Przejdź do treści

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny i sposoby walki z dolegliwością

kobieta w ciąży z bólem głowy
Fot. Tatyana Gladskih / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawroty głowy w ciąży są dość częstym objawem, szczególnie na samym początku. Winę za to ponoszą dynamiczne wahania hormonalne, powodujące wiele zmian w organizmie kobiety, m.in. niskie ciśnienie krwi.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zawroty głowy w ciąży na ogół nie są powodem do niepokoju, szczególnie kiedy występują w pierwszym trymestrze. W ciąży zawroty głowy są także przyczyną nudności oraz wymiotów. Dolegliwości te są wynikiem fizjologicznych zmian w organizmie kobiety ciężarnej.

Zawroty głowy w ciąży a ciśnienie krwi

Zawroty głowy na początku ciąży są reakcją organizmu kobiety na nagłe zmiany poziomu hormonów płciowych, które mają za zadanie przygotować ciało na inne ukrwienie narządów wewnętrznych. Zawroty głowy w ciąży wynikają przede wszystkim z niskiego ciśnienia tętniczego krwi, które ma miejsce właśnie w pierwszych tygodniach ciąży. Parametry niskiego ciśnienia schodzą poniżej 90/60 mmHg. Powodem tak niskiego ciśnienia jest wysoki poziom progesteronu, ponieważ moduluje on elastyczność naczyń krwionośnych, co sprawia, że w czasie ciąży są one bardziej rozciągliwe. Warto dodać, że nie zawsze zawroty głowy są objawem ciąży.

Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze zazwyczaj mają inne podłoże. Jednakże w większości przypadków one także są fizjologiczne. Im dziecko jest większe, tym wywiera większy nacisk na narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Po prawej stronie kręgosłupa umiejscowiona jest żyła główna dolna, która również może być uciskana przez masę dziecka. Zawroty głowy i nudności w ciąży na sam jej końcu są spowodowane zmniejszeniem dopływu krwi do serca, co może być przyczyną utraty przytomności oraz bladej skóry. W ciąży zawroty głowy zdarzają się, gdy ciężarna dużo czasu spędza, leżąc na plecach. Wówczas macica zbliża się do żyły głównej dolnej i bardziej na nią naciska. Niemniej ważny jest efekt ucisku na przeponę, ponieważ doprowadza to do zmniejszenia pojemności oddechowej. Jest to zjawisko, które w sposób fizjologiczny jest rekompensowane przez przyspieszenie oddechu i zwiększenie liczby oddechów na minutę. Tym samym spada ilość dwutlenku węgla, co sprawia, że kobieta odczuwa duszności.

Inne przyczyny zawrotów głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży w drugim i trzecim trymestrze nie muszą zawsze wynikać z ucisku dziecka na narządy i kapilary. Dolegliwości te mają również miejsce przy nagłych zmianach pozycji ciała, np. ze stojącej na leżącą. Prędkość krwi płynącej przez naczynia u kobiet oczekujących dziecka jest znacznie mniejsza, co powoduje, że czas dotarcia krwi do mózgu kobiety jest nieco dłuższy, zwłaszcza gdy zmiana pozycji ciała jest dynamiczna. Innym możliwym powodem zawrotów głowy w ciąży w 2 i 3 trymestrze jest niski poziom żelaza oraz węglowodanów w organizmie. Wynika to z wolniejszego tempa przemian metabolicznych w czasie ciąży.

Zobacz także

Co na zawroty głowy w ciąży?

Zawroty głowy, nudności i wymioty w ciąży są dokuczliwą i mało komfortową sytuacją, na którą istnieje kilka skutecznych metod. W większości przypadków zawroty głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze nie są sytuacją patologiczną, a wynikają jedynie z naturalnych zmian w organizmie. Jedynym poważnych zagrożeniem są ewentualne upadki spowodowane zasłabnięciem czy kręceniem się w głowie. Dlatego też, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom ciała, zaleca się:

  • odpoczynek i leżenie wyłącznie na lewym boku lub na wznak;
  • o ile to możliwe, unikanie wszystkich możliwych sytuacji stresowych, które mogą wpłynąć na zwiększenie ciśnienia krwi;
  • w momencie pojawienie się pierwszych zawrotów głowy rekomendowany jest odpoczynek (najlepiej wówczas usiąść, aby uniknąć wypadku);
  • unikanie szybkiego wstawania z łóżka, szczególnie rano po całonocnym odpoczynku;
  • nawadnianie się dużą ilością wody mineralnej (około 1,5 litra dziennie);
  • dotlenianie się poprzez umiarkowaną i lekką aktywność fizyczną (np. spacery na świeżym powietrzu);
  • regularne odżywianie się, co zapobiega nagłym spadkom cukru we krwi.

Przy często powtarzających się zawrotach należy udać się do lekarza, który zleci badania na białkomocz lub stwierdzi nadciśnienie tętnicze.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.