Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska – W Stanach Zjednoczonych istnieje HeartMath Institute, który bada, w jaki sposób serce wpływa na nasz mózg i cały organizm. Okazuje się, że nasze serce ma dużo większe pole elektromagnetyczne i reaguje dużo szybciej na… 06.05.2022 7 min.
Mariusz Borowy „Ich współpracownicy często opisują to jako obcowanie z czystym – niejako nieludzkim – intelektem”. Jak rozpoznać psychopatę, tłumaczy ekspertka Co łączy niektórych topowych menadżerów, wysokiej rangi polityków i najgroźniejszych przestępców? Pewien rys osobowości, który sprawia, że nie wahają się uczynić z życia innych ludzi koszmaru. 22.04.2022 9 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu 17.04.2022 9 min.
Małgorzata Germak „Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn – W momencie, gdy sięgam po telefon i chcę odpalić Facebooka, wyjmuję notes i zapisuję, po co to robię, czego tam szukam. Dodałabym do tego jeszcze dziennik uczuć. W nim notuję, jak się czuję, kiedy chcę zajrzeć do tego… 08.04.2022 15 min.
Klaudia Kierzkowska „W domach, w których oszukiwanie jest mechanizmem obronnym, wychowujemy patologicznych kłamców”. O psychologii kłamstwa mówi Natalia Hofman – Każdy z nas działa tak, by jemu było jak najlepiej. Wszystkie działania podejmujemy po coś, nawet te, które pozornie wyglądają na szkodliwe. Każdy działa w określonym kierunku, podobnie jest z kłamstwem. Nie oszukujemy, by… 25.03.2022 9 min.
Monika Szubrycht „Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka – Kobieta, która czuje, że ma matczyną ranę, musi przejść przez wszystkie etapy: odrzucenia matki, bo tak się buduje tożsamość, etap złości, żalu, aż do przyjęcia siebie samej, czyli swoich uczuć jako dziecka – tych, na… 22.03.2022 20 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Mówienie, że będzie dobrze, zazwyczaj przynosi odwrotny efekt od zamierzonego. To unieważnianie trudnej sytuacji” – o bezradności mówi psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska Gdy rozmawiałam z Karoliną o bezradności, w najciemniejszych snach nie przypuszczałam, że wywiad ten zostanie opublikowany w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Życie napisało scenariusz, w którym bezradność została obsadzona w… 10.03.2022 11 min.
Anna Sierant „Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka – Ojciec odgrywa bardzo istotną rolę w modelowaniu relacji z płcią przeciwną – na podstawie tego, jak traktuje swoją córkę oraz jej matkę, córka wyrabia sobie przekonania na temat tego, jak relacje z mężczyznami powinny… 14.02.2022 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko 13.02.2022 10 min.
Agnieszka Łopatowska „Serce warto zarezerwować do odczuwania. Główna centrala zawiadowcza dotycząca jakości życia znajduje się w głowie” – mówi psycholog Ewa Woydyłło 06.02.2022 14 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. „Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją” – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej 03.02.2022 9 min.
Małgorzata Germak Smutek może zapewnić przetrwanie. „W odniesieniu genetycznym sprawia, że inni mają odruch pomocy” – mówi Katarzyna Stefaniak, psychoterapeutka 30.01.2022 15 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Nie lubię narracji, że lęk trzeba przełamywać. Lęk to nasz przyjaciel, trochę dziwny, ale jednak” – mówi Joanna Chmura 27.01.2022 19 min.
Ewelina Kaczmarczyk Ogromny sukces zbiórki na telefon zaufania, internauci zebrali ponad 1,5 mln zł. „Ratujmy dzieci, nie pozwólmy zamknąć infolinii” W ciągu kilkudziesięciu godzin od informacji o zagrożeniu istnienia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży internauci zebrali na działanie infolinii ponad 1,5 mln zł. To kwota, dzięki której na razie infolinia będzie mogła… 19.01.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży stracił rządowe dofinansowanie. „Nie rozumiemy tej sytuacji” – pisze do premiera prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Telefon pomocy dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę niedługo może przestać działać w obecnym, całodobowym systemie. Powód? W 2022 r. nie dostanie żadnego wsparcia finansowego od państwa.… 17.01.2022 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa 13.01.2022 10 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Narcyz zniszczy ci życie bez skrupułów” – mówi Justyna Czekaj pomagająca kobietom wyzwolić się z traumy po życiu z narcyzem 14.12.2021 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”? Naukowcy udowodnili, że to bzdura Jak często słyszysz, że przykre doświadczenia cię wzmocnią? Ile razy próbowałaś się tak pocieszać po przykrych sytuacjach z przeszłości, które się odbiły na twoim zdrowiu? Najnowsze badanie pokazuje, że to, co nas nie… 10.12.2021 3 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała, poczuć się w nim bezpieczniej” – mówi Carolina Const 18.11.2021 18 min.
