Przejdź do treści

„Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman

Kobieta przegląda się w lustrze
"Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję" - pisze Maja Herman/ Pexels, fot. Felipe Tavares
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Depresja 'nie wygląda’. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz” – napisała na swoim profilu na Instagramie Maja Herman. Psychoterapeutka przyznała, że sama chorowała na depresję, która „ukradła jej cząstkę siebie”. 

Depresja nie wygląda

„To ja. Dokładnie rok temu. Wsiadłam do windy, popatrzyłam, uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję. Nikt by się nie zorientował”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Maja Herman, publikując także swoje zdjęcie z windy. Na fotografii psychoterapeutka ubrana jest w elegancką sukienkę, ma pomalowane paznokcie i uśmiecha się. Zupełne przeciwieństwo stereotypowo postrzeganej osoby chorującej na depresję.

„Jakbym wyglądając tak jak na tym zdjęciu, powiedziała komuś, że nie mam siły żyć, nikt by mi nie uwierzył. Bo depresja 'nie wygląda’. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz. Dlatego, jeśli nie jesteś związany/związana z nauką o zaburzeniach psychiatrycznych, trudno ci ją zobaczyć” – wyjaśniła.

Depresja ukradła mi cząstkę siebie

Ekspertka zaapelowała, by nie osądzać innych, „jeśli nie widzisz, nie rozumiesz, nie czujesz” depresji. Nigdy bowiem nie wiemy, przez co przechodzi dana osoba.

„Nie osądzaj nieznajomej, nie osądzaj swojej partnerki, męża, przyjaciół. Nie osądzaj, bo depresja jest bardzo demokratyczną chorobą. Nie wybiera po statusie ekonomicznym, rasie, zawodzie, preferencjach seksualnych” – dodała.

Herman wyjaśniła, że sama miała depresję, która rozwinęła się u niej 9 lat temu. Niestety autorka wpisu nie została zdiagnozowana. Z depresją zmagała się także, kiedy urodził się jej syn.

Udawałam przed wszystkimi. Nie leczyłam się farmakologicznie, ale miałam wsparcie swoich najbliższych. Cudem udało się bez żadnych tragedii. Chociaż nigdy w 100 proc. nie wróciłam do tej swojej 'szalonej ja’. Depresja ukradła mi cząstkę siebie” – podsumowała.

Maja Herman

Maja Herman jest lekarką, specjalistką psychiatrką, psychoterapeutką, asystentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i współzałożycielką Instytutu Amici. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie „maja_herman_amici” obserwuje prawie 21 tys. osób.

 

Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: