Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. „Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją” – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej 03.02.2022 9 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Narcyz zniszczy ci życie bez skrupułów” – mówi Justyna Czekaj pomagająca kobietom wyzwolić się z traumy po życiu z narcyzem 14.12.2021 10 min.
Małgorzata Germak „W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba 03.12.2021 16 min.
Dorota Zabrodzka Kojarzy się z horrorem, choć jest bezpieczna i efektywna. O terapii elektrowstrząsami mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska 16.11.2021 9 min.
Michał Dobrołowicz Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem Introwertycy lubią samotność, a ekstrawertyków ciągnie do innych ludzi – znasz ten podział? Psychologowie powoli się z nim żegnają. I przekonują, że większość z nas to… ambiwertycy. Ambiwertyk, czyli kto? 11.11.2021 5 min.
Katarzyna Głuszak „Bywamy egocentryczni, mamy cechy narcystyczne, a współczesne trendy sprzyjają ich rozwijaniu” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz 10.11.2021 14 min.
Magdalena Nabiałek Fobia społeczna – jak sobie z nią radzić i czy można ją pokonać? 07.11.2021 5 min.
Natalia Suchocka Stany lękowe – przyczyny, leczenie. Objawy ataku paniki Stany lękowe, a konkretnie – związane z nimi zaburzenia, występują dziś u bardzo dużej liczby osób. Często określa się je mianem „chorób cywilizacyjnych”, spowodowanych m.in. permanentnym stresem, presją ze strony… 06.11.2021 11 min.
Michał Dobrołowicz Jak rozpoznać narcyza? Sprawdź, co mówią psychologowie Widzisz pewnego siebie egoistę, który opowiada o tym, jaki jest wspaniały? To wcale nie musi być narcyz. Bo narcyzm wbrew pozorom wcale nie oznacza zakochania w samym sobie. 24.10.2021 6 min.
Marta Dragan Katarzyna Glinka: Jestem WWO. Z tym po prostu trzeba nauczyć się żyć Katarzyna Glinka w mediach społecznościowych przyznała, że jest WWO. Ta cecha sprawiała, że ciężko było jej się odnaleźć w wielu publicznych sytuacjach. "Piszę o tym, ponieważ wiem, ile lat zajęło mi obwinianie siebie za… 18.10.2021 5 min.
Michał Dobrołowicz Nic mnie nie cieszy. Czy to już depresja? Nie jest ani chandrą, ani depresją. „Bez przyjemności” (z gr. „an” to przedrostek „bez”, a „hedeone” to przyjemność) – tyle dosłownie oznacza termin „anhedonia”. Dotyczy tych, którzy po prostu nie potrafią… 09.10.2021 5 min.
Magdalena Bury Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej? Pięć milionów. Szacuje się, że tyle DDA mieszka w naszym kraju. Dorosłe Dzieci Alkoholików wychowały się w domach, gdzie nie było bezpiecznej przestrzeni do nawiązania więzi. Nie miały w nich miłości, zrozumienia, wsparcia… 02.10.2021 6 min.
Magdalena Bury Oceniasz innych „od pierwszego wejrzenia”? To tzw. efekt aureoli Wyobraźmy sobie taką sytuację: twoja znajoma przyprowadza na domówkę swoją sąsiadkę. Kobieta ma ładne imię, ciepłe spojrzenie, a po chwili okazuje się, że pracuje w podobnym zawodzie do twojego. Istnieje bardzo duże… 01.10.2021 4 min.
Marta Witkowska Neofilia, czyli na tropie nowych wrażeń. Czym jest i jak nie wpaść w jej pułapkę? Telefon, którego jeszcze nie ma w salonach; buty, które jeszcze nie zeszły z wybiegu – wiesz już, że na pewno chcesz to mieć. Błyskawiczne decyzje i ryzyko na co dzień. Wszystko się zgadza? Najwyraźniej jesteś neofilem! Ale… 26.09.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby O tych tragediach nie zawsze usłyszymy. Bo w przypadku samobójstwa - zwłaszcza dziecka - ostracyzm społeczny jest duży. A łatkę „matki/ojca samobójcy”, co „nic nie widzieli”, „nic nie zrobili” łatwo się przykleja. 10.09.2021 15 min.
Marta Dragan „Kiedy śmierć jawi się jako jedyna opcja”. Dowiedz się, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. W Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypominamy o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc i może z niej skorzystać… 10.09.2021 6 min.
Katarzyna Głuszak Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem. Jak rozpoznać narcyza? Byłaś w związku, po którym on zniknął bez ostrzeżenia i bez słowa? A może wciąż tkwisz w relacji, w której tylko ty musisz się starać? Masz partnera, który wymaga nieustannego zainteresowania, ale rzadko je odwzajemnia? Jest… 07.08.2021 9 min.
