czasem potęguje problemy, zwłaszcza z zachowaniem, jednak aspekt seksualny często ginie w całym morzu innych problemów.

„Mam nadzieję, że to się będzie zmieniać” – kończy post Barbara Jurkowska.

Pani Miesiączka

Projekt „Pani Miesiączka” jest poświęcony edukacji menstruacyjnej i przełamywaniu tabu związanego z miesiączką. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami.

Za inicjatywą stoi Kamila Raczyńska-Chomyn – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka mięśni dna miednicy i doula oraz Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce okresu, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.