Katarzyna Głuszak Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem. Jak rozpoznać narcyza? Byłaś w związku, po którym on zniknął bez ostrzeżenia i bez słowa? A może wciąż tkwisz w relacji, w której tylko ty musisz się starać? Masz partnera, który wymaga nieustannego zainteresowania, ale rzadko je odwzajemnia? Jest… 10.03.2023 9 min.
Małgorzata Germak „W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba – Nie jest z kimś dlatego, że ta osoba mu się podoba albo chce budować z nią relację, ale po to, żeby czuł się przez nią podziwiany. Narcyz seksualny ma silną potrzebę bycia podziwianym za aspekty fizyczne i wyczyny w… 03.03.2023 16 min.
Przemysław Ćwik Co mówi o tobie twój sposób chodzenia? Będziesz zdziwiona Z chodu człowieka można wiele wyczytać. Najwięcej, jeśli jest się fizjoterapeutą biegłym w dziedzinie schorzeń narządu ruchu, ale pole do popisu mają tu również psychologowie. Chód może bowiem świadczyć nie tylko o… 08.01.2023 4 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska - Wysoka wrażliwość to dar, na którym może skorzystać cała ludzkość. Trzeba przestać z niej szydzić - uważa psycholożka Małgorzata Pawlińska. 26.08.2022 13 min.
Michał Dobrołowicz Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem Introwertycy lubią samotność, a ekstrawertyków ciągnie do innych ludzi – znasz ten podział? Psychologowie powoli się z nim żegnają. I przekonują, że większość z nas to… ambiwertycy. Ambiwertyk, czyli kto? 11.11.2021 4 min.
Magdalena Nabiałek Fobia społeczna – jak sobie z nią radzić i czy można ją pokonać? 07.11.2021 5 min.
Małgorzata Germak 8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia Szczęście i zdrowie – te dwie rzeczy dla większości z nas są priorytetem w życiu. Gdy składamy komuś życzenia, zwykle zaczynamy właśnie od szczęścia i pomyślności. Dlatego razem z psychologiem szukamy sposobów na to, aby… 31.10.2021 8 min.
Michał Dobrołowicz Jak rozpoznać narcyza? Sprawdź, co mówią psychologowie Widzisz pewnego siebie egoistę, który opowiada o tym, jaki jest wspaniały? To wcale nie musi być narcyz. Bo narcyzm wbrew pozorom wcale nie oznacza zakochania w samym sobie. 24.10.2021 6 min.
Marta Dragan Katarzyna Glinka: Jestem WWO. Z tym po prostu trzeba nauczyć się żyć Katarzyna Glinka w mediach społecznościowych przyznała, że jest WWO. Ta cecha sprawiała, że ciężko było jej się odnaleźć w wielu publicznych sytuacjach. "Piszę o tym, ponieważ wiem, ile lat zajęło mi obwinianie siebie za… 18.10.2021 5 min.
Magdalena Bury Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej? Pięć milionów. Szacuje się, że tyle DDA mieszka w naszym kraju. Dorosłe Dzieci Alkoholików wychowały się w domach, gdzie nie było bezpiecznej przestrzeni do nawiązania więzi. Nie miały w nich miłości, zrozumienia, wsparcia… 02.10.2021 6 min.
Magdalena Bury Oceniasz innych „od pierwszego wejrzenia”? To tzw. efekt aureoli Wyobraźmy sobie taką sytuację: twoja znajoma przyprowadza na domówkę swoją sąsiadkę. Kobieta ma ładne imię, ciepłe spojrzenie, a po chwili okazuje się, że pracuje w podobnym zawodzie do twojego. Istnieje bardzo duże… 01.10.2021 4 min.
Marta Witkowska Neofilia, czyli na tropie nowych wrażeń. Czym jest i jak nie wpaść w jej pułapkę? Telefon, którego jeszcze nie ma w salonach; buty, które jeszcze nie zeszły z wybiegu – wiesz już, że na pewno chcesz to mieć. Błyskawiczne decyzje i ryzyko na co dzień. Wszystko się zgadza? Najwyraźniej jesteś neofilem! Ale… 26.09.2021 3 min.
Marta Dragan „Kiedy śmierć jawi się jako jedyna opcja”. Dowiedz się, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. W Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypominamy o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc i może z niej skorzystać… 10.09.2021 6 min.
Marta Dragan Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii Diagnoza nie definiuje tego kim jesteśmy, nie jest też wyrokiem - pisze psycholog, Dominik Haak na swoim profilu na Instagramie. Specjalista podkreśla, że osoby w kryzysie psychicznym często oceniane są przez pryzmat choroby. Na czym… 28.07.2021 3 min.
Milena Marchewka Depresja starcza – objawy i leczenie depresji u seniora Depresja starcza jest częstym problemem zdrowotnym, dotykającym co piątą osobę w wieku podeszłym. Czynniki związane z zaprzestaniem pracy zawodowej, obecnością chorób przewlekłych, utratą bliskiej osoby lub izolacją mogą… 21.07.2021 4 min.