Marta Dragan Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii Diagnoza nie definiuje tego kim jesteśmy, nie jest też wyrokiem - pisze psycholog, Dominik Haak na swoim profilu na Instagramie. Specjalista podkreśla, że osoby w kryzysie psychicznym często oceniane są przez pryzmat choroby. Na czym… 28.07.2021 3 min.
Milena Marchewka Depresja starcza – objawy i leczenie depresji u seniora Depresja starcza jest częstym problemem zdrowotnym, dotykającym co piątą osobę w wieku podeszłym. Czynniki związane z zaprzestaniem pracy zawodowej, obecnością chorób przewlekłych, utratą bliskiej osoby lub izolacją mogą… 21.07.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Seniorzy z depresją. „Nawet 40 proc. epizodów depresyjnych u osób w wieku podeszłym pozostaje niezdiagnozowanych” – mówi psychiatra Hubert Sońta Co 5. senior, który zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ma zaburzenia depresyjne, jednak pomocy szuka w związku z innymi dolegliwościami. – Inne objawy występują w przypadku zaburzeń depresyjnych u osób w wieku… 01.07.2021 12 min.
Magdalena Bury „Z osób z borderline robi się straszne potwory, które wrzeszczą, demolują domy, biją partnerów. To bzdura” – mówi psycholożka Monika Kotlarek Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Od góry do dołu, od radości do smutku, od wściekłości aż do obojętności. Skąd bierze… 19.05.2021 7 min.
Jolanta Pawnik Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką 89-letnia Oscarowa dama Hollywood odeszła po "wielomiesięcznej chorobie”. Jej brat, Apollo, umieścił informację o jej śmierci w mediach społecznościowych na początku maja. "Wreszcie, po wielu miesiącach zawodzącego ją zdrowia,… 08.05.2021 5 min.
Lena Helman Osobowość histrioniczna (HPD) – co to, objawy, leczenie Histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD) jest częścią większej grupy zaburzeń psychicznych, zwanych zaburzeniami osobowości „grupy B”. Zaburzenia w tej kategorii są ogólnie klasyfikowane jako postępowanie dramatyczne,… 04.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość dyssocjalna – co to, objawy, przyczyny, leczenie Osobowość dyssocjalna, czasami nazywana socjopatią, to zaburzenie psychiczne, w którym osoba nim dotknięta konsekwentnie wydaje się pozbawiona zasad moralnych. Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do… 02.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie Osobowość unikająca (AVPD) to trwały wzorzec zachowań związany z zahamowaniem społecznym, poczuciem nieadekwatności i wrażliwością na odrzucenie, który powoduje problemy w sytuacjach zawodowych i związkach. 01.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość zależna (DPD) – co to jest, przyczyny, leczenie Głównym objawem osobowości zależnej (DPD) jest długotrwała potrzeba bycia podmiotem opieki. Prowadzi to osobę chorą do zachowań zależnych i uległych, które mają wywołać u innych odruchy opiekuńcze. 31.10.2020 5 min.
Jolanta Pawnik „Borderline jest trudnym zaburzeniem, jednak możliwym do okiełznania. Jestem tego przykładem.” O tak zwanej osobowości z pogranicza opowiada Agnieszka Łaczkowska - Można powiedzieć, że zaakceptowałam siebie w jakiś sposób. Może nie jest to jeszcze miłość, bo do pokochania własnej osoby sporo mi brakuje, ale toleruję siebie i nawet zaczynam darzyć sympatią – o życiu z borderline… 05.08.2020 12 min.
Katarzyna Głuszak Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości? Sangwinik to ktoś, kogo nie sposób nie zapamiętać. Zawsze go widać, słuchać i czuć jego pewność siebie, czasem na granicy arogancji. Jak żyć z sangwinikiem? Jak dbać o siebie w relacji z tym typem osobowości? Psycholog… 29.04.2020 8 min.
Milena Marchewka Osobowość paranoiczna – jak ją zidentyfikować i jak postępować? Brak zaufania i podejrzliwość w stosunku do ludzi to cechy charakterystyczne pacjentów z osobowością paranoiczną. Postrzegana przez nich wrogość ze strony innych może rodzić trudności w nawiązywaniu relacji oraz skutkować… 18.03.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Neurotyzm – czym jest ten typ osobowości? Neurotyzm jest jedną z kilku osobowości, które może posiadać człowiek. Tak jak inne typy charakteryzuje się pewnymi elementami, a osoba neurotyczna żyje według pewnego schematu. Czym zatem jest neurotyzm? Jak funkcjonują osoby… 01.11.2019 3 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Osobowość schizoidalna – podłoże, objawy i leczenie. Na czym polega zaburzenie? 18.04.2019 4 min.
Magdalena Nabiałek Osobowość borderline – zmienne nastroje, impulsywne reakcje. Jak poradzić sobie z zaburzeniami psychicznymi? 26.02.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Zaburzenia osobowości – czym są, objawy i rodzaje najpowszechniejszych zaburzeń 14.02.2019 5 min.