3 min.
Stan podgorączkowy – przyczyny i objawy

Stan podgorączkowy - przyczyny i objawy
Gorączka i stan podgorączkowy to dwa zjawiska, które są ze sobą mylone. Czego objawem jest stan podgorączkowy? Co należy zrobić, jeżeli będzie się on utrzymywał przez dłuższy czas?
Spis treści
Stan podgorączkowy – czym jest?
Stan podgorączkowy, czyli inaczej podwyższona temperatura ciała, to okres kiedy temperatura ciała człowieka mieści się w przedziale od 37,1°C do 37,9°C (powyżej tej temperatury mamy do czynienia z gorączką). Lekarze zalecają nie zbijanie w sposób farmakologiczny temperatury poniżej 38°C.
Pomiary temperatury ciała dokonywane są w różnych jego częściach. W Polsce najczęściej temperatura mierzona jest pod pachą. Prawidłowy wskaźnik temperatury ciała wynosi 36,6°C. Powyżej 37°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Przy temperaturze mierzonej w ustach stan podgorączkowy występuje powyżej 37,5°C, w odbytnicy powyżej 38°C.
Najniższą temperaturę ciała mamy w fazie snu – REM. Największa temperatura ciała osiągana jest na sam wieczór. W ciągu dnia temperatura naszego ciała może wahać się o 1°C. U kobiet temperatura waha się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
Stan podgorączkowy – jakie są przyczyny?
Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą. Jest oznaką tego, że w naszych organizmach może rozwijać się infekcja lub nawet nowotwór.
Stan podgorączkowy może towarzyszyć takim chorobom, jak:
- Nieżyt nosa – podwyższona temperatura ciała występuje kilka dni i może przeistoczyć się w gorączkę;
- Zapalenie krtani – stan podgorączkowy rzadko przechodzi w gorączkę;
- Angina – stan podgorączkowy występuje w momencie wywołania anginy przez wirusy, nie przez bakterie;
- Nadczynność tarczycy jest chorobą, gdzie stan podgorączkowy utrzymuje się stale (towarzyszy uczucie ciągłego gorąca);
- Zapalenie oskrzeli – podwyższona temperatura ciała bardzo szybko przeistacza się w wysoką gorączkę, do tego dochodzi ból gardła, stawów i w klatce piersiowej, silny katar, kaszel;
- Chłoniaki – stan podgorączkowy występuje wraz z powiększonymi węzłami chłonnymi;
- Borelioza – stan podgorączkowy utrzymuje się przez cały czas;
- Przegrzanie – za ciepłe ubranie, zbyt duża ilość słońca powodujące podwyższenie temperatury ciała (obniżenie temperatury powoduje wypicie dużej ilości płynów, zmianę ubrania na lżejszą);
- Guzy mózgu – stan podgorączkowy może utrzymywać się przez bardzo długi czas.
Stan podgorączkowy – jakie są formy leczenia?
Podwyższoną temperaturę ciała wskazującą na stan podgorączkowy należy na bieżąco monitorować. Dopiero w przypadku gorączki należy zastosować leczenie farmakologiczne. Nie wyklucza to jednak faktu, że można skorzystać z tradycyjnych, zdrowych, domowych metod radzenia sobie ze stanem podgorączkowym (mokre kompresy na głowę lub kąpiel w wodzie o niższej temperaturze od naszego ciała).
Przy gorączce stosowany jest paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Są to leki dostępne bez recepty, jednak ich zażywanie należy skonsultować z lekarzem.
U dzieci poniżej 3 miesiąca życia nie zaleca się stosowanie kwasu acetylosalicylowego, gdyż zwiększa on ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Reye’a.
Dłużej utrzymujący się stan podgorączkowy nie dający innych objawów, jak chociażby zapalenie krtani, czy nieżyt nosa, należy skonsultować z lekarzem, który zaleci wykonanie badań diagnostycznych (morfologię krwi z rozmazem, oznaczenie CRP, badanie ogólne moczu).
Termometr w domu powinien być koniecznością. Te najbardziej popularne i bardzo dokładne – rtęciowe zostały już wycofane z użytku (są niebezpieczne). Obecnie, temperaturę ciała mierzy się elektronicznie oraz bezdotykowo, z użyciem podczerwieni.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023