3 min.
Atopowe zapalenie skóry a dieta

Atopowe zapalenie skóry a dieta
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której podłoża doszukuje się w genach danej osoby. Dolegliwość jest czasami trudna do rozpoznania, w celu jej ustalenia konieczna jest wizyta u dobrego dermatologa lub alergologa. Do najczęściej występujących objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się występowania zmian, świąd, suchość skóry, rogowacenie naskórka. Bardzo istotnym w leczeniu tego schorzenia jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Jakich produktów należy unikać? Czym jest dieta eliminacyjna i jak przebiega? Co koniecznie powinno znaleźć się w jadłospisie chorego na atopowe zapalenie skóry?
Spis treści
Co warto wprowadzić do diety przy atopowym zapaleniu skóry?
Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Dzięki większemu spożyciu wody każdego dnia, po pierwsze: składniki odżywcze docierają szybciej do wszystkich komórek, po drugie: skóra staje się bardziej miękka i nawilżona. Optymalne spożycie wody powinno wynosić od około 2 do nawet 3 litrów na dobę. Sucha skóra to jeden z największych problemów, który dotyka osoby z AZS. Ciało jest szorstkie, ściągnięte i nieprzyjemne w dotyku. Pacjentom zaleca się również wprowadzenie do diety oleju z wiesiołka, który wpływa pozytywnie na gęstość oraz elastyczność skóry. Osoby z AZS muszą zadbać również o wprowadzenie do swojej diety większej dawki witaminy E. Można znaleźć ją między innymi w płatkach owsianych, kiełkach zbóż, migdałach i w zielonym groszku. Chory musi zadbać również o suplementację witaminy B i C. Witamina B jest odpowiedzialna za łagodzenie objawów, a witamina C wpływa korzystnie na zmniejszenie obrzęku i zaczerwienienia. Substancje można znaleźć w takich produktach jak oliwa z oliwek, kukurydza, ryż, czy nawet szpinak.
Jakich produktów powinna unikać osoba, która boryka się z AZS?
W przypadku AZS warto zainteresować się dietą eliminacyjną. Ten sposób żywienia polega na wyeliminowaniu konkretnych składników z jadłospisu na okres 3-6 miesięcy. W czasie eliminacji należy obserwować swój organizm i zmiany skórne. Jeżeli problem swędzącej i podrażnionej skóry stanie się lżejszy — pewne produkty warto wykluczyć na stałe. Osoby z AZS powinny wykluczyć ze swojego codziennego menu mleko krowie oraz kozie pod każdą postacią. Produkty mleczne, które alergenne Warto zrezygnować również ze spożywania sztucznych barwników oraz aromatów. Pacjenci z AZS muszą wyeliminować pomidory, margarynę, owoce morza, ryby oraz czekoladę — zarówno zwykłą, jak i gorzką. Warto zrezygnować również z jajek. Uczulenie bardzo często powodują również orzechy, zwłaszcza ziemne, nasiona soi i pszenica.
Osoby, u których potwierdzi się wystąpienie AZS, koniecznie muszą zadbać nie tylko o stosowane preparaty, lekarstwa i maści, ale i o swoją dietę. Dieta eliminacyjna pomoże sprawdzić, czy czynnikiem wywołującym chorobę nie jest jeden z produktów spożywczych. Efekty stosowania diety eliminacyjnej mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, dlatego nie można poddawać się na samym początku. Jeżeli po dłuższym czasie, np. po odstawieniu mleka — nie będzie widać praktycznie żadnej poprawy, należy wyeliminować kolejny produkt. Oprócz wprowadzenia odpowiedniego sposobu żywienia niezwykle istotne jest to, aby pacjent nie drapał swojej skóry. Świąd powoduje uporczywe drapanie, które prowadzi do podrażnień, a w konsekwencji do drapania naskórka. AZS bardzo często towarzyszy również obniżona odporność, a w rozdrapanych miejscach lubią powstawać infekcje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023