Przejdź do treści

Youtuberka Andziaks o swoim połogu: to chyba najgorsza rzecz, jaka mnie spotkała

Angelika Zając (Andziaks) z dzieckiem
Youtuberka Andziaks szczerze o swoim połogu: "To chyba najgorsza rzecz, jaka mnie spotkała"/ printscreen Youtube @Andziaks
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Stałam pod prysznicem, wyłam z bólu, wszystko piekło, krew się ze mnie lała, bolały mnie piersi – opowiada youtuberka Andziaks o swoim połogu. Celebrytka 3 miesiące temu urodziła córkę. Teraz apeluje, by przełamać tabu dotyczące połogu.

Youtuberka szczerze o połogu

Andziaks, czyli Angelika Zając, jest youtuberką, która często dzieli się szczegółami ze swojego życia. Internetowa celebrytka zasłynęła m. in. pokazaniem na żywo filmu z robienia testu ciążowego oraz z własnego porodu. 3 miesiące temu bowiem pierwszy raz została mamą. Teraz youtberka nagrała filmik, na którym odpowiada na pytania fanów odnośnie swojej ciąży i porodu. Jedna z internautek zapytała ją o połóg. Zając przyznała, że połóg był dla niej dużym zaskoczeniem, o którym wcześniej nic nie wiedziała. Zaznaczyła też, że to czas w życiu kobiety, o którym zdecydowanie mówi się zbyt mało.

To chyba najgorsza rzecz, jaka mnie spotkała. Cała moja ciąża, cały mój poród nie był tak wykańczający jak połóg. Miałam straszne wahania nastroju i to była przesada. Płakałam chyba przez dwa tygodnie po porodzie. Było mi cały czas smutno, a oprócz smutku czułam ciągle niepokój, lęk, pustkę. Czułam się, jakbym nikogo nie miała. Było mi naprawdę fatalnie. To była depresja, której nigdy w życiu nie miałam – wyznała Andziaks.

kobieta z noworodkiem

Youtuberka przyznała, że połóg dał jej się we znaki nie tylko pod względem psychicznym, ale także fizycznym.

Miałam szwy, szłam pod prysznic, kąpałam się i czułam te szwy. Czułam pieczenie i potworny ból. Stałam pod prysznicem, oblewałam się zimną wodą i bałam się cokolwiek zrobić. Bałam się dotknąć. Stałam pod prysznicem, wyłam z bólu, wszystko piekło, krew się ze mnie lała, bolały mnie piersi, ponieważ na początku, jak był natłok pokarmu, to czułam, że mi eksplodują – mówiła.

Andziaks zaapelowała także do kobiet, aby poczytały o połogu zanim zajdą w ciążę lub już w niej będą. O połogu wciąż mało się mówi, przez co kobiety nie są odpowiednio przygotowane. Celebrytka przyznała, że gdyby wcześniej wiedziała, jak wyglądają pierwsze dni po porodzie, być może udałoby jej się przejść ten czas łagodniej. Apeluje więc, aby przełamać społeczne tabu o połogu. Mówiąc o nim, zaznaczyła, że w ten sposób ma nadzieję pomóc innym kobietom.

Połóg – co warto o nim wiedzieć?

Połóg to okres, w którym po ciąży i porodzie wszystko w ciele kobiety wraca do poprzedniego stanu. Połóg trwa 6 tygodni. Mówi się o jego trzech stadiach: bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie, wczesny – pierwszy tydzień po porodzie i późny – trwa do 6 tygodnia po porodzie. Podczas połogu czekają cię zmiany hormonalne i w układzie krążenia, zacznie się laktacja, dużo będzie się też działo w obrębie narządów płciowych. Niektórych z tych dolegliwości możesz w ogóle nie doświadczyć, ale dobrze wiedzieć, co może się zdarzyć.

Połóg po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu przebiega najczęściej z typowymi objawami, w tym ze spadkiem masy ciała, z podjęciem czynności przez jajniki, gojeniem ran krocza, inwolucją (zmniejszaniem się macicy do rozmiarów sprzed ciąży), krwawieniem i często bólem okolic krocza. Warto zaznaczyć, że krwawienie w połogu jest czymś zupełnie naturalnym, pod warunkiem, że kobieta nie traci więcej niż 400 ml krwi dziennie w pierwszych dniach po porodzie. Istnieje jednak szereg symptomów, które mogą wzbudzać niepokój świeżo upieczonej matki. Należą do nich: podwyższona temperatura ciała, szybka utrata dużej ilości krwi, gnilny zapach odchodów, zasinienie okolic krocza, ostry ból w kroczu i okolicach odbytu, silne bóle brzucha czy obrzęk krocza przebiegający z wydzieliną ropną.

Objawy pojawiające się w połogu wynikają z procesu gojenia się ran poporodowych w macicy. Proces oczyszczania się macicy po porodzie może być długotrwały (nawet 2 miesiące), ponieważ musi dojść do całkowitego wydalania resztek tkankowych.

Z artykułów poniżej dowiesz się więcej o połogu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: