Przejdź do treści

Wysiękowe zapalenie ucha – diagnostyka i leczenie

młoda kobieta trzyma się za czerwone ucho
Fot. Monthira / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wysiękowe zapalenie ucha u dziecka i dorosłych objawia się uczuciem pełnego i zatkanego ucha oraz pogorszeniem słuchu. Wysiękowe zapalenie ucha może występować w postaci ostrej i przewlekłej. Leczenie naturalne wysiękowego zapalenia ucha nie wystarczy, z dolegliwością należy udać się do specjalisty.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Częściej choroba ta diagnozowana jest u chłopców i zazwyczaj występuje obustronnie. Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego, jak również jego ostra postać są chorobami zapalnymi. Osoby z częstymi zakażeniami górnych dróg oddechowych i alergiami są bardziej narażone. Obie postaci zapalenia wysiękowego ucha różnią się objawami.

Wysiękowe zapalenie ucha – przyczyny i konsekwencje

Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że zakażenia bakteriami, takimi jak paciorkowce czy pneumokoki, są powodem wystąpienia wysiękowego zapalenia ucha u dzieci. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dorosłych również może być spowodowane takimi infekcjami, ale występują one zdecydowanie rzadziej. Choroba ta rozwija się również w wyniku niedrożności trąbki słuchowej bądź w konsekwencji niewyleczonego zapalenia ucha środkowego. W literaturze wymieniany jest także czynnik alergiczny. Lekarze dyskutują nad wpływem alergii pokarmowej w wysiękowym zapaleniu ucha środkowego i większość z nich uważa, że pokarmowe aspekty immunologiczne odgrywają rolę w powstaniu płynu w jamie bębenkowej, szczególnie u dzieci poniżej 2 roku życia.

W ostrej postaci choroby objawy są podobne do ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych, do tego towarzyszy im ból ucha, a w wyniku gromadzenia się w jamie bębenkowej płynu powstaje niedosłuch. Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha również przyczynia się do upośledzania słuchu, tylko w tym przypadku następuje to powoli. Jest to szczególnie niebezpieczne u dzieci do 3 roku życia, w przypadku gdy rodzice nie zauważą w porę niepokojących symptomów.

Niedosłuch powstały w wyniku braku leczenia przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego może spowodować nieodwracalne i utrwalone zmiany, co zagraża trwałym kalectwem dziecka. Poza tym nieleczone wysiękowe zapalenie ucha u niemowląt i dzieci do 3 roku życia w wyniku osłabienia słuchu prowadzi do zaburzeń mowy. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dzieci, które już potrafią mówić, ale nadal są w trakcie doskonalenia tej umiejętności, może spowodować problemy w wykształceniu zrozumiałej wymowy, wynikające z powstałego niedosłuchu i braku słyszenia własnego głosu.

Zobacz także

Wysiękowe zapalenie ucha u dziecka – objawy

Objawy występujące w wysiękowym zapaleniu ucha u dziecka, które mogą skłonić rodzica do konsultacji lekarskiej, to:

  • stały lub okresowy wyciek z ucha
  • uczucie zatkanego ucha
  • dudnienie własnego głosu
  • trzaski podczas ziewania lub jedzenia
  • szum w uszach
  • pogorszenie słuchu.

Należy pamiętać, że przewlekła postać wysiękowego zapalenia uszu nie powoduje bólu, także dziecko może nie skarżyć się na żadne niedogodności, jeśli uczucie zatkanego ucha nie będzie dla niego uciążliwe. Poza tym najmłodsi nie zawsze są w stanie konkretnie opisać swoje dolegliwości.

Wysiękowe zapalenie ucha – leczenie

Leczenie przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci rozpoczyna się od dokładnej diagnozy w celu wykluczenia schorzeń, które mogą przyczyniać się do powstania wysięku w uchu, np. alergii oddechowej, zaburzeń odporności, przerostu migdałka gardłowego czy zapalenia zatok. Poza tym należy zminimalizować narażenie na dym papierosowy oraz nie wysyłać dziecka do przedszkola.

Wysiękowe zapalenie ucha u dorosłych leczy się poprzez terapię antybiotykami. U dzieci jest podobnie, tylko nie każdy antybiotyk może być podany dziecku ze względu na możliwe działania niepożądane. Antybiotyki, takie jak amoksycylina lub amoksycylina z kwasem klawulanowym, stosowane są u dzieci, jeśli wysięk z ucha utrzymuje się od 2 do 3 miesięcy, wcześniej możliwe jest tak zwane samoistne wyleczenie. W przypadku ostrego wysiękowego zapalenia ucha antybiotykoterapia szybko przynosi efekty.

Innymi wykorzystywanymi lekami są steroidy stosowane w połączeniu z antybiotykami, np. amoksycylina z prednizonem. U dzieci lekarze muszą rozważyć ryzyko i możliwe korzyści w wyniku zastosowania kortykosteroidów. Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych skutków, zakładany jest drenaż jamy bębenkowej. Podawane są też leki w postaci kropli do ucha obkurczające błonę śluzową w uchu, leki wykrztuśne i środki przeciwhistaminowe.

Bibliografia

1. Dzierżanowska D., Jurkiewicz D., Zielnik- Jurkiewicz B., Zakażenia w otolaryngologii, Bielsko-Biała, α-medica press, 2002.
2. Latkowski J.B., Otorynolaryngologia kompendium, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
3. Latkowski J.B., Olszewski J., Ucho, nos, gardło i krtań co warto wiedzieć, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
4. Hotaling J.A., Stankiewicz A.J., Otorynolaryngologia dziecięca, Gdańsk, Via Medica, 2000.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.