3 min.
Czy na ból stawów pomagają ciepłe okłady?

Czy na ból stawów pomagają ciepłe okłady?/ Unsplash
Ból stawów pojawia się nie tylko przy chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS) czy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Okresowy ból stawów, niezwiązany z poważniejszą chorobą, dotyczy niemal połowy społeczeństwa. Najczęściej problem dotyczy stawów kolanowych i biodrowych oraz drobnych stawów rąk i stóp.
Pierwszym objawem jest ból odczuwany podczas ruchu, szczególnie podczas pierwszych ruchów (tzw. bóle startowe). Z czasem ból pojawia się także podczas odpoczynku, a nawet snu. Kiedy dochodzi już do zwyrodnienia stawu, pojawia się tkliwość, poranna sztywność, trzeszczenie oraz ograniczenie ruchomości w stawie.
Czy to prawda, że na ból stawów pomagają ciepłe okłady?
Najłatwiej ból stawów zlikwidować lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Ale dobre efekty przynosi także termoterapia, czyli leczenie ciepłem lub zimnem. Wybór temperatury zależy od przyczyny bólu.
– Miejscowe leczenie zimnem jest stosowane w tzw. ostrym bólu spowodowanym urazem lub wskutek zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej. Wówczas następuje skurcz powierzchniowych naczyń krwionośnych, które po chwili jednak się rozszerzają i następuje korzystne dla miejsca chorobowego przekrwienie tkanek. Niska temperatura stymuluje również syntezę endorfin (tzw. hormonu szczęścia) – mówi dr Paweł Łęgosz, ortopeda z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Miejscowe leczenie ciepłem stosuje się natomiast w przewlekłym bólu.
– Powoduje ono rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Poszczególne części ciała zostają wtedy lepiej ukrwione, a proces przemiany materii ulega przyspieszeniu. Podwyższenie temperatury tkanek zwiększa przepływ krwi, co działa uśmierzająco na ból i powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Poza tym dzięki podniesionej temperaturze ciała uzyskuje się dodatkowy efekt, ponieważ wraz z potem zostają usunięte toksyny – mówi dr Łęgosz.
Terapię ciepłem można zastosować na kilka sposobów. Najprostszym są ciepłe kąpiele. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 38°C. Taką kąpiel powinno się robić co drugi dzień, stopniowo wydłużając czas jej trwania do 20 minut.
Drugi sposób to przykładnie na bolący staw ręcznika zmoczonego w gorącej wodzie – zabieg należy powtarzać rano i wieczorem przez ok. 10 min. Ręcznik można zastąpić termoforem.
Substancje uśmierzające ból i łagodzące obrzęki zawierają też niektóre zioła (np. kora wierzby, arnika górska, wiązówka błotna zazwyczaj występująca w mieszance z czarnym bzem, korą wierzby, liściem brzozy). Gazę namoczoną w wywarze należy przyłożyć do chorego stawu, owinąć folią na 2–3 godziny.
Warto pamiętać, że terapii ciepłem nie wolno stosować w przypadku ostrych stanów zapalnych, bo może jeszcze nasilić dolegliwości.
Zobacz także

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog

„Chorzy na fibromialgię mają taką zasadę: nie za szybko, nie za długo, nie za ciężko, nie za mocno. Gdy człowiek się do niej dostosuje, może realnie zmniejszyć ból”. Jak wygląda życie z bólem, którego nikt nie rozumie?

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023