Przejdź do treści

6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek

6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek
6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czarne owce zdarzają się w każdym zawodzie. Po prostu bądźcie czujni i się nie zrażajcie” – podkreśla w swoim ostatnim wpisie na Instagramie psycholożka Monika Kotlarek i wyjaśnia, po czym poznać, że najwyższy czas zmienić terapeutę.

Kiedy zmienić terapeutę?

Chodzisz do psychoterapeuty? Pamiętaj, że jeden specjalista nie jest ci przypisany na zawsze. Jeśli nie jesteś zadowolona, masz prawo zrezygnować z jego usług. Po czym poznać, że najwyższy czas na zmianę? Wyjaśnia na swoim profilu @psycholog.pisze Monika Kotlarek:

  1. Terapeuta podejmuje za ciebie decyzje, zamiast powoli kierować cię na to, żebyś sama odkryła, czego chcesz.
  2. To, co wnosisz na sesji, jest dla terapeuty nieistotne.
  3. Terapeuta ocenia twoje zachowanie lub cię poucza.
  4. Otwarcie mówi, że nie był na terapii własnej, żeby nad sobą popracować.
  5. Dużo mówi o sobie.
  6. Zachowuje się niestosownie wobec ciebie.

Kontrakt psychoterapeutyczny

Pamiętaj, że przy każdej zmianie terapeutki czy terapeuty istotne jest zawarcie tzw. kontraktu psychoterapetycznego. Jest to umowa pomiędzy specjalistą a klientem, w której określa się formalne kwestie – częstotliwość spotkań, koszt i formę płatności, zasady odwoływania sesji oraz cel psychoterapii. Najczęściej wyrażona jest w formie słownej i niekoniecznie zawierana jest na pierwszym spotkaniu.

Taki kontrakt może kształtować się podczas pierwszych spotkań, kiedy wspólnie z terapeutą/terapeutką omawiasz swoje trudności i problemy oraz określacie cele waszych spotkań. Jednak bardzo ważne jest, żeby ten ważny punkt terapii nie został pominięty. Dzięki niemu zyskasz poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że dobrze wybrałaś miejsce spotkań terapeutycznych.

Psycholog pisze

Kim jest ekspertka? To psycholożka, która ukończyła Uniwersytet SWPS we Wrocławiu. Monika Kotlarek obecnie jest członkiem Australian Society of Rehabilitation Counsellors i pracuje jako Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney.

Kotlarek prowadzi również swojego bloga Psycholog Pisze i jest aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 17 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Monika Kotlarek (@psycholog_pisze)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: