Przejdź do treści

Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy?

Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, w których na skutek patologicznego wydzielania, bądź działania insuliny, obserwuje się wysokie wartości glukozy we krwi. To z kolei przekłada się na wysokie ryzyko powikłań nerkowych, sercowo-naczyniowych, okulistycznych czy neurologicznych. W przypadku wykrycia zbyt wysokich wartości cukru we krwi na czczo, lekarz dobiera optymalną terapię. W tzw. cukrzycy typu 2, najczęściej pierwszym etapem leczenia jest dieta, a następnie farmakoterapia. Pacjenci niejednokrotnie wspomagają ten proces na własną rękę, sięgając m.in. po zioła na cukrzycę, bądź inne suplementy diety.

Zioła na cukrzycę – jak naturalnie leczyć cukrzycę? 

Główne typy cukrzycy, to cukrzyca typu 1 (tzw. insulinozależna) i typu 2 (insulinoniezależna). W przypadku cukrzycy typu 1 jedyną formą terapii jest dostarczenie do organizmu brakującej insuliny. W przypadku cukrzycy typu 2 mechanizm powstawania zaburzeń metabolicznych jest nieco odmienny, dlatego też pierwszym i niejednokrotnie wystarczającym krokiem jest odpowiednia dieta.  Dopiero w kolejnych etapach leczenia sięga się po farmakoterapię. Dorośli pacjenci bardzo chętnie korzystają z suplementów, m.in. na bazie ziół, ponieważ chcą jak najbardziej naturalnie leczyć swoją chorobę unikając powikłań związanych z farmakoterapią. Należy pamiętać , że odpowiednie zioła mogą wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi, jednak nie mogą zastępować zasadniczych form terapii. Najpowszechniej znanymi ziołami na cukrzycę są balsamka ogórkowata, kozieradka, nopal, morwa czy żeń-szeń. 

Pętla wisielcza z żelka

Rutwica lekarska jako jedno z podstawowych ziół na cukrzycę 

Rutwica lekarska posiada związki guanidynowe, które wpływają istotnie na obniżenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowym efektem stosowania danego zioła jest obniżenie masy ciała, co również korzystnie wpływa na leczenie cukrzycy. Dlaczego zioła na bazie rutwicy lekarskiej obniżają poziom cukru we krwi? Bowiem zawarte związki guanidynowe powodują, że komórki w organizmie stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny, a co za tym idzie, glukoza łatwiej wnika do komórek i znika z krwioobiegu. Rutwica lekarska wpływa także na spadek wchłaniania cukrów prostych z przewodu pokarmowego. Uznaje się, że związki guanidynowe zawarte w rutnicy lekarskiej są prekursorem podstawowego leku stosowanego w stanach przedcukrzycowych i cukrzycy, czyli metforminy.

morwa biała

Herbatka i wyciąg z liści morwy a cukrzyca typu 2 

Herbata oraz wciąg z liści morwy są popularne w Azji. Istotnie przyczyniają się do obniżenia poziomu glukozy na czczo przy regularnym jej stosowaniu. Wykonywano badania nad wpływem liści morwy na proces wchłaniania węglowodanów z przewodu pokarmowego. Wykazano, że kiedy chory spożył ok. 1g liści morwy przed wykonywaniem badania diagnostycznego w kierunku cukrzycy (tzw. krzywej cukrowej), dochodziło do istotnego zahamowania wzrostu poziomu glukozy we krwi w trakcie badania i ograniczenia wchłaniania cukrów. Mechanizm działania morwy polega na wystymulowaniu wydzielania insuliny z trzustki, jak również ogranicza wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego.

Pokrzywa - sok z pokrzywy, herbata z pokrzywy, właściwości, zastosowanie

Sok z pokrzywy a cukrzyca 

Dość popularny w leczeniu cukrzycy jest sok z pokrzywy. Podobnie jak pozostałe zioła, jest polecany jako metoda wspomagająca, a nie jedyna w leczeniu cukrzycy. Ze względu na wielokierunkowe działanie pokrzywy i jej wpływ na regulację poziomu cholesterolu, wartości ciśnienia tętniczego czy wspomaganie redukcji masy ciała, zdecydowanie poprawia rokowanie chorych na cukrzycę. Oczywiście nie jest to działanie pojedynczej dawki. Aby uzyskać optymalne efekty działania soku z pokrzywy i zaobserwować wyraźne obniżenie się poziomu glikemii na czczo, konieczne jest jego regularne stosowanie.

Zioła obniżające poziom cukru we krwi a farmakoterapia 

Jak już wcześniej wspomniano, zioła czy inne naturalne metody obniżania poziomu glukozy we krwi nie mogą zastąpić standardowej farmakoterapii. Zastosowanie w standardowej terapii dodatkowych ziół czy innych suplementów wpływa zawsze wielotorowo na procesy metaboliczne.  

Zioła stosowane w cukrzycy również wpływają na inne ścieżki metaboliczne jak np. gospodarka lipidowa, przyczyniając się tym samym do zwolnienia procesów miażdżycowych i obniżenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać, że nierozważne stosowanie preparatów w postaci ziół, może w niebezpiecznym stopniu zintensyfikować działanie tradycyjnej farmakoterapii i doprowadzić do zbyt dużego obniżenia poziomu cukru we krwi. Przed włączeniem ziołolecznictwa w terapię cukrzycy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. 

W przypadku cukrzycy typu 1 dochodzi do upośledzenia wydzielania insuliny przez trzustkę. Jest to choroba wymagająca bezwzględnego włączenia do leczenia insulin, a suplementacja i ziołolecznictwo nie będą miały u tych chorych istotnego znaczenia. Chorzy na cukrzycę typu 2 mogą natomiast śmiało włączać ziołolecznictwo w bieżącą terapię. Powinni to jednak robić pod bacznym okiem diabetologa.

avocado

Kuchnia – ziołolecznictwo i suplementy w cukrzycy typu 2 

Wiele ziół i suplementów działających na obniżenie glukozy we krwi może być wykorzystywanych w formie naparów czy herbat. Część z nich może być wykorzystana jako dodatek do dań. Niektóre związki jak np. kurkuma, są zdecydowanie lepiej przyswajalne z pożywieniem. Na co dzień w kuchni wykorzystywany jest także cynamon. Nie ma ostatecznie danych potwierdzających jaka forma cynamonu byłaby najwłaściwsza. Popularnym tematem jest również ocet, dwie łyżki stołowe octu do posiłku mogą powodować istotne obniżenie glikemii poposiłkowej. 

Wśród produktów wykorzystywanych na co dzień przez chorych chcących prowadzić zdrowy styl życia jest herbatka z hibiskusa. Okazuje się, że wywiera bardzo istotne działanie obniżające ciśnienie krwi. Wpływa regulująco na poziom glukozy i cholesterolu we krwi. 

Należy pamiętać, że pojedyncze zastosowanie ziół czy suplementów w kuchni nie wywoła istotnych zmian w poziomie glukozy we krwi. To regularne ich stosowanie przekłada się na regulacje poziomu gospodarki węglowodanowej, jak również spadek ryzyka zespołu metabolicznego. Przyczynia się  to do większych sukcesów w przewlekłym leczeniu pacjentów oraz unikaniu powikłań tej podstępnej choroby przewlekłej jaką jest cukrzyca. 

Źródło: 

  1. Zbigniew T. Nowak, Ziołowy poradnik chorego na cukrzycę, Wydawnictwo WAM, 2014 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.