Przejdź do treści

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Aleksandra Kwaśniewska
Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach wypowiedziała się o śmierci bliskiej osoby. „Depresja nie ma żadnego sensu, który mielibyśmy zrozumieć” – ostrzegła/ fot. Piotr Andrzejczak/ MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aleksandra Kwaśniewska w mediach społecznościowych podzieliła się smutną informacją. Jak wyznała prezenterka, jej przyjaciel zmagał się z depresją, w wyniku czego popełnił samobójstwo. „Depresja nie wygląda w określony sposób, nie dotyczy wyłącznie osób, które mają widoczne 'obiektywne powody’, nie omija sławnych i bogatych” – napisała.

Aleksandra Kwaśniewska o śmierci przyjaciela

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nasz kolega popełnił samobójstwo. Tomek miał depresję. Nie wiedzieliśmy

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Aleksandra Kwaśniewska. Prezenterka przypomniała również o śmierci uwielbianego przez miliony amerykańskiego tancerza i jurora „You Can Dance” Stephena „tWitcha” Bossa. 40-letni gwiazdor odebrał sobie życie miesiąc temu.

„W grudniu samobójstwo popełnił tWitch, wiecznie uśmiechnięty, powszechnie znany amerykański tancerz, zostawiając zrozpaczoną żonę, trójkę dzieci i zszokowanych przyjaciół. Miał depresję. Nie wiedzieli” – dodała.

Kwaśniewska w swoim wpisie poruszyła niezwykle ważną kwestię odnośnie do unieważniania uczuć sławnych ludzi, którzy zmagają się z depresją. Wymieniła tu m.in. Meghan Markle, która o swojej chorobie opowiedziała w dokumencie Netflixa.

„I oto, nie wiem, który już raz, czytam, że Meghan jest niewiarygodna w swojej depresji, bo na ujęciu, w którym płacze, leży za nią koc Hermesa… Tak. Dziesiątki artykułów i tysiące komentarzy o tym, że albo masz drogi koc, albo masz depresję.

Bo jeśli stać cię na taki koc, to nie masz żadnych powodów do zmartwień i kropka. A jeśli jakimś cudem i tak masz depresję (co dziwne i niezrozumiałe), to milcz przynajmniej, schowaj się pod tym kocem i nie denerwuj ludzi, których nie stać na drogie rzeczy” – napisała.

„Depresja nie wygląda w określony sposób”

Prezenterka w dalszej części swojej wypowiedzi wyjaśniła, że krytykowanie innych za przyznanie się do zmagania z depresją odbija się na pozostałych chorych. Jak tłumaczyła, takie działanie jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i niezwykle szkodliwe społecznie.

„Depresja nie wygląda w określony sposób, nie dotyczy wyłącznie osób, które mają widoczne 'obiektywne powody’, nie omija sławnych i bogatych. Depresja nie ma żadnego sensu, który mielibyśmy zrozumieć.

Kwestionowanie jej w przypadku osoby, która się do niej przyznaje, bo 'jakoś trudno nam w to uwierzyć’ jest złe i okrutne. Publiczne kwestionowanie jest złe, okrutne i zgubne.

Bo co waszym zdaniem czuje osoba zmagająca się z depresją, gdy widzi powszechne naśmiewanie się z kogoś, kto przyznał się do myśli samobójczych? Osoba, której i tak trudno się otworzyć i wstydzi się prosić o pomoc? Co mają czuć ci wszyscy nieszczęśliwi, niezrozumiani i bojący się ośmieszenia nastolatkowie? Jaki mają z tego wyciągnąć wniosek?” – pytała.

Kwaśniewska zaapelowała do swoich obserwatorów o więcej zrozumienia i empatii dla innych. Nigdy nie wiadomo bowiem przez co ktoś przechodzi w danym momencie i jak to odbije się na jego zdrowiu, a być może nawet i życiu.

„Społeczeństwo, które sprawia, że ludzie wstydzą się swoich słabości, to społeczeństwo opresyjne.

Bądźmy lepsi, proszę. Dla Tomka i wszystkich wcześniejszych oraz potencjalnych ofiar depresji.

Jedyne, co możemy im dać, to uważność, empatia i zrozumienie. Bez oceniania.

A czasem i to nie wystarczy” – podsumowała.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: