Przejdź do treści

Kim jest ambiwertyk? Co jest charakterystyczne dla takiej osoby?

Kobieta biegnie przez ogród
Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ekstrawersja i introwersja to pojęcia znane szerszej społeczności, jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej z ambiwersją. Dowiedz się więcej na temat ambiwertyków, ich cech osobowości, sposobów zachowania oraz tego, jak wielu ambiwertyków występuje w populacji.  

Kto to jest ambiwertyk? 

Ambiwertyk jest jednym z typów osobowości w psychologii. Zgodnie z tradycyjnym podziałem, pojawiającym się już w koncepcjach Junga, wyróżniano ekstrawertyków i introwertyków. Termin „ambiwersja” pojawił się w koncepcji Hansa Eysencka, który rozwinął i poprawił teorię Junga. To właśnie Eysenck uznał, że ten klasyczny podział nie jest już wystarczający i brakuje pośredniego typu osobowości.

Słowo ambiwersja pochodzi od terminu łacińskiego „ambo”, co oznacza „oba”. W typie ambiwertycznym dana osoba wykazuje zwykle trochę cech introwertyka i część ekstrawertyka. Można więc uznać, że ambiwertyk to osobowość pośrednia, do której kwalifikuje się spora część współczesnego społeczeństwa. Chodzi o to, że jest niewiele osób, które można nazwać stuprocentowymi ekstrawertykami lub introwertykami. W tym kontekście ambiwersja jest tym typem osobowości łączącym w sobie różne cechy.  

Ambiwertyk – osobowość, najważniejsze cechy  

Ambiwertyk to osoba, która nie wykazuje cech skrajnych, a więc raczej cechuje się sporą elastycznością i jej działania mogą różnić się w zależności od sytuacji lub nastroju. Oznacza to, że w niektórych przypadkach ambiwertyk może być duszą towarzystwa, a w innych samotnikiem. Taka osoba nie może jednak określić siebie jednoznacznie, jako introwertyka lub ekstrawertyka.

O ambiwersji w psychologii mówiło się od dawna. Tylko nie nazywaliśmy tego w ten sposób. Na palcach jednej ręki mógłbym wymienić osoby, które są stuprocentowymi ekstrawertykami uwielbiającymi kontakty z innymi, i introwertyków zamykających się w domu. Cała reszta ma cechy jednych i drugich. Mówię zarówno o moich pacjentach, rodzinie, jak i znajomych. Czy to oznacza, że niemal każdy z nas to ambiwertyk?

Krzysztof Jednacz - psycholog

Do najważniejszych cech ambiwertyków można zakwalifikować: 

  • umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach; 
  • elastyczność i zdolność przystosowania; 
  • otwartość wobec innych ludzi, jednak również czasami chęć bycia w samotności; 
  • cechy ambiwertyka różnią się w zależności od sytuacji, przy czym znaczenie szczególne ma to, czy dana osoba zna innych ludzi w towarzystwie (jeżeli tak, to zwykle przejawia cechy ekstrawertyka, a jeśli nie, to introwertyka, chociaż nie jest to regułą); 
  • brak wykazywania cech skrajnych; 
  • umiejętność nawiązania kontaktu z ekstrawertykami, introwertykami, innymi ambiwertykami; 
  • zdaniem psychologów ambiwertycy są najbardziej stabilnym emocjonalnie typem osobowości; 
  • według wielu badaczy to właśnie ambiwertycy są najlepiej przygotowani do zawodu sprzedawcy, ponieważ potrafią zarówno słuchać klientów, jak i z nimi rozmawiać.  

Ambiwertycy uznawani są także za osoby, które mogą być bardzo dobrymi przywódcami, jednak szczególnie dla niewielkiej grupy osób. W innych przypadkach przywództwo może być bardziej utrudnione i skomplikowane. 

Choleryk i jego cechy - jak sobie z nim radzić?

Czy ambiwertycy mają łatwiej w życiu? 

Zdaniem wielu psychologów ambiwertycy są bardzo pozytywnym typem osobowości, ponieważ potrafią się odnaleźć w wielu różnych sytuacjach, a także nadają się do różnego rodzaju zawodów. Uznaje się, że to właśnie ambiwersja otwiera rozmaite drogi w życiu, a jednocześnie sprawia, że nie ma problemu z postawami nazbyt ekstrawertycznymi lub introwertycznymi. 

Zwykle to właśnie ambiwertycy są lubiani i wiele osób chce spędzać z nimi czas. W końcu takie jednostki świetnie sprawdzają się zarówno w sytuacjach społecznych, towarzyskich, jak i w momentach bardziej związanych z samotnością lub izolacją społeczną.  

Dobrze jednak zaznaczyć, że ambiwersja jest doskonałą cechą osobowości w sytuacji, gdy nie jest powiązana z wysokim poziomem neurotyzmu. Dotychczasowe badania wykazały, że ma to szczególne znaczenie w przypadku sportowców, którzy chcą mieć jak najwyższe osiągnięcia. Badania pokazują również, że ambiwertycy świetnie radzą sobie w innych sytuacjach życiowych, na przykład tych związanych z nauką języków obcych lub szerzej pojętą edukacją. 

Należy jednak zauważyć, że nie można jednoznacznie uznać, iż ambiwersja jest najlepszym typem osobowości, ponieważ nie ma dobrych i złych typów osobowości. Zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy oraz ambiwertycy mogą świetnie sprawdzać się w różnych sytuacjach społecznych i zawodowych. Konkretne różnice indywidualne między jednostkami są z kolei pożądane, ponieważ dzięki temu ludzie na świecie są różnorodni. Właśnie dlatego, bez względu na typ osobowości należy akceptować zarówno siebie, jak i innych ludzi, a także zadbać o odpowiednią komunikację z nimi.  

 

Bibliografia: 

  1. Buksik D., Wybrane psychologiczne teorie cech osobowości, Seminare. Poszukiwania naukowe 2000, nr 16, 191-206. 
  2. Georgiev S. Y., Christov C. V., Philipova D. T., Ambiversion as independent personality characteristic, Activitas Nervosa Superior Rediviva 2014, nr 56, 65-72. 
  3. Jacobs G. M., Renandya W. A., Personality variations: the case of introversion, ambiversion, and extroversion, Student Centered Cooperative Learning: Linking Concepts in Education to Promote Student Learning 2019, 75-83. 
  4. Shannon K. M., The Relationship Between Ambiversion and Communication Adaptability (Doctoral dissertation), 2022. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: