Ela Kowalska „Najgorszy możliwy scenariusz jest wtedy, jeśli nie możemy pomóc pacjentowi, bo blokuje nas system” – mówi Michał Kośmicki, asystent lekarza na SOR Michał Kośmicki od trzech lat jest asystentem lekarza na SOR. Otwarcie mówi, że „jara” go medycyna ratunkowa i że zawodu lekarza nie postrzega jako misji. –Pomaganie drugiemu człowiekowi jest silnym motorem napędowym dla… 19.12.2022 11 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Pan Marek jeździ karetką i pomaga osobom bezdomnym. „Chcę podzielić się z nimi kawałkiem mojego świata” – Padał śnieg z deszczem, było bardzo zimno. Dostaliśmy informację, że nieopodal Dworca Wschodniego stacjonują w namiotach osoby bezdomne i że ktoś może potrzebować pomocy. Było ciemno, na głowie mieliśmy czołówki.… 15.12.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza? Sejm przyjął ustawę o zawodzie ratownika medycznego, która mówi o wielu zmianach właśnie dla tej grupy zawodowej. Oprócz tego jednak nowe przepisy dotyczą też pielęgniarek i znacznie zwiększają ich kompetencje. Wyjaśniamy, co… 08.12.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska „Larwy z poprzedniego klienta pykały mi pod crocsami”. Pan Pielęgniarka opisał, jak wygląda „SOR-owskie SPA” "Pacjentka dostała ode mnie ręczniki. Papierowe. Innych nie ma. Mydłoszampon „Baron” w pojemniku na mocz, bo przy prysznicu nie ma dozownika (..) Majtek też nie ma. Są pampersy. Wzięła pampersa" - opisał szokującą sytuację z… 18.11.2022 4 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!” - Zwykle pilotami LPR zostają byli piloci wojskowi: doświadczeni życiowo mężczyźni około 40-tki. Zupełnie nie pasowałam do schematu, więc nie dziwię się, że inni mogli mieć obawy. Myślę zresztą, że ich obawy nie dotyczyły… 05.10.2022 10 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać? 16.07.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska „W Polsce mamy tylko 1 594 Zespoły Ratownictwa na 37,5 mln ludzi i akurat żadnego wolnego obok ciebie”. Ratownik medyczny opisuje historię, której bohaterem może być każdy z nas Jesteś młodym człowiekiem pełnym sił? Dobrze się odżywiasz, uprawiasz sport? To dobrze. Możesz jednak nie wiedzieć jednej, ale bardzo istotnej kwestii. "Na twojej aorcie brzusznej stworzył się tętniak, który w porę niewykryty… 15.07.2022 4 min.
Marlena Kopacz Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych? 05.07.2022 4 min.
Agnieszka Łopatowska „Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni” – To warunki sprawiają, że medycyna staje się ekstremalna. Nie ma wiele czasu, sprzętu i zaplecza pozwalającego w pełni zabezpieczyć osobę poszkodowaną i udzielić jej pomocy, która w danej chwili ratuje życie. Przede wszystkim… 19.04.2022 14 min.
Aleksandra Tchórzewska „Każdy mózg umiera w 4 minuty. Ale to mit, że wobec śmierci wszyscy są równi” – zauważa Ane Piżl „Nawet w sytuacji zagrożenia życia, o tym, czy ktoś otrzyma pomoc na czas, mogą zadecydować uprzedzenia. Wygląd. Kolor skóry. Narodowość. Choroba alkoholowa. Pochodzenie”. Ane Piżl, ratownica medyczna w ostatnim poście na… 08.04.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę 31.03.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki” 12.01.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi - Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w trakcie środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 22.09.2021 4 min.
Anna Jastrzębska Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl: Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+ „Walczyłyśmy z żoną o trybunał, o szacunek, o aborcję, o sędziów. A teraz wyjeżdżamy. Nie spodziewam się już po tym kraju niczego dobrego” – pisze na Instagramie Ane Piżl, ratownica medyczna, działaczka na rzecz… 11.09.2021 3 min.
Magdalena Bury Katarzyna Grochola: stoję murem za ratownikami, którzy uratowali mi życie rok temu w czasie lockdownu "Oni stanęli przy mnie i ja stoję przy nich, są wspaniałymi ludźmi, od których naprawdę zależy nasze życie!" - tak o ratownikach medycznych pisze Katarzyna Grochola na swoim profilu na Instagramie, wspominając dzień, w którym… 01.07.2021 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Plucie, szarpanie, wyzywanie, atak nożem. „Jakby agresja była wpisana w zawód medyka” - W środowisku krąży wiele historii o medykach, którzy podczas dyżuru musieli użyć gazu lub pałki. Później mieli ogromne nieprzyjemności ze strony szefostwa - opowiada ratownik, którego zespół został napadnięty przez… 01.06.2021 8 min.
Ewa Wojciechowska „Bądźcie w codziennym kontakcie ze swoimi seniorami, jeśli mieszkają sami” – apeluje pielęgniarz Mateusz Sieradzan „Rodzina pojechała na wakacje i po 3 dniach się zorientowała, że babcia nie odbiera. Gdy weszliśmy, leżała wychłodzona, w kałuży moczu, ledwo przytomna, z tętnem 30/min” 28.05.2021 4 min.