Małgorzata Germak A może to przez stres! 8 zaskakujących dolegliwości, które może wywołać stres Stres wpływa często na organizm w mało oczywisty sposób, wywołując dolegliwości, które nie od razu kojarzymy z przeżywanymi nerwami. Jak może odbijać się na zdrowiu? 09.10.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wykreśl ze swojego słownika zdanie „Uśmiechnij się”. „Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji” Jak często słyszysz: "Co jesteś taka smutna? Uśmiechnij się"? "Nie musisz się uśmiechać na czyjeś życzenie. Nie uśmiechając się nie stajesz się mniej atrakcyjna, ładna czy fajna" - podkreśla na swoim profilu na Instagramie… 29.06.2021 3 min.
Dominika Stańczyk Masaż ajurwedyjski – co to jest, rodzaje, cena Masaż ajurwedyjski - jak sama nazwa wskazuje - wywodzi się z ajurwedy, jednej z najstarszych technik medycyny. Jej założeniem jest to, że w zdrowiu ważne jest nie tylko ciało, ale i stan ducha. Ajurwedyski masaż to coś, co warto… 17.03.2021 6 min.
Marcin Kozłowski Ktoś cię skrzywdził i nie potrafisz o tym zapomnieć? Zamiast pielęgnować urazę, wybacz. Dla siebie! Ktoś powiedział coś nieprzyjemnego, zdradził, oszukał. Z perspektywy czasu zdarzenie nie ma już większego znaczenia. Mimo to wciąż narasta w tobie złość? 13.02.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Osoby z urojeniami ksobnymi na wielu płaszczyznach życia mogą funkcjonować rewelacyjnie” – mówi psychiatra Joanna Adamiak 09.12.2020 10 min.
Justyna Mazur Depresja egzogenna – przyczyny, objawy oraz metody leczenia Depresja egzogenna (reaktywna) to depresja zewnątrzpochodna, rozwijająca się w efekcie oddziaływania czynników zewnętrznych. Jej najczęstsze przyczyny to traumatyczne przeżycia, a objawy nie różnią się od symptomów… 01.12.2020 4 min.
Lena Helman Trauma – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie, PTSD Trauma psychologiczna jest wynikiem stresujących wydarzeń, które niszczą poczucie bezpieczeństwa. Uraz sprawia, że chory zmaga się z emocjami, wspomnieniami i niepokojem, które nie mogą zniknął. 02.11.2020 6 min.
Ewa Wojciechowska „Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz Psycholożka Katarzyna Binkiewicz w rozmowie z Hello Zdrowie opowiada o całej palecie trudnych emocji, jakie mogą pojawić się w trakcie żałoby oraz o schodach, które każdy z nas powinien przejść. 01.11.2020 10 min.
Dorota Zabrodzka Ewa Pągowska o polskiej psychiatrii: Ta dziedzina medycyny sobie „nagrabiła”. Długo była bezradna wobec cierpienia człowieka „Przez ponad połowę ubiegłego wieku dysponowała tylko dwoma lekami – jeden podawano 'tym smutnym', a drugi 'tym, którzy mówią od rzeczy'” – pisze we wstępie do książki „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” Ewa… 29.10.2020 9 min.
Milena Bizoń Nietypowe oznaki depresji. Sprawdź, na co zwracać uwagę Nie każdy potrafi rozpoznać objawy depresji - to nie tylko smutek, ale także wiele nietypowych sygnałów. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby móc szybciej pomóc sobie oraz swoim bliskim. 06.08.2020 4 min.
Marta Malinowska Osoby ze stanami lękowymi mogą doskonale funkcjonować. Oto osiem symptomów, które o tym świadczą Zaburzenia lękowe to niestety coraz częstszy problem, dotykający wielu osób. Jest to jednak grupa bardzo różnorodnych zaburzeń, które nie zawsze oznaczają kompletne wycofanie z życia społecznego. Wiele osób cierpiących na… 04.08.2020 4 min.
Lara Adamczyk NLP – co to jest? Techniki programowania neurolingwistycznego Twórcy koncepcji NLP, lingwista Richard Bandler i psycholog John Grinder, poddali analizie pracę trzech czołowych psychoterapeutów. 11.07.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska Płacz w naszym społeczeństwie postrzegany jest jako oznaka słabości. Jednak płacz może mieć wpływ terapeutyczny i oczyszczający. 03.07.2020 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap "Mimo, że fantazje erotyczne są normalną i całkowicie naturalną częścią naszej seksualności, często stanowią temat tabu" - pisze psycholożka Katarzyna Koczułap. Kiedykolwiek czułaś się zaniepokojona swoimi fantazjami?… 29.06.2020 4 min.
