4 min.
Ciąża – objawy ciąży wewnątrzmacicznej a pozamacicznej. Jakie objawy są pewne?

Woman Holding Pregnancy Test
Najnowsze
22.04.2021
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
22.04.2021
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
22.04.2021
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
22.04.2021
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
22.04.2021
Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy
Aby rozpoznać ciążę, konieczne jest wykazanie pewnych objawów ciąży. Do tego potrzebne jest wysłuchanie tonów serca, wykazanie obecności płodu czy pęcherzyka ciążowego w badaniu ultrasonograficznym (USG). Nie wszystkie objawy są swoiste dla ciąży wewnątrzmacicznej.
Spis treści
Podstawą rozpoznania ciąży jest wykazanie jej objawów. Czasami kobiety, które miesiączkują bardzo nieregularnie, przez długi czas nie wiedzą, że są w ciąży. Wczesna ciąża daje bowiem bardzo niespecyficzne objawy. Kobiety planujące ciążę i miesiączkujące regularnie łatwiej mogą rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Nie wszystkie symptomy dają jednak pewność. Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego to objawy wysyłane również w wypadku ciąży pozamacicznej.
Ciąża – jakie objawy pozwalają na rozpoznanie?
Pierwsze zmiany w organizmie kobiety zachodzą w momencie zapłodnienia komórki jajowej. Wynika to z hormonów, które są produkowane w organizmie przyszłej mamy. Na samopoczucie i objawy ciąży mają początkowo wpływ estrogeny, progesteron, gonadotropina kosmówkowa, a później również powiększająca się macica i zmiany fizjologiczne, które zachodzą w organizmie. Kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży, na podstawie tzw. objawów przypuszczalnych i prawdopodobnych ciąży. Mimo ich wystąpienia nie może mieć pewności co do rozpoznania ciąży wewnątrzmacicznej i jej właściwego przebiegu. Dopiero określenie objawów pewnych, takich jak wysłuchanie tonów serca płodu, pozwala na potwierdzenie ciąży. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre objawy nie są swoiste dla ciąży wewnątrzmacicznej.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Podobne objawy jak wymienione wcześniej może dać ciąża pozamaciczna. W początkowym okresie następuje zatrzymanie miesiączki, wynik testu ciążowego jest dodatni, później mogą pojawić się bóle brzucha, plamienia, a ostatecznie może dojść do wystąpienia objawów wstrząsu pod postacią bladości skóry, zimnych potów i przyspieszenia akcji serca. W badaniu USG pęcherzyk ciążowy nie uwidacznia się w jamie macicy, lecz np. w jajowodzie.
Zobacz także
Przypuszczalne, prawdopodobne i pewne objawy ciąży
Objawy ciąży dzieli się na przypuszczalne, prawdopodobne i pewne, biorąc oczywiście pod uwagę ich swoistość dla ciąży wewnątrzmacicznej.
Przypuszczalne objawy ciąży to:
- poranne nudności;
- czasami wymioty;
- obrzmienie piersi i ich tkliwość;
- częstsze oddawanie moczu;
- ciągłe zmęczenie;
- omdlenia;
- niechęć do niektórych pokarmów czy alkoholu.
Niektóre objawy przypuszczalne pojawiają się dość wcześnie, wynikają z narastającego poziomu hormonów ciążowych i zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie w związku z ciążą. Na objawy prawdopodobne nakładają się objawy obiektywne, które poniekąd rozwiewają wątpliwości kobiety co do tego, czy jest w ciąży. Nie pozwalają one na rozpoznanie ciąży, lecz obligują kobietę do zgłoszenia się do ginekologa. Wśród obiektywnych objawów ciąży wymienia się:
- zatrzymanie miesiączki;
- utrzymujący się od owulacji podwyższony poziom podstawowej temperatury ciała;
- rozstępy na skórze;
- powiększenie obwodu brzucha;
- nadmierną pigmentację skóry w linii pośrodkowej brzucha;
- wzmożoną pigmentację brodawek sutkowych;
- zasinienie pochwy i przedsionka pochwy (objaw Labhardta);
- powiększenie i rozpulchnienie macicy (objaw Hegara);
- pozytywny wynik testu ciążowego.
Kolejne objawy ciąży narastają tydzień po tygodniu. Najwcześniej dochodzi do braku miesiączki ze względu na hamowanie czynności wydzielniczej przysadki i podwzgórza. Test ciążowy w warunkach domowych można wykonać również na wczesnym etapie. Wykazuje on obecność beta-gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) w moczu. Można również wykonać badanie krwi w laboratorium i oznaczyć podjednostkę beta-hCG. Najwcześniej test zaleca się wykonać około 7–10 dni od zapłodnienia, a najlepiej dopiero w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Obecnie dostępne w aptekach testy ciążowe są dość czułe, natomiast sam wzrost beta-hCG nie świadczy wyłącznie o ciąży. Inne objawy pojawiają się dopiero później. Powiększenie obwodu brzucha dostrzegalne jest najwcześniej pod koniec I trymestru, i to głównie u bardzo szczupłych kobiet.
Pewne objawy ciąży pozwalające rozpoznać ciążę wewnątrzmaciczną to:
- czynność serca płodu – na dobrych aparatach USG akcja serca płodu jest możliwa do uwidocznienia już około 5–6 tygodnia. Aparat kardiotokograficzny uchwytuje akcję serca płodu dopiero w II trymestrze ciąży;
- uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w badaniu USG przezpochwowym. Możliwe jest już w 4 tygodniu ciąży. Około 9 tygodnia ciąży zarodek staje się płodem i powoli zaczyna przypominać człowieka;
- ruchy płodu lekarz jest w stanie wyczuć dopiero pod koniec II trymestru, choć wcześniej są one uwidocznione w badaniu USG.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.04.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

22.04.2021
„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

20.04.2021
Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

18.04.2021