Patrycja Nawojowska Gonadotropina kosmówkowa – co to, funkcje, badanie beta hCG, normy Gonadotropina kosmówkowa, oznaczana skrótem hCG lub beta hCG, jest hormonem, który kojarzy się przede wszystkim z testami ciążowymi. Jej stężenie wzrasta wkrótce po zapłodnieniu, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie ciąży na… 11.02.2022 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Patologia ciąży – co to za oddział? Czym jest ciąża patologiczna? Łożysko przodujące, cholestaza, stan przedrzucawkowy - to tylko kilka przykładów nieprawidłowości, które określa się mianem ciąży patologicznej. Są to odstępstwa od normy, które zagrażają zdrowiu i życiu matki oraz jej… 01.02.2022 4 min.
Dorota Zabrodzka „Co piąta kobieta wciąż doświadcza przemocy położniczej. Czasami słowa lekarzy aż wstyd przytoczyć” – mówi prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku 03.01.2022 11 min.
Natalia Suchocka Hashimoto a ciąża – planowanie ciąży w chorobie Hashimoto może skutkować poronieniem, prowadzić do trudności z zajściem w ciążę oraz opóźnić rozwój płodu. Wiele osób zastanawia się więc, czy w takich okolicznościach możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka. Odpowiedź… 01.11.2021 5 min.
Alicja Kaczmara Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać? Badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne (przesiewowe) i inwazyjne (diagnostyczne). O rodzaju badań oraz czasie ich wykonania decyduje lekarz prowadzący. Uzależnione jest to najczęściej od wieku kobiety ciężarnej oraz historii… 18.08.2021 8 min.