Przejdź do treści

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Nagranie Beaty Pawlikowskiej wywołało szum medialny \Fot. PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nie milkną echa po udostępnionym na kanale YouTube przez Beatę Pawlikowską filmie dotyczącym leków przeciwdepresyjnych. Dziennikarka i podróżniczka wypowiadając się na temat, na który nie powinna, wywołała oburzenie w gronie lekarzy. Teraz przeprasza. Zapytałyśmy Maję Herman, psychiatrkę i prezeskę Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych, czy to wystarczy. 

„Żałuję, że to zrobiłam”

Film zatytułowany „Depresja. Najnowsze badania naukowe”, który umieściła Beata Pawlikowska na swoim kanale na YouTube, zdaniem specjalistów z dziedziny medycyny zawierał nieprawdziwe, a co za tym idzie szkodliwe treści na temat leczenia farmakologicznego w depresji. I oburzył środowisko lekarskie. Maja Herman, psychiatrka, rozpoczęła w sieci zbiórkę, której celem jest zebranie funduszy na postępowanie przeciwko Beacie Pawlikowskiej.

„Dość walki tylko słowem pisanym, czas na sąd”- napisała w opisie zrzutki.

W sieci zawrzało. Postępowanie Pawlikowskiej zostało skrytykowane przez wielu specjalistów. Dziennikarka i podróżniczka we środę na swoim profilu na Instagramie wydała oświadczenie:

Gdybym wiedziała, że mój film wywoła tak gwałtowną reakcję, nigdy bym go nie opublikowała. Żałuję, że to zrobiłam. Sądziłam, że informacje o nowych badaniach naukowych mogą być ciekawe lub pomocne. Rozumiem, że wiele osób nie życzy sobie, żebym się wypowiadała na ten temat. Szanuję to. Nie zamierzam więcej podejmować tego tematu. Przepraszam osoby, które poczuły się urażone”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Beata Pawlikowska (@beata.pawlikowska)


Porozmawiałyśmy z Mają Herman, inicjatorką akcji. Czy taka forma jest satysfakcjonująca?

– Beata Pawlikowska przeprasza tych, którzy poczuli się urażeni. A tak się nie przeprasza – zauważa w rozmowie z nami. – Nie wycofała się ze swoich treści, nie zdementowała ich. W oświadczeniu pisze, że tylko przedstawiła fakty. A to się mija z prawdą. Tam nie ma dziennikarskich faktów, tam są jej interpretacje. „Przeprosiny” nie są dla nas więc satysfakcjonujące. Zrobiliśmy konsultacje społeczne, pytaliśmy innych, co na ten temat sądzą. Usłyszeliśmy, że dobrze, że Paliwowska usunęła film, ale nie jest OK, że taka treść powstała. Istnieje niepokój, że będzie robić to dalej. A my chcielibyśmy, żeby nigdy więcej nie publikowała nic na temat zdrowia psychicznego.

Maja Herman w rozmowie z nami przyznaje, że nieprawdziwe treści dotyczące zdrowia są niestety plagą. Zapytałyśmy, jak rozróżniać fake newsy od rzetelnych informacji.

– Jeśli nie mamy wiedzy merytorycznej, nie dojdziemy do tego, co jest prawdą, a co nie. Jak ja miałabym zweryfikować np. informacje na temat fizyki kwantowej? Musiałabym polegać na swojej intuicji, szukać punktów manipulacyjnych. Trzeba się uczyć, edukować, obserwować konta fachowców, prowadzone przez specjalistów, którzy mają wykształcenie w danym temacie – odpowiada.

I podkreśla, że przeprosiny nic nie zmieniają w kwestii chęci ukarania Beaty Pawlikowskiej za szerzenie nieprawdziwych informacji na temat leczenia farmakologicznego w depresji.

– Zamierzamy rozpocząć postępowanie w związku z tym, do czego doszło. Nie mogę zdradzić szczegółów. To jest objęte na razie tajemnicą. Trwają konsultacje z prawnikami. Pracujemy nad tym 24 godziny na dobę, zbieramy dowody. Mamy mocne podstawy do tego, żeby to się udało. Będzie to bezprecedensowe – mówi nam.

Cała prawda o lekach

Z filmu Beaty Pawlikowskiej można było się „dowiedzieć” m.in. że leki przeciwdepresyjne uzależniają oraz zmieniają mózg. Poprosiłyśmy lekarkę Maję Herman, żeby sprostowała te informacje.

Leki psychiatryczne ratują życie. A raczej miliony żyć – podkreśla z całą mocą Maja Herman. – One leczą i likwidują objawy, a niektóre z nich likwidują przyczyny. Nieprawdą jest również to, że nieznane są przyczyny depresji (to również słyszeliśmy w nagraniu – red.) Znamy przyczyny chorób psychicznych, czy też zaburzeń lękowych. Żeby mózg pacjenta prawidłowo funkcjonował, potrzebuje on leków.

Psychiatrka zaznacza, że w ogólnym sformułowaniu „leki psychiatryczne” zawiera się kilka grup leków.

– Wśród nich są leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, nasenne, stabilizujące nastrój – wymienia. – Niektóre z nich – mam na myśli leki z grupy benzodiazepin i pochodnych – są uzależniające i mają bardzo dużo negatywnych skutków. Należy je stosować w ekstremalnie wyjątkowych sytuacjach i jak najrzadziej. Z kolei leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, nie zmieniają osobowości.

Jeśli mamy pacjenta, który jest nadmiernie reaktywny, czyli nadmiernie reaguje na różnego rodzaje bodźce, to potrzebujemy go wyciszyć. Ale nie tak, żeby leżał i spał, tylko tak, żeby mógł normalnie funkcjonować i pracować. Potrzebujemy zmienić mu sposób reagowania na bodźce i np. dać leki z grupy SSRI, które podwyższą mu poziom serotoniny. Dzięki nim pacjent taki nie będzie odbierał tak intensywnie sytuacji zewnętrznej.

Z kolei są pacjenci, którzy są nieaktywni, nie mogą wstać rano do łóżka, zebrać się do pracy. Takiemu pacjentowi musimy dać lek z kategorii pobudzających, aktywizujących. W zależności od tego, jaki jest objaw, jak przebiega prezencja choroby, takie leki dobieramy do pacjenta.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Kobiety w laboratorium

Biobójcze nanokompozyty pomogą w walce z drobnoustrojami. Niezwykłe dokonanie naukowców z PAN

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

Penicylina – antybiotyk, który powstał przez przypadek. Poznaj jego historię i zastosowanie

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Tabletki dojelitowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Glikokortykosteroidy – czym są, kiedy są podawane i czy wywołują skutki uboczne?

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Znany propagator pseudomedycyny stanie przed sądem. Odpowie za sprzedaż produktów leczniczych bez zezwolenia

Jerzy Z., propagator pseudomedycyny stanie przed sądem. Odpowie za sprzedaż produktów leczniczych bez zezwolenia

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską