5 min.
Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem

Czy jesteś ambiwertykiem? Istock.com
28.06.2022
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
28.06.2022
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
28.06.2022
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy
28.06.2022
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji
Introwertycy lubią samotność, a ekstrawertyków ciągnie do innych ludzi – znasz ten podział? Psychologowie powoli się z nim żegnają. I przekonują, że większość z nas to ambiwertycy.
Ambiwertyk w zależności od sytuacji i nastroju z taką samą chęcią wybierze wieczór w samotności i imprezę w gronie znajomych. Czy to brzmi jak rewolucyjne odkrycie? No właśnie niekoniecznie. Bo nowa jest chyba tylko nazwa.
– Ambiwersja to kolejny nowy termin opisujący zjawisko, które jest doskonale znane. Tak widzę to zarówno ja, jak i wielu moich kolegów –mówi psycholog Edyta Jakubasz. – Od kilku lat podobnie modnym pojęciem jest „kapitał społeczny”. W mediach eksperci regularnie odmieniają go przez różne przypadki. Narzekają, że poziom tego kapitału w Polsce jest rekordowo niski. A „kapitał społeczny” to tylko ładnie brzmiąca nazwa. W gruncie rzeczy chodzi o to, czy ufamy sobie nawzajem, czy nie. A pojęcie zaufania znamy przecież od dawna – dodaje.
Może jest tak, że naukowcy zaczęli szukać atrakcyjnych „strojów”, czyli nowych nazw dla tego, co wszyscy znamy?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ambiwertyk niejedno ma imię
– O ambiwersji w psychologii mówiło się od dawna. Tylko nie nazywaliśmy tego w ten sposób – przekonuje psycholog Krzysztof Jednacz.
– Na palcach jednej ręki mógłbym wymienić osoby, które są stuprocentowymi ekstrawertykami uwielbiającymi kontakty z innymi, i introwertyków zamykających się w domu. Cała reszta ma cechy jednych i drugich. Mówię zarówno o moich pacjentach, rodzinie, jak i znajomych. Czy to oznacza, że niemal każdy z nas to ambiwertyk? – pyta retorycznie.
W psychologii popularne jest pojęcie typu idealnego.
– To model, który wskazuje skrajne cechy jakiegoś zjawiska. Idealny ekstrawertyk powinien mówić szybko, mieć wiele zainteresowań, ciągle poszukiwać nowych doznań i być bardzo towarzyski. Problem polega tylko na tym, że typy idealne, tak jak ideały, w rzeczywistości po prostu nie istnieją. Albo pojawiają się bardzo rzadko i, prawdę mówiąc, są nudne – mówi z uśmiechem Edyta Jakubasz.
Ekstrawertyzm + introwertyzm
„Człowieka nie można opisać jednym słowem!” – przekonują psychologowie.
– Może właśnie dlatego terminy podkreślające różnorodność cech, takie jak „ambiwertyk”, zyskują taką popularność? – zastanawia się Edyta Jakubasz.
– Obserwuję grupę ludzi, którzy są bardzo towarzyscy, gdy znajdują się w gronie osób, które dobrze znają: przy rodzinie czy najbliższych znajomych z pracy. Ale gdy idą na firmowe spotkanie wigilijne albo imprezę, na której znają jedną, może dwie osoby, nagle milkną, nie chcą nawiązywać kontaktów, zatapiają się w swoich myślach. To dla mnie prawdziwi ambiwertycy – mówi Krzysztof Jednacz.
Możemy mieć też do czynienia z sytuacją odwrotną.
– Znam grupę osób nieśmiałych w czasie rodzinnych spotkań, z obawą myślących o zbliżających się świętach i konieczności spotkania z rodzicami i wujkami. Te same osoby są bardzo towarzyskie i pewne siebie na branżowych konferencjach, gdy mają ściśle określone zadanie i muszą na przykład wygłosić prezentację. To nie są odosobnione przypadki! Dlatego ambiwersja jako zjawisko mnie nie zaskakuje. Mało tego, nie nazwałabym jej nawet odkryciem. Chyba że odkryciem ujętym w cudzysłów – mówi Edyta Jakubasz.
Wiedział to już Hipokrates
Teorię o tym, jak cechy różnych temperamentów mieszają się ze sobą, kojarzy się już z żyjącym przed naszą erą Hipokratesem.
– To jemu przypisuje się podział na typy osobowości, takie jak: refleksyjny melancholik, drażliwy choleryk, łagodny flegmatyk i beztroski sangwinik. W tej typologii możemy mieć do czynienia z pesymistycznie nastawionym i poważnym, ale jednocześnie wybuchowym i towarzyskim człowiekiem. Ma on cechy przypisywane zarówno introwertykom, jak i ekstrawertykom. Czyli to znów idealny ambiwertyk – opisuje Edyta Jakubasz.
Mało tego, naprawdę często to, jak się zachowujemy, zależy od tego, co dzieje się dookoła nas.
– Moja znajoma swoją aktywność towarzyską uzależnia od aktualnej pogody. Wiosną i latem wieczory spędza ze znajomymi na rowerze i na rolkach i sprawia wrażenie wulkanu energii, a od listopada do marca trudno wyciągnąć ją wieczorami z łóżka, w którym leży pod kocem z kotem i książką. I to powtarza się co rok! – mówi Krzysztof Jednacz.
A przecież bywa też tak, że nasza chęć na spotkanie się z innymi ludźmi zależy… od tego, czy wstaliśmy prawą, czy lewą nogą, czy czujemy, że to jest „nasz dzień”, czy następnego dnia czeka nas coś trudnego.
Wszyscy jesteśmy ambiwertykami? No, prawie. I bardzo dobrze!
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Zobacz także

Jesteś ciągle zmęczona? Sprawdź, co warto wprowadzić do swojej diety, żeby odzyskać energię

„Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska

„Nieleczona prokrastynacja może prowadzić do różnych problemów natury psychicznej, nawet depresji” – mówi psycholożka Iga Jaworska
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022