Przejdź do treści

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano
10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano/ fot. wum.edu.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

To prawdziwy przełom! Kamizelka defibrylująca po raz pierwszy używana jest w leczeniu tak młodej pacjentki. Dziewczynka, która ją otrzymała, ma zaledwie 10 lat i czeka na przeszczep serca. Nowatorską metodę wdrożyli lekarze pracujący w klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najmłodsza pacjentka z kamizelką defibrylującą

„Dziewczynka znajdująca się pod naszą opieką jest najmłodszym dotychczas pacjentem w Polsce, u którego zastosowano kamizelkę WCD (z ang. wearable cardioverter defibrillator). Jest też pierwszym pacjentem, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, u którego kamizelka została zastosowana jako pomost do przeszczepu serca” – mówi prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM.

Tę nowatorską metodę wdrożyli w klinice WUM dr Piotr Wieniawski i dr Katarzyna Łuczak-Woźniak. Korzystali z doświadczenia prof. Marcina Garbowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, który stosował kamizelkę WDC u dorosłych pacjentów.

Jak podkreśla WUM w komunikacie prasowym na swojej stronie, dzięki kamizelce minimalizowane jest ryzyko nagłego zgonu sercowego u osób z groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca. Metoda ta pozwala też uniknąć wszczepienia układu defibrylującego. Co prawda taki zabieg może uratować życie chorej osobie, ale jest on bardzo inwazyjny. A to dlatego, że zarówno sama operacja, jak i znieczulenie, są obarczone dużym ryzykiem powikłań.

Rodzina została wyproszona z samolotu z powodu alergii na orzeszki / istock

Kamizelka WCD – czym jest i kiedy jest zalecana?

Kamizelka WCD, nazywana również defibrylującą, to elastyczna kamizelka, którą pacjenci i pacjentki noszą bezpośrednio na ciele. Łączy w sobie funkcje kilku różnych urządzeń:

  • monitora EKG,
  • całkowicie automatycznego defibrylatora zewnętrznego,
  • internetowego systemu do zdalnego monitorowania pacjenta.

Jesteś ciekawa, jak działa kamizelka defibrylująca? Ma zewnętrzny układ diagnostyczno-terapeutyczny, na który składa się zestaw trzech elektrod defibrylujących i czterech elektrod EKG oraz monitor zarządzający ich pracą. Dodatkowym elementem jest modem (wraz z ładowarką) do przesyłania danych. Zadaniem układu jest wykrycie szybkich, zagrażających życiu arytmii komorowych i automatyczna defibrylacja w razie potrzeby.

„W odróżnieniu od urządzeń wszczepialnych, pacjent ma możliwość opóźnić terapię, jeśli wykryta arytmia jest przez niego tolerowana i pozostaje przytomny. Zewnętrzny kardiowerter-defibrylator wyróżnia także fakt, że żaden element układu nie wymaga implantacji. Ma to duże znaczenie, zważywszy na czasowy charakter rozwiązania” – czytamy w komunikacie WUM-u.

Uczelnia dodaje w nim również, że Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym technologia WCD została udostępniona komercyjnie. W wybranych przypadkach możliwe jest już indywidualne rozliczenie kosztów i refundacja.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Czym jest atak paniki? Objawy i leczenie

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Holter, czyli badanie serca. Jak się do niego przygotować?

Co to leukocytoza? Jak interpretować poziom białych krwinek?

Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze

Lekarze na sali operacyjnej przeprowadzają przeszczep serca u pacjenta

To pierwszy taki przeszczep serca w Polsce. Lekarzom w przewiezieniu organu pomogła czeska policja

Zadyszka, senność, ból w klatce piersiowej – te objawy mogą zwiastować zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie po infekcji. Pisze o tym „Doktorka od 7 boleści”

Czy zawał serca to choroba głównie mężczyzn? Przed walentynkami poznaj mity dotyczące chorób serca

Pierwsza taka operacja! Rozrusznik serca po raz pierwszy został wszczepiony noworodkowi

Eksperymentalny rozrusznik serca został wszczepiony noworodkowi. To wielki przełom w pediatrii!

Australijskie miasteczko na cztery miesiące zakazuje sprzedaży napojów energetycznych

W australijskim miasteczku osoby, które nie skończyły 18 r.ż., nie kupią „energetyków”. To eksperyment, który ma ważny cel

Dziewięciolatka dostała nowe serce. Kardiochirurg: „Rozmowy z rodzicami zmarłych dzieci są bardzo trudne, ale te małe serduszka również są potrzebne”

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Anomalia Ebsteina – co to jest, jak się objawia i jak można ją leczyć u dzieci i dorosłych

Kłucie w sercu – czego może być objawem?

Nietypowe objawy udaru, jakich lepiej nie ignorować. Jak rozpoznać mikroudar?

Szacowanie ryzyka chorób serca może być niedługo znacznie prostsze i szybsze. Polska badaczka opracowała nowy sposób

Szacowanie ryzyka chorób serca może być niedługo znacznie prostsze i szybsze. Ważne osiągnięcie polskiej badaczki

„Choroby układu krążenia pozostają największym zagrożeniem życia u Polek”. Jak starzeje się serce kobiety, mówi kardiolożka Dobromiła Dzwonkowska

Antykoagulant toczniowy – czym jest, diagnostyka, cena badań 

Kobieta

ADHD u dorosłych dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zaskakujące doniesienia naukowców

Dzięki niej ryzyko zgonu po zawale zmniejszy się o jedną trzecią. Innowacyjne odkrycie naukowców