3 min.
„Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman

"Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję" - pisze Maja Herman/ Pexels, fot. Felipe Tavares
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
„Depresja 'nie wygląda’. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz” – napisała na swoim profilu na Instagramie Maja Herman. Psychoterapeutka przyznała, że sama chorowała na depresję, która „ukradła jej cząstkę siebie”.
Depresja nie wygląda
„To ja. Dokładnie rok temu. Wsiadłam do windy, popatrzyłam, uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję. Nikt by się nie zorientował”
Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Maja Herman, publikując także swoje zdjęcie z windy. Na fotografii psychoterapeutka ubrana jest w elegancką sukienkę, ma pomalowane paznokcie i uśmiecha się. Zupełne przeciwieństwo stereotypowo postrzeganej osoby chorującej na depresję.
„Jakbym wyglądając tak jak na tym zdjęciu, powiedziała komuś, że nie mam siły żyć, nikt by mi nie uwierzył. Bo depresja 'nie wygląda’. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz. Dlatego, jeśli nie jesteś związany/związana z nauką o zaburzeniach psychiatrycznych, trudno ci ją zobaczyć” – wyjaśniła.
Depresja ukradła mi cząstkę siebie
Ekspertka zaapelowała, by nie osądzać innych, „jeśli nie widzisz, nie rozumiesz, nie czujesz” depresji. Nigdy bowiem nie wiemy, przez co przechodzi dana osoba.
„Nie osądzaj nieznajomej, nie osądzaj swojej partnerki, męża, przyjaciół. Nie osądzaj, bo depresja jest bardzo demokratyczną chorobą. Nie wybiera po statusie ekonomicznym, rasie, zawodzie, preferencjach seksualnych” – dodała.
Herman wyjaśniła, że sama miała depresję, która rozwinęła się u niej 9 lat temu. Niestety autorka wpisu nie została zdiagnozowana. Z depresją zmagała się także, kiedy urodził się jej syn.
„Udawałam przed wszystkimi. Nie leczyłam się farmakologicznie, ale miałam wsparcie swoich najbliższych. Cudem udało się bez żadnych tragedii. Chociaż nigdy w 100 proc. nie wróciłam do tej swojej 'szalonej ja’. Depresja ukradła mi cząstkę siebie” – podsumowała.
Maja Herman
Maja Herman jest lekarką, specjalistką psychiatrką, psychoterapeutką, asystentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i współzałożycielką Instytutu Amici. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie „maja_herman_amici” obserwuje prawie 21 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra

W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?

Aurelia Szokal, nauczycielka uważności: mindfulness dystansuje od sytuacji samej w sobie, pozwala ci obejrzeć ją z boku jak stopklatkę w kinie
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022