Magdalena Więch Ukryte stany zapalne ‒ działaj już teraz! Utajone stany zapalne mogą okupować twój organizm, nawet gdy wydaje się on zupełnie zdrowy. Wystarczy, że często się denerwujesz, mało się ruszasz albo na przykład palisz papierosy. Jak poradzić sobie z tym podstępnym wrogiem?… 16.10.2022 6 min.
redakcja Hello Zdrowie Jak zapobiegać stanom zapalnym i jak je zmniejszać, by cieszyć się zdrowiem? Poznaj zasady diety przeciwzapalnej Współczesna nauka zna podłoże większości – jeśli nie wszystkich – chorób przewlekłych. Atak serca, udar mózgu, osteoporozę czy istotny spadek funkcji poznawczych wyjaśnia jeden szczególny proces. Łączy on z pozoru tak… 26.08.2022 3 min.
Magdalena Bury Czy nabiał zapycha żyły? „Ta teoria jest niekompletna i nieobiektywna” – wyjaśnia Michał Kot Usłyszałaś, że nabiał zapycha żyły i tętnice? To kolejny mit, który warty jest wyjaśnienia. O tym, czy warto zrezygnować z jedzenia serów i picia mleka, pisze ekspert Michał Kot na swoim profilu na Instagramie. 01.08.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Białko C – co to jest, konsekwencje niedoboru i metody diagnozy 16.04.2022 4 min.
Natalia Suchocka Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka i na co zwrócić uwagę? 26.03.2022 4 min.
Zuzanna Kowalewska Rak żołądka – przyczyny powstania, objawy i rokowania Rak żołądka to nowotwór, którego częstotliwość występowania w Polsce znacznie przyrasta z roku na rok. Każdego roku odnotowuje się ponad pięć tysięcy nowych przypadków zachorowania. Na nowotwór żołądka częściej chorują… 15.11.2021 7 min.
Wiktor Trela Ostre zapalenie trzustki – jak leczyć pojawiający się silny stan zapalny? 14.10.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Orbitopatia tarczycowa – objawy i leczenie oftalmopatii Orbitopatia tarczycowa (oftalmopatia tarczycowa) to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której występuje charakterystyczny objaw oczny nazywany wytrzeszczem oczu. Najczęściej pojawia się on w przebiegu choroby Gravesa Basedowa… 06.10.2021 4 min.
Zuzanna Kowalewska Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić? Krioterapia, czyli zabieg leczenia zimnem sprawdza się w walce ze stanami zapalnymi i eliminuje rozmaite dolegliwości bólowe. 10.09.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska „’Ucho pływaka’ to rodzaj zapalenia, któremu sprzyjają wakacyjne, wodne szaleństwa” – ostrzega pediatra Ewa Miśko-Wąsowska "W tym przypadku stan zapalny dotyczy skóry przewodu słuchowego, czyli ucha zewnętrznego, powodują go bakterie" - wyjaśnia pediatra 24.07.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska WZW D – źródła zakażenia, objawy, leczenie i szczepionka WZW typu D to jeden z rodzajów wirusowego zapalenia wątroby. Choroba ta pojawia się jedynie u osób, które zostały zakażone wirusem zapalenia wątroby typu B. Do zarażenia dochodzi po kontakcie z krwią w wyniku używania… 25.06.2021 5 min.
Justyna Mazur Choroby piersi – rak sutka, zapalenie, brodawczak i mastopatia Choroby piersi kojarzone są głównie z występowaniem zmian nowotworowych. Nic dziwnego - rak piersi diagnozowany jest u coraz młodszych kobiet. Ale zmiany nowotworowe to nie jedyne choroby piersi. W obrębie gruczołu piersiowego mogą… 20.06.2021 7 min.
Ewa Wojciechowska Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci. Kiedy powinno zaniepokoić? "Węzły chłonne czasem się powiększają i to normalne, bo namnażają komórki biorące udział w mechanizmach odpornościowych ustroju" - pisze na swoim profilu na Instagramie pediatra Róża Hajkuś. Kiedy jednak powiększone węzły… 16.06.2021 4 min.
Milena Marchewka Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie Choroba Takayasu polega na zwężaniu się światła dużych tętnic, które wywołane jest toczącym się w ich obrębie procesem zapalnym. Pacjenci z tym rodzajem zapalenia tętnic najczęściej odczuwają objawy w postaci zmęczenia,… 21.04.2021 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Oxybrazja – co to jest, efekty, przeciwwskazania Oxybrazja jest szczególnie popularna latem, kiedy wysokie temperatury uniemożliwiają wykonanie wielu zabiegów kosmetycznych złuszczających naskórek. Na czym polega peeling wodno-tlenowy? Czy oxybrazja może być wykonana u każdego? 19.03.2021 5 min.
