Przejdź do treści

Zapalenie migdałków – objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie migdałków - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie migdałków - objawy, przyczyny i leczenie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie migdałków to stan zapalny gardła, bo to w tym miejscu właśnie znajdują się migdałki. Migdałki są skupiskiem tkanki limfatycznej, która jest odpowiedzialna za obronę organizmu i zwalczanie infekcji. Jeśli dojdzie do identyfikacji zagrożenia, migdałki stymulują układ limfatyczny do produkcji przeciwciał, które zaczynają zwalczać chorobotwórcze patogeny. 

Niestety jednak czasem migdałki, zamiast chronić organizm, zaczynają stanowić źródło stanu zapalnego i wtedy właśnie pojawia się zapalenie migdałków.

Zapalenie migdałków – przyczyny

Zazwyczaj przyczyną zapalenia migdałków jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, a do najczęstszych patogenów wywołujących zakażenie należą paciorkowce Streptococcus pyogenes.

Zapalenie migdałków może pojawiać się też wskutek namnożenia się bakterii, które naturalnie bytują w gardle i w normalnych warunkach nie wywołują żadnych infekcji, ale może dojść do szczególnej sytuacji, w której dochodzi do gwałtownego rozrostu szkodliwej flory bakteryjnej i dzieje się tak w okresie obniżonej odporności.

Do zapalenia migdałków może przyczynić się spożywanie bardzo zimnych produktów – lodów i chłodzonych napojów. Jest to związane z tym, że pod wpływem zimna naczynia krwionośne, które znajdują się w gardle kurczą się, a śluzówka staje się bardziej podatna na wnikanie drobnoustrojów.

Zapalenie migdałków – zarażenie

Z racji tego, że zapalenie migdałków wywoływane jest przez bakterie i wirusy, a te szerzą się drogą kropelkową, to zapalenie migdałków jest możliwe poprzez zarażenie zdrowej osoby. Chorobę można przenieść w wyniku kichania, kaszlu, pocałunku lub używania tych samych naczyń i sztućców.

Zapalenie migdałków – objawy

Głównym objawem zapalenia migdałków jest silny ból gardła, który promieniuje aż do uszu i jest odczuwalny podczas przełykania. Do tego dochodzą jeszcze takie objawy, jak:

Migdałki w tym czasie są powiększone i zaczerwienione lub występuje na nich żółto – białawy nalot. Dodatkowo u osoby chorej można także zauważyć powiększenie węzłów chłonnych.

Zapalenie migdałków – leczenie

Podczas zapalenia migdałków standardowo leczenie odbywa się farmakologicznie i stosowana jest antybiotykoterapia. Antybiotyk należy przyjmować przez 10 dni i nie można przerywać kuracji nawet wtedy, kiedy wszystko objawy ustąpią.

Zalecane jest również stosowanie preparatów, które mają działanie miejscowe i zmniejszą ból, nawilżają śluzówkę oraz ułatwiają przełykanie.

Zapalenie migdałków – rodzaje

Zapalenie migdałków dzieli się na takie rodzaje:

  • zapalenie migdałków ostre: jest to zapalenie migdałków, które jest wywołane bakteriami i jest chwilowe
  • zapalenie migdałków przewlekłe: jest to zapalenie migdałków, które pojawia się nawet kilka razy w ciągu roku i podczas jego przebiegu w obrębie gardła pojawiają się stany zapalne; jeśli objawy pojawiają się często to występuje wtedy wskazanie do operacji usunięcia migdałków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.