Przejdź do treści

„W Polsce mamy tylko 1 594 Zespoły Ratownictwa na 37,5 mln ludzi i akurat żadnego wolnego obok ciebie”. Ratownik medyczny opisuje historię, której bohaterem może być każdy z nas

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jesteś młodym człowiekiem pełnym sił? Dobrze się odżywiasz, uprawiasz sport? To dobrze. Możesz jednak nie wiedzieć jednej, ale bardzo istotnej kwestii. „Na twojej aorcie brzusznej stworzył się tętniak, który w porę niewykryty jest jak tykająca bomba” – pisze ratownik medyczny prowadzący profil @mow.mi.siostro na Instagramie. Tę historię powinien przeczytać każdy z nas. 

Młody człowiek w pełni sił

„Mieszkasz sobie w małym mieście w Polsce. Rodzina, 2 dzieci. Praca na etacie, niezła pensja, na wszystko starcza. Mieszkanie w bloku na 3 piętrze z windą, na kredyt, niska rata. Samochód 5-letni, w benzynie, mało pali. Żabka pod blokiem. Czego chcieć więcej?

Jesteś młodym człowiekiem w pełni sił. Dbasz o siebie. Odżywiasz się zdrowo. Często uprawiasz sport i nie tylko. Jesteś zadowolony z życia. Kariera się rozwija” – rozpoczyna swój post autor profilu @mow.mi.siostro na Instagramie.

I dodaje, że bohater jego historii nie wie tylko jednej, ale za to bardzo istotnej rzeczy.Na twojej aorcie brzusznej stworzył się tętniak, który w porę niewykryty jest jak tykająca bomba” – pisze.

„Zwykły dzień. Wracasz po porządnym treningu do domu. Jest ciepły, letni wieczór. Zostało tylko się wykąpać, zjeść kolację i położyć spać. Dzieci u dziadków na wsi. Ach, jeszcze tylko ta cholerna szafka do łazienki, którą już drugi dzień wozisz w bagażniku.

Winda nie działa, ech. Nie szkodzi, wchodzisz schodami. Na wysokości 2 piętra nagle łapie cię silny ból brzucha. Nowa szafka wypada z rąk, siadasz. Nie wiesz co się dzieje. Boli brzuch, zaczynają boleć plecy. Myślisz – może się przeciążyłeś – ale nie, skąd, co za potworny ból…” – opisuje dalej ratownik.

Bohater opisywanej sytuacji jest w ciężkim stanie. Tętniak się rozwarstwił i pękł.

„Ale masz szczęście, bo właśnie zjawiło się dwóch sąsiadów, którzy szybko ocenili twój stan i zadzwonili pod 999” – dodaje.

Wolnego zespołu ratownictwa medycznego nie ma

Tylko, że wolnego zespołu ratownictwa medycznego nie ma.

„Jeden jest na wezwaniu 'atak astmy, duszność’, a drugi 20 km za miastem pojechał do pijanego z raną brody, który leży na przystanku. Najbliższy zespół z sąsiedniego powiatu pomaga przy wypadku. Jest szansa, że niedługo się zwolnią, ale to i tak 40 km. Dyspozytorzy robią co mogą, ale w mieście wojewódzkim, gdzie stacjonuje LPR (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – red.) właśnie zaczyna się burza i nie ma warunków do startu”- czytamy w poście.

Stan bohatera się pogarsza: ból się nasila, brzuch twardnieje, drętwieją nogi, jest blady, spocony i zaczyna tracić przytomność.

„Kolejny telefon. Zwolnił się jeden zespół, będzie za niecałe 30 min. Jest też LPR z sąsiedniego województwa – czas dolotu +/- 20 min. PSP (Państwowa Straż Pożarna – red.) w drodze”- czytamy dalej.

Jest coraz gorzej: u mężczyzny dochodzi do wstrząsu krwotocznego i zatrzymania krążenia. Reanimują go sąsiedzi. Po kolejnym telefonie straż dociera po 3 minutach. Przejmują akcję reanimacyjną, używają automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

„Potrzebny natychmiastowy transport do szpitala, prosto na stół operacyjny. Nie masz szczęścia, bo w Polsce mamy tylko 1 594 Zespoły Ratownictwa na 37,5 mln ludzi i akurat żadnego wolnego obok ciebie”- pisze autor posta.

Po 20 minutach docierają jednocześnie ratownicy medyczni i śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego.

„Smród klocków hamulcowych ambulansu roznosi się w powietrzu. Przed blokiem tłum gapiów z telefonami w ręku. Śmigłowiec na środku ulicy.

Na klatce schodowej trwa walka. Trwa tak jeszcze 45 min. Brak reakcji, cały czas asystolia (rodzaj zatrzymania pracy serca – red.). Ratownicy odstępują od dalszych czynności. Lekarz LPR stwierdza zgon. Zapada cisza. Szkoda, była szansa” – kończy swój post ratownik, który zwraca się bezpośrednio do nas, czytelników.

Wszystko po to, by każdy i każda z nas mógł i mogła sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji. W całej Polsce bowiem brakuje ratowników medycznych. Sytuacja jest dramatyczna. 

Ambulans

„Mów mi siostro”- kto kryje się za tym profilem?

Profil „Mów mi siostro” na Instagramie prowadzi ratownik medyczny, który nie podaje dokładnych informacji o sobie. Medyk pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Dyspozytorni Medycznej oraz w Zespole Ratownictwa Medycznego.  Obecnie jego profil obserwuje prawie 25 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @mow.mi.siostro

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Guzkowe zapalenie tętnic. Objawy, diagnostyka, rodzaje

Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne / unsplash

Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda "Grease" od 30 lat chorowała na nowotwór

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Przyczyna większości zgonów w Indiach jest nieznana. „Brak danych rodzi niepokojące pytania dla Indii”

Przyczyna większości zgonów w Indiach jest nieznana. „Brak danych rodzi niepokojące pytania dla Indii”

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego "problemem jest styl życia Polaków"

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego „problemem jest styl życia Polaków”

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi"

Zmarła 31-letnia polska siatkarka, która zachorowała w ciąży na raka piersi. „Ten mecz był nierówny”

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

„Synku, jesteś naszym aniołkiem. Zawsze będziemy cię kochać”. Ronaldo poinformował o stracie syna

„Wielki Wojownik złożył zbroję i przyodział anielskie skrzydła”. Nie żyje 8-letni Pan Torpeda

27-latka zmarła, bo lekarka nie podjęła się diagnozy. Zapadł wyrok w bulwersującej sprawie

„Saszeńka, nasz mały aniołek jest już w niebie!”. Wpis mamy chłopca, który zginął uciekając przed Rosjanami, rozdziera serce

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Donieck, Ukraina 01.03.2022, schron bombowy

Rosja blokuje dostawy wody pitnej do miast. Zełenski: Zmarło dziecko

Pogrzeb

Zmarli na COVID-19 powinni zostać skremowani? „To jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich”

Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej. Z czego to wynika?

Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej – alarmują eksperci. Z czego to wynika?

Joanna Koroniewska: Wiem, co czuje kobieta, która we własnym ciele nosi martwe dziecko i czeka na zabieg. Przeżywałam to cierpienie

Joanna Koroniewska: Wiem, co czuje kobieta, która we własnym ciele nosi martwe dziecko i czeka na zabieg. Przeżywałam to cierpienie