Żaneta Michalak Dieta trzustkowa – przepisy, co można jeść, a co jest niedozwolone? Pacjenci z chorą trzustką często zastanawiają się, co jeść. Z jednej strony nie powinno się obciążać chorego narządu (a więc pobudzać wydzielania przez trzustkę soku trzustkowego czy hormonów), z drugiej jednak strony… 17.03.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Elektroterapia – czym jest i jakie są do niej wskazania? Elektroterapia to jedna z metod leczniczych stosowanych w fizykoterapii. Dzięki wykorzystaniu właściwości prądu stałego i zmiennego, możliwe jest łagodzenie dolegliwości bólowych w dyskopatii, rwie kulszowej czy schorzeniach… 23.02.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Fizykoterapia – czym jest i jakie są rodzaje fizykoterapii? Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii wykorzystująca różne czynniki fizyczne, takie jak: promieniowanie świetlne, niską temperaturę czy prąd elektryczny do leczenia chorób i łagodzenia bólu. Wśród zabiegów… 16.02.2021 6 min.
Przemysław Ćwik Chorobę da się… wyczuć. Co zapach mówi o twoim zdrowiu? Nie tylko psy potrafią wyczuć chorobę. Zapach charakterystyczny dla niektórych schorzeń jest wyczuwalny również dla ludzkiego nosa. Jest to wprawdzie detektor omylny, jednak nie należy ignorować jego „wskazań”. 30.01.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Wyprysk potnicowy – przyczyny, diagnostyka i leczenie Wyprysk potnicowy (wyprysk dyshydrotyczny) to dermatoza, w której na powierzchni skóry dłoni oraz stóp pojawiają się swędzące i piekące pęcherze. Przyczyny powstawania choroby nie są znane, choć przypuszcza się, iż może być… 18.12.2020 5 min.
Milena Marchewka USG stawów – wskazania, przygotowanie i przebieg badania USG stawów jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym do obrazowania tkanek tworzących stawy oraz ich okolic. Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG stawu skokowego, kolanowego lub stawów biodrowych? Jak przebiega to… 01.12.2020 4 min.
Milena Marchewka Mięsień gruszkowaty – przyczyny, objawy, leczenie zespołu Mięsień gruszkowaty jest mięśniem znajdującym się w głębi pośladka. Odpowiada za ruchy w stawie biodrowym. Gdy uciska położony pod nim nerw kulszowy może dojść do pojawienia się grupy dolegliwości nazywanej zespołem… 27.11.2020 4 min.
Natalia Suchocka Czyrak gromadny – co to jest, objawy, leczenie, powikłania Czyrak gromadny to - innymi słowy - skupisko wielu czyraków, które położone są blisko siebie. Tworzą razem większy wykwit, który często pozostawia po sobie blizny. Występuje on zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, a… 26.11.2020 5 min.
Justyna Mazur Ceruloplazmina – badanie, norma, zbyt wysoki poziom Ceruloplazmina to białko ostrej fazy, syntetyzowane w przebiegu reakcji zapalnej organizmu. Rolą ceruloplazminy w organizmie jest wiązanie jonów miedzi. Badanie ceruloplazminy wykonywane jest przede wszystkim przy podejrzeniu choroby… 27.10.2020 4 min.
Sandra Nowicka Powiększone węzły chłonne – objawy, przyczyny, leczenie Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia… 25.10.2020 5 min.
Anna Jastrzębska Stan zapalny w organizmie. „Przerażające dane” – komentuje dietetyczka Stan zapalny może pustoszyć organizm, nawet gdy ten wydaje się zupełnie zdrowy. Jak zlokalizować podstępnego wroga i skutecznie sobie z nim poradzić? Podpowiada dietetyczka kliniczna Paulina Ihnatowicz. 29.08.2020 5 min.
Anna Jastrzębska Zapalenie spojówek może świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Jest stanowisko WHO Poza gorączką i problemami z układem oddechowym o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 mogą świadczyć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego i laryngologiczne, a także okulistyczne. WHO potwierdza: zapalenie spojówek może… 26.03.2020 3 min.
Justyna Mazur Zapalenie pochwy – rodzaje, objawy i leczenie Zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych dróg rodnych. U podłoża zapalenia pochwy w zdecydowanej większości przypadków odpowiada infekcja o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub pasożytniczym. Zarówno… 17.03.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Czarna śmierć – czy nadal stanowi zagrożenie? Zdziesiątkowała Europę w XIV wieku, a jej epidemia zapisała się na kartach historii jako największa w dziejach ludzkości. W niektórych częściach świata jest obecna do dziś i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Co to jest… 07.11.2019 4 min.
Magdalena Bury „Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał? 14.06.2019 4 min.
Aleksandra Parszczyńska Stan zapalny – kiedy organizm walczy z drobnoustrojami. Jakie są objawy zapalenia? 25.03.2019 5 min.
Zuzanna Pujanek Bezobjawowe zapalenie płuc charakteryzuje się stanem zapalnym miąższu płuc, przy braku charakterystycznych objawów. 20.03.2019 4 min.
Zuzanna Pujanek Zapalenie opłucnej – co to za choroba? Poznaj jej przyczyny, objawy, powikłania i jak leczyć stan zapalny 28.02.2019 4 min.
Emilia Kruszewska Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp 22.02.2019 4 min.
Zuzanna Pujanek Zanokcica – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak skutecznie wyleczyć stan zapalny? 19.02.2019 4 min.
Agata Oleszkiewicz Jak długo trwa zapalenie korzonków? Przyczyny, objawy i łagodzenie dolegliwości bólowych w stanach zapalnych kręgosłupa 12.02.2019 5 min.
lek. Agnieszka Widera Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich? 11.01.2019 5 min.