Ela Kowalska „Granica między żartem a bierną agresją jest bardzo cienka” – ostrzega Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka - Prawdziwe intencje mogą być ukryte pod płaszczykiem uśmiechu czy troski. Potencjalnemu agresorowi ciężko cokolwiek zarzucić, bo na płaszczyźnie oficjalnej chce nam pomóc, doradzić, wesprzeć - mówi o przemocy pasywnej Agata… 15.06.2021 9 min.
Damian Gajda „Największy lęk pandemii? To, że się skończy”. Jak introwertycy wracają do życia po izolacji? - Wielu introwertyków mogło rozkwitnąć w czasie izolacji – wreszcie pracowali na własnych zasadach i w optymalnym dla siebie środowisku - mówi biolożka Urszula Dąbrowska. Jak będzie wyglądał świat tych osób po pandemii? I w… 09.06.2021 15 min.
Magdalena Bury „Z osób z borderline robi się straszne potwory, które wrzeszczą, demolują domy, biją partnerów. To bzdura” – mówi psycholożka Monika Kotlarek Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Od góry do dołu, od radości do smutku, od wściekłości aż do obojętności. Skąd bierze… 19.05.2021 7 min.
Lena Helman Osobowość histrioniczna (HPD) – co to, objawy, leczenie Histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD) jest częścią większej grupy zaburzeń psychicznych, zwanych zaburzeniami osobowości „grupy B”. Zaburzenia w tej kategorii są ogólnie klasyfikowane jako postępowanie dramatyczne,… 04.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość anankastyczna (OCPD) – co to jest, objawy, leczenie Osoby z osobowością anankastyczną, zwaną także obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniem osobowości (OCPD), są zaabsorbowane porządkiem i kontrolą. Ich perfekcjonizm często czyni ich sztywnymi i krytycznymi zarówno wobec siebie, jak i… 03.11.2020 6 min.
Lena Helman Osobowość dyssocjalna – co to, objawy, przyczyny, leczenie Osobowość dyssocjalna, czasami nazywana socjopatią, to zaburzenie psychiczne, w którym osoba nim dotknięta konsekwentnie wydaje się pozbawiona zasad moralnych. Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do… 02.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie Osobowość unikająca (AVPD) to trwały wzorzec zachowań związany z zahamowaniem społecznym, poczuciem nieadekwatności i wrażliwością na odrzucenie, który powoduje problemy w sytuacjach zawodowych i związkach. 01.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość zależna (DPD) – co to jest, przyczyny, leczenie Głównym objawem osobowości zależnej (DPD) jest długotrwała potrzeba bycia podmiotem opieki. Prowadzi to osobę chorą do zachowań zależnych i uległych, które mają wywołać u innych odruchy opiekuńcze. 31.10.2020 5 min.
Jolanta Pawnik „Borderline jest trudnym zaburzeniem, jednak możliwym do okiełznania. Jestem tego przykładem.” O tak zwanej osobowości z pogranicza opowiada Agnieszka Łaczkowska - Można powiedzieć, że zaakceptowałam siebie w jakiś sposób. Może nie jest to jeszcze miłość, bo do pokochania własnej osoby sporo mi brakuje, ale toleruję siebie i nawet zaczynam darzyć sympatią – o życiu z borderline… 05.08.2020 12 min.
Katarzyna Głuszak Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości? Sangwinik to ktoś, kogo nie sposób nie zapamiętać. Zawsze go widać, słuchać i czuć jego pewność siebie, czasem na granicy arogancji. Jak żyć z sangwinikiem? Jak dbać o siebie w relacji z tym typem osobowości? Psycholog… 29.04.2020 8 min.
Milena Marchewka Osobowość paranoiczna – jak ją zidentyfikować i jak postępować? Brak zaufania i podejrzliwość w stosunku do ludzi to cechy charakterystyczne pacjentów z osobowością paranoiczną. Postrzegana przez nich wrogość ze strony innych może rodzić trudności w nawiązywaniu relacji oraz skutkować… 18.03.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Neurotyzm – czym jest ten typ osobowości? Neurotyzm jest jedną z kilku osobowości, które może posiadać człowiek. Tak jak inne typy charakteryzuje się pewnymi elementami, a osoba neurotyczna żyje według pewnego schematu. Czym zatem jest neurotyzm? Jak funkcjonują osoby… 01.11.2019 3 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Osobowość schizoidalna – podłoże, objawy i leczenie. Na czym polega zaburzenie? 18.04.2019 4 min.
Magdalena Nabiałek Osobowość borderline – zmienne nastroje, impulsywne reakcje. Jak poradzić sobie z zaburzeniami psychicznymi? 26.02.2019 4 min.