Przejdź do treści

Wiesz, na jakie pytanie lekarza 60 proc. pacjentów nie zna odpowiedzi? Wydaje się proste, jednak wiele osób zaskakuje

Wiesz na jakie pytanie lekarza 60 proc. pacjentów nie zna odpowiedzi? Wydaje się proste, jednak wiele osób zaskakuje
Wiesz na jakie pytanie lekarza 60 proc. pacjentów nie zna odpowiedzi? Wydaje się proste, jednak wiele osób zaskakuje / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jakie leki aktualnie pan/pani stosuje, w jakich dawkach? Jakie leki stosowane były wcześniej?” – to pytanie pada bardzo często podczas rozmowy z lekarzem. Jak się okazuje, jest to jednocześnie pytanie, na które większość z nas… nie umie odpowiedzieć. Anestezjolożka Anna Kociszewska-Bald tłumaczy, dlaczego tak ważna jest wiedza na ten temat i co ułatwi nam odpowiednie przygotowanie się do wizyty.

Jakie odpowiedzi słyszy anestezjolożka?

Anna Kociszewska-Bald podkreśla, że pytanie o przyjmowane leki zadaje zawsze swoim pacjentom i oczekuje od nich precyzyjnej odpowiedzi. Jednak przyznaje, że aż ok. 60 proc. z nich nie nie potrafi jej udzielić. 

„Spotykam się z różnymi reakcjami: ’A co to panią interesuje?’, 'Nie wiem, proszę zapytać małżonkę/małżonka’, 'No rano 2 białe, wieczorem niebieska i ta duża’” – opowiada lekarka.

Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Według specjalistki warto przygotować zawczasu listę aktualnie stosowanych medykamentów. Powinna zawierać:

  • nazwę preparatu,
  • dawkę (czyli ile mg lub ml leku stosujemy),
  • porę przyjmowania.

„Dodatkowo warto zapisać również, czy jesteśmy uczuleni na leki lub inne substancje (np. soję, białko jaja kurzego) oraz czy po jakichś stosowanych wcześniej lekach występowały działania niepożądane, a jeśli tak to jakie” – radzi Kociszewska-Bald.

Atak pochwicy i fibromialgia

Jakie informacje są istotne, jeśli leczymy ból?

Anestezjolożka zaznacza, że w poradni leczenia bólu przydadzą się również informacje o dotychczasowym leczeniu. Możemy wykorzystać w tym celu dzienniczek bólowy, w którym będziemy zapisywać odpowiedzi na ważne pytania, np.:

  • Jakie leki przeciwbólowe były do tej pory stosowane?
  • W jakim procencie przynosiły ulgę w bólu?
  • Po jakim czasie rozpoczynały działanie?
  • Jak długo się ono utrzymywało?
  • Czy pojawiły się działania niepożądane?

„Polecam wszystkim – stwórzcie taką listę! Zabezpieczcie przed zniszczeniem. Lub wykorzystajcie do tego celu aplikację w telefonie. Zajmie to nie więcej niż 10 minut, a może uratować wam życie” – podkreśla specjalistka.

Kiedy możecie wykorzystać listę i dlaczego to istotne?

Anna Kociszewska-Bald pisze, że informacje z dzienniczka leczenia można wykorzystać 
przy każdym kontakcie z opieką medyczną (wizyty w przychodni, ambulatoryjne, w szpitalu, u stomatologa, w aptece, w kontakcie z ZRM).

Dlaczego to takie istotne?

  1. Ponieważ leki mogą wchodzić we wzajemne interakcje. Lekarz musi więc wiedzieć jakie leki stosujesz na stałe.
  2. Nagłe odstawienie leków stosowanych przez wiele miesięcy może być niebezpieczne. np. podczas nieplanowanej hospitalizacji.
  3. Informacja o lekach, na które masz uczulenie, może uchronić cię przed ich niepotrzebnym zastosowaniem.

Mam nadzieję, że już nie masz wątpliwości, jak ważne jest przygotowanie do każdej wizyty. To co? Znajdź w domu jakiś niepotrzebny zeszyt i do roboty! – zachęca lekarka.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Anna Kociszewska-Bald

Anna Kociszewska-Bald jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10 letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.

Prowadzi poradnię leczenia bólu oraz stronę internetową, która służy edukacji pacjentów w zakresie bezpiecznego i skutecznego leczenia dolegliwości bólowych. Jej profil na Instagramie @pogotowiebolowe to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych, przydatnych informacji odnośnie zdrowia i różnych medykamentów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.