Przejdź do treści

Prokrastynacja – też to masz?

Prokrastynacja – też to masz?
Prokrastynacja tendencja do odwlekania działania. Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Zaczyna się od tego, że chcesz coś zrobić. Naprawdę chcesz. To może być największy projekt twojego życia bądź coś tak prozaicznego jak posprzątanie łazienki. Już masz się zabrać do pracy, jeszcze tylko… No właśnie. Sprawdzę pocztę, zrobię kawę, kanapkę, zakupy… Prokrastynacja bardzo utrudnia nam życie.

Prokrastynacja – co to takiego?

Wbrew obiegowym opiniom prokrastynacja, czyli tendencja do odwlekania działania, niewiele ma wspólnego z lenistwem. Wręcz przeciwnie, większość jej objawów jest tożsama z… pracoholizmem. Zarówno prokrastynatorzy, jak i pracoholicy skarżą się na brak czasu, nadmiar zobowiązań, przemęczenie i ciągłe poczucie, że robią za mało, że trzeba więcej i więcej.

Prokrastynacja bliższa jest ludziom z ambicjami niż leniwcom. Żeby prokrastynować, musisz bowiem mieć mnóstwo planów, które chcesz zrealizować, i przejmować się nimi na tyle, by uważać fakt ich niezrealizowania za problem.

Dlaczego więc, zamiast działać, prokrastynujesz? Odpowiedź brzmi: bo ma to sens! Prokrastynacja to tak naprawdę bardzo sprytny mechanizm obronny. Jeśli to, co masz zrobić, zagraża np. twojej samoocenie – mózg automatycznie włącza tryb ochronny. Wybiera mniejsze zło: lepiej myśleć o sobie, że jestem troszkę leniwy, niż ponieść porażkę, która może zaszkodzić poczuciu własnej wartości. Dlatego żeby rozprawić się z tendencją do prokrastynacji, musisz przede wszystkim się dowiedzieć, przed czym twój mózg próbuje cię ochronić.

Prokrastynacja – czego naprawdę się boisz

Tym, co najczęściej powoduje unikanie działania, jest lęk przed porażką i niedoskonałością – a co, jeśli tak naprawdę nie potrafię tego zrobić? Co, jeśli się do tego nie nadaję? A jeśli zrobię to i okaże się, że poszło mi beznadziejnie? Wtedy okaże się, ile jestem wart. I wtedy wszyscy zobaczą, że tak naprawdę nic nie potrafię, do niczego się nie nadaję, że nie wiem, co robię, itp.

Czasami nie robimy czegoś, bo w głębi duszy tak naprawdę tego nie chcemy. Może postanowiliśmy coś osiągnąć już dawno temu, a teraz okoliczności się zmieniły i nie jest to dla nas już takie ważne, ale poczucie obowiązku każe nam dalej w to brnąć.

Obowiązki, z którymi musimy się mierzyć na co dzień, mogą sprawiać nam problem, jeśli ogólnie nie jesteśmy zadowoleni z tego, w którym momencie swojego życia jesteśmy, albo gdy nie podoba nam się kierunek, w którym ono zmierza. Odwlekamy więc działanie, mając nadzieję, ze może dzięki temu sytuacja jakoś rozwiąże się sama i unikniemy odpowiedzialności. Tak czy siak, prokrastynacja to forma ucieczki.

Pierwszym etapem walki z prokrastynacją jest znalezienie jej przyczyn. A co dalej? Podejmij nasze wyzwanie, a my pomożemy ci krok po kroku zwalczyć tendencję do odwlekania. Ani się obejrzysz, a z prokrastynatora przeistoczysz się w człowieka czynu!

Katarzyna Juszczak – psycholożka, trenerka i kognitywistka, od roku prowadzi Pracownię Rozwoju Osobistego Bo tak! Organizuje rozmaite warsztaty na terenie Wielkopolski (i nie tylko!). Poza tym piecze ciasta, pisze bloga, a kiedy tylko pogoda dopisuje, wskakuje na rower i pędzi w nieznane.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy