5 min.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – ile trwa, kontrast

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - ile trwa, kontrast Istock.com
Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej to nowoczesna metoda diagnostyczna oparta na działaniu promieni rentgenowskich. Badanie obrazowe stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie narządów jamy brzusznej, krwawień z przewodu pokarmowego oraz po urazach brzucha. Jak przygotować się do tomografii komputerowej jamy brzusznej, ile trwa i jak przebiega badanie?
Spis treści
Co to jest tomografia komputerowa jamy brzusznej?
Tomografia komputerowa (TK) to bezinwazyjna i bezbolesna metoda obrazowania części ciała i narządów, w której wykorzystuje się jonizujące promieniowanie rentgenowskie. Ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie, badanie wykonuje się jedynie w przypadku racjonalnych wskazań medycznych oraz na podstawie skierowania.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej pozwala na ocenę nerek, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, wątroby i trzustki. Na badaniu TK widać również jelita. Podczas badania u niektórych osób podaje się środek kontrastowy, który poprawia widoczność struktur.
Cena tomografii komputerowej jamy brzusznej nie jest niska. Za badanie zapłacimy około 300-400 zł. TK jamy brzusznej i miednicy to koszt ok. 500 zł. Z kolei cena tomografii komputerowej z kontrastem jest wyższa o około 100 złotych w porównaniu do badania bez użycia środka kontrastowego. Tomografię komputerową można także wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, ale czas oczekiwania jest bardzo długi – zwykle na badanie musimy poczekać mniej więcej rok.
Co wykrywa TK jamy brzusznej? Wskazania do badania
Tomografię komputerową jamy brzusznej wykonuje się przy podejrzeniu nieprawidłowości w pracy narządów, jeśli inne metody diagnostyczne były niewystarczające do postawienia diagnozy. Za pomocą TK potwierdza się rozpoznanie oraz przeprowadza diagnostykę różnicową nowotworów pierwotnych i wtórnych oraz bada rozległość nacieków zapalnych i nowotworowych w obrębie ścian żołądka, jelita cienkiego i grubego i nadnerczy. Wskazaniem do TK są także krwawienia lub niedrożność przewodu pokarmowego oraz urazy jamy brzusznej.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania TK jest ciąża (badanie może zostać wykonane tylko w uzasadnionych przypadkach w danym trymestrze ciąży). Badania nie wykonuje się u dzieci poniżej 10 roku życia, chyba że inne metody diagnostyczne okazały się nieskuteczne. Jodowe środki cieniujące nie mogą być podawane u osób z uczuleniem na jod, wolem toksycznym tarczycy i ostrym krwotokiem śródmózgowym.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – przygotowanie
Aby dobrze przygotować się do tomografii komputerowej jamy brzusznej należy zastosować się do poniższych rad:
- jeśli chory przyjmuje leki, dwa dni przed badaniem należy odstawić niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz skonsultować z lekarzem możliwość odstawienia doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy biguanidów;
- dwa dni przed badaniem należy unikać pokarmów wzdymających i zawierających błonnik (surowych warzyw i owoców, otrębów, kaszy i ciemnego pieczywa), gazowanych i słodzonych napojów oraz słodyczy; dzień przed badaniem pacjent powinien zjeść lekkostrawną kolację oraz wypić litr wody niegazowanej;
- 2-4 godziny przed badaniem konieczne jest wypicie 1 litra wody niegazowanej; dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia nerek i możliwa jest lepsza ocena jelit;
- na badanie należy zgłosić się z poprzednimi wynikami badań obrazowych – USG lub TK (jeśli były wykonywane) oraz aktualnym wynikiem badania kreatyniny lub GFR (u osób z obciążającym wywiadem chorobowym w kierunku niewydolności nerek) i TSH (jeśli pacjent posiada choroby tarczycy). Badania kreatyniny oraz TSH powinny być wykonane maksymalnie do 30 dni przed tomografią;
- na badanie należy przyjść na czczo.
Jeśli tomografia komputerowa jamy brzusznej będzie wykonane z kontrastem, trzydzieści minut przed badaniem podaje się w formie dożylnej lub doustnej środek kontrastujący, czyli substancję na bazie jodu, barytu lub siarczanu barytu.
Przebieg badania TK jamy brzusznej
Na badanie należy przyjść w luźnym stroju bez metalowych elementów (guzików, suwaków, pasków, klamer). W innym przypadku badany może zostać poproszony o rozebranie się. Następnie pacjent kładzie się na stole, który wjeżdża do środka aparatu i skanuje jamę brzuszną za pomocą wiązki promieniowania rtg. Badany musi leżeć nieruchomo – jest to warunek konieczny, aby obrazy wykonane przez tomograf były ostre i możliwe do oceny przez radiologa. Podczas badania personel medyczny znajduje się w innym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt głosowy z pacjentem, któremu może przekazywać polecenia.
Tomografia komputerowa trwa od 10 do 30 minut, a wraz z czynnościami służącymi do przygotowania – około 2 godzin. Jeśli pacjentowi został podany dożylnie środek cieniujący, pozostaje on na obserwacji do 30 minut po zakończeniu badaniu.
Tomografia komputerowa z kontrastem – skutki uboczne
Obecnie stosowane środki kontrastowe cechuje bardzo niskie ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, jednak skutki uboczne podania kontrastu mogą się zdarzyć. Najczęściej obserwuje się:
- nudności i wymioty
- metaliczny posmak w ustach
- szum w uszach
- parcie na pęcherz moczowy
- ból
- uczucie ciepła.
Objawy są przejściowe i zwykle ustępują w ciągu godziny od podania kontrastu. Czasem może dojść do reakcji opóźnionej, w której objawy pojawiają się po kilku godzinach lub kilku dniach od zabiegu.
Bibliografia:
- „Tomografia komputerowa – badanie bez lub ze środkiem kontrastowym. Informacja dla pacjenta”, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
- Caraiani C., Yi D., Petresc B., Dietrich C., „Indications for abdominal imaging: When and what to choose?”, J. Ultrason vol. 20, s. 43–54, 2020.
- Głodek A., „Znaczenie tomografii komputerowej w diagnostyce nowotworów wątroby”, vol. 14, no. 3, 2017.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023