Małgorzata Germak 7 dobrych rzeczy, które nadal możesz zrobić dla swojej psychiki podczas epidemii Masz prawo czuć się przytłoczona, zrezygnowana, odczuwać lęk lub samotność. Podczas pandemii straciliśmy poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Zniknęły nasze niektóre stałe punkty odniesienia, codzienne rytuały. Trzeba było… 19.06.2020 8 min.
Marianna Fijewska „Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa - Aż 37 proc. badanych Polaków wskazało, że doświadcza objawów charakterystycznych dla Zespołu Stresu Pourazowego, chociaż zaburzenie pełnoobjawowe występuje u znacznie mniejszego odsetka (ponad 2 proc.). Wyniki te potwierdzają… 02.06.2020 7 min.
Natalia Suchocka Zespół Aspergera – objawy i przyczyny. Jak przebiega u dorosłych i dzieci? 18.05.2020 9 min.
Jolanta Pawnik „Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka Z wiekiem wzrastają nasza stabilność, dojrzałość i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ci, którzy mają poczucie niespełnienia i deficytów, powinni to przepracować. Dr Katarzyna Cyranka psycholog kliniczny i… 13.05.2020 10 min.
Lara Adamczyk Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w historii psychoterapii. Wywodzi się z behawioryzmu, kierunku psychologicznego, zgodnie z którym nasze zaburzenia… 30.04.2020 4 min.
Katarzyna Głuszak Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości? Sangwinik to ktoś, kogo nie sposób nie zapamiętać. Zawsze go widać, słuchać i czuć jego pewność siebie, czasem na granicy arogancji. Jak żyć z sangwinikiem? Jak dbać o siebie w relacji z tym typem osobowości? Psycholog… 29.04.2020 8 min.
Anna Jastrzębska „Wspólne polowanie buduje relację z dzieckiem”? Psycholożka: „Syndrom sztokholmski to też budowa relacji” Polski Związek Łowiecki stworzył grafikę, na której promuje korzyści, jakie dzieciom rzekomo przynosi udział w polowaniach. W rozmowie z „Hello Zdrowie” największe absurdy tej argumentacji pokazuje Anna Prokop, psycholożka… 23.04.2020 7 min.
Przemysław Ćwik Efekt nocebo, czyli jak doprowadzić się do choroby siłą umysłu Efekt placebo to fenomen równie znany jak zdumiewający. W pewnym sensie ociera się o magię: w końcu chodzi o zdolność do wpływania na rzeczywistość fizyczną siłą umysłu. Jednak „uzdrawianie wiarą” ma również swój… 19.04.2020 5 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Załamanie nerwowe – jakie mogą być objawy, przyczyny i jak je leczyć? 12.04.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Odchudzanie to nie wszystko. Dietetyczka Anna Reguła tłumaczy, dlaczego w traceniu kilogramów ważny jest umysł Tracąc kilogramy, często szukamy akceptacji. Dietetyczka Anna Reguła uważa, że to powinno działać zupełnie na odwrót. "Jeśli nie zmienisz sposobu postrzegania samej siebie, nigdy nie będziesz zadowolona z tego, jak wyglądasz" - podkreśla. 24.02.2020 3 min.
Kasia Bem Joga zbawiennie wpływa na funkcjonowanie ciała i umysłu. Zapewnia Kasia Bem Tak ją nazywam, gdyż już nieraz uratowała mnie z opresji, postawiła na nogi, reanimowała po męczącym dniu, podłączyła do naturalnej kroplówki organy wewnętrzne i uruchomiła procesy samouzdrawiające organizmu. 30.04.2019 4 min.
Michał Dobrołowicz „Muszę zwolnić tempo”. Życie jak jazda samochodem, czyli dlaczego używamy metafor motoryzacyjnych do opisu życia „Jestem na zakręcie”, „Muszę zwolnić tempo”, „Już czas naładować akumulatory!” – mówiąc o naszym życiu, często używamy metafor ze świata motoryzacji. Z psychologiem sprawdzamy, jak możemy je wykorzystać z korzyścią dla siebie. 29.03.2019 4 min.
Ewa Wojciechowska To jajko na Instagramie zyskało ponad 52 mln polubień. Okazało się się, że cała akcja miała szczytny cel 05.02.2019 4 min.
Marta Dragan Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym: to żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy Joanna Kurowska w jednym z ostatnich wywiadów zdradziła, że po stracie męża korzystała z pomocy terapeutki. Aktorka uważa, że powinno się o tym mówić głośno. "Jeśli ktoś to przeczyta i pójdzie do specjalisty, jest to dla… 17.10.2018 4 min.