Anna Jastrzębska Ratownik medyczny o trzeciej fali i dramatycznej sytuacji w polskich szpitalach: „Nie wierzę, że zima zaskoczyła drogowców” Trzecia fala epidemii rozlała się po całej Polsce. „Jest źle. Jako system jesteśmy już niewydolni” – stwierdza na Instagramie ratownik medyczny Jan Świtała, opisując okoliczności swojej pracy. 26.03.2021 3 min.
Nina Harbuz Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć” - Gdyby nie śmiech, to byśmy siedzieli i podawali sobie chusteczki do ocierania łez. A płakać nie możemy, bo jak zaczniemy, to będzie po nas" – o walce z pandemią z perspektywy karetki opowiada Karol Bączkowski, ratownik medyczny. 04.03.2021 10 min.
Ewa Wojciechowska Lek. Bartosz Fiałek: Szpitalny oddział ratunkowy jest miejscem, do którego zgłaszamy się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Nie w celu diagnostyki Część polskiego społeczeństwa musi przestać nadużywać świadczeń medycznych. W innym wypadku wielu chorych nie otrzyma pomocy na czas 07.12.2020 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Polscy ratownicy polecą do Afryki. Podzielą się swoim doświadczeniem w walce z koronawirusem Ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM przez pięć tygodni będą wspierać swoją wiedzą i umiejętnościami służbę zdrowia na Madagaskarze. To odpowiedź na apel Światowej Organizacji Zdrowia. - Pokazujemy tym ludziom, że… 25.08.2020 2 min.
Zuzanna Pujanek Triage – na czym polega? Jakie są zasady segregacji medycznej chorych? Triage, czy też triaż, to procedura stosowana w medycynie ratunkowej, która pozwala służbom medycznym na segregację chorych wymagających pomocy w zależności od ciężkości schorzeń/obrażeń. Pacjenci oznaczani są kolorami, na… 15.06.2020 5 min.
Magdalena Bury Pierwsza pomoc – oto lista najczęstszych błędów. Czego nie robić, aby nie pogorszyć stanu dziecka? Okres pandemii koronawirusa to czas, gdy większość rodziców zdecydowała się pozostać ze swoimi dziećmi w domu. Rozwiązanie to z pozoru jest bezpieczne, jednak zgodnie ze statystykami z 2018 r. aż 95 proc. wyjazdów karetek… 21.05.2020 4 min.
Magdalena Bury Mateusz Sieradzan, znany jako „Pan Pielęgniarka” o pracy na SOR-ze: nie jest łatwo rozmawiać samemu z pełną poczekalnią wściekłych ludzi, którzy siedzą w niej kilka godzin Jak wygląda praca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? - Ta praca trochę uzależnia. Jedni skaczą na spadochronie, inni się wspinają na K2, my pracujemy na SOR-ze - mówi Mateusz Sieradzan, znany w mediach jako "Pan Pielęgniarka" 05.05.2020 10 min.
Magdalena Bury Pan Pielęgniarka o pracy z defibrylatorem. „My robimy to naprawdę i nie wygląda to tak jak na filmach…” Z czym najbardziej kojarzy się ratownictwo medyczne? Z defibrylatorem, czyli urządzeniem ratującym życie. Okazuje się jednak, że wokół niego narosło wiele mitów. Pan Pielęgniarka rozprawia się z nimi w najnowszym poście na… 28.04.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska „Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – nie wystarczy zdać testów teoretycznych, trzeba wykazać się umiejętnościami jazdy”. O tym, dlaczego coraz więcej Polaków chce pomagać, opowiada ratownik medyczny Adrian Zadorecki Jak wygląda praca w ratownictwie medycznym? Dlaczego tak ważna jest pierwsza pomoc? Opowiada w rozmowie z nami ratownik medyczny, wykładowca akademicki, instruktor kursów medycznych i szkoleń z pierwszej pomocy. 24.03.2020 7 min.
Ewa Wojciechowska Karetki pogotowia – czym się różnią i która przyjedzie po twoim zgłoszeniu? Co oznaczają litery na ambulansach? Wyjeżdżające na ulicę karetki znacznie się od siebie różnią. Nie każdy ambulans, który mijamy jedzie do poważnego wypadku. Jak to odróżnić? Każdy pojazd oznaczony jest odpowiednią literą według swojego przeznaczenia. 05.02.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska Pierwsza pomoc u osoby powieszonej. Co należy zrobić? Tłumaczy ratownik medyczny najczęstszą metodą odebrania sobie życia jest powieszenie. Jeśli zobaczysz osobę, która w ten sposób targa się na swoje życie, reaguj jak najszybciej. Jak przeprowadzić pierwszą pomoc u osoby powieszonej? 20.01.2020 5 min.
Magdalena Bury Jak cenna jest krew? Dr Michał Strus pokazał nagranie z sali operacyjnej. Daje do myślenia Krew jest cenna i powinniśmy się nią dzielić z innymi. Niestety, pomimo tej świadomości, często brakuje jej w bankach krwi. To właśnie dlatego wiele z nas otrzymuje wiadomości od znajomych z prośbą o jej oddanie, gdy ich bliscy… 20.01.2020 5 min.
Ewa Kaleta Kasia, ratowniczka medyczna: człowiek ma potrzebę, żeby znowu pod tę granicę życia i śmierci podjechać 10.12.2018 10 min.