Przejdź do treści

Czy cukrzyk może pić kawę? Jak wpływa ona na poziom glukozy?

Kawa i cukrzyca – przyjaciele czy wrogowie? Kaboompics.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kawa to niezwykle popularny napój, który skradł serca osób na całym świecie. Coraz więcej badań wskazuje na jej prozdrowotne właściwości. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez szklanki latte czy filiżanki małej czarnej. Czy jednak cukrzyk może pić kawę? Jak wpływa ona na jego organizm i czy przypadkiem mu nie szkodzi? Odpowiadamy. 

Czy cukrzycy mogą pić kawę? 

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie nie jest trudna – tak, cukrzycy mogą pić kawę, o ile jest ona pozbawiona dodatków, o czym piszemy więcej w kolejnym podrozdziale. Jak się wszak okazuje, w przypadku picia tego napoju nie zwiększa się we krwi stężenie glukozy, nie ma zatem przeciwwskazań do jego spożywania. 

Co więcej, już podczas badań w latach 60. dowiedziono, że grupa, której podano kawę do picia, uzyskała lepsze wyniki, jeśli chodzi o tolerancję glukozy. Ponadto skandynawscy naukowy dowiedli, że zawarte w czarnym napoju składniki, takie jak kwas kawowy i kafestol, po podaniu glukozy doprowadzają do zwiększenia poziomu wytwarzanej w organizmie insuliny 

U pacjentów pijących kawę obserwuje się również zwiększoną ilość peptydu C (jeśli jest on większy, często świadczy o cukrzycy typu 2), mniejsze stężenie białka CRP (podwyższone, wskazuje na stany zapalne) oraz większą ilość adiponektyny (wpływa na wrażliwość na insulinę oraz przemianę glukozy). Okazuje się również, że większego znaczenia nie ma tu sposób parzenia kawy. Cukrzycy mogą pić zarówno tę przygotowaną w kawiarce czy ekspresie, jak i w każdym innym przeznaczonym do tego urządzeniu. Dozwolone są nie tylko kawy mielone, ale również rozpuszczalne. 

Cukrzyca jest chorobą przewlekła.

Czy cukrzyk może pić kawę z mlekiem i cukrem? 

Czy cukrzyk może pić kawę mlekiem? Nie, ponieważ w napoju nie powinno być żadnych dodatków, a więc mleka, śmietanki czy cukru, a tym bardziej bitej śmietany albo syropu. Wynika to z tego, że mogłyby one podnieść poziom glukozy w organizmie. W związku z tym dobrze pomyśleć o kawie przelewowej, zwłaszcza jeżeli zależy ci na bardziej oryginalnych nutach smakowych. Jeżeli chcesz, aby kawa miała słodszy posmak, dobrym rozwiązaniem będzie też zamiana cukru na erytrol czy ksylitol. 

Należy też zaznaczyć, że cukrzycy z nadciśnieniem oraz problemami z trzustką, wątrobą czy sercem powinni wybierać kawę bezkofeinową. A co z rozpuszczalnymi kawami typu cappuccino? Jak mówią lekarze, lepiej je pić jedynie raz na jakiś czas. W przypadku kawy zbożowej opinie specjalistów są podzielone. Niektórzy twierdzą, że taka kawa ma wysoki indeks glikemiczny, w związku z czym nie należy jej spożywać (dla porównania, w przypadku zwykłej czarnej kawy jest on zerowy). Inni natomiast są zdania, że jak najbardziej można to robić. 

Kobieta leży na łóżku

Czy kawa może zapobiegać cukrzycy? 

Jak wskazują badania, kawa może w pewien sposób zapobiegać cukrzycy typu 2. Holenderscy naukowcy udowodnili, że wystarczy pić 3-4 filiżanki kawy dziennie, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej choroby i to o 25 proc. Jakie związki są odpowiedzialne za powyższe działanie? Jak się okazuje, są to m.in. polifenole, pośród których największą rolę odgrywa kwas chlorogenowy. Dzięki niemu w układzie trawiennym glukoza wchłaniana jest w mniejszym stopniu.  

Kawa zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę oraz zmniejsza insulinooporność, poprawia więc metabolizm cukru. Napój ten wyróżnia się również właściwościami przeciwzapalnymi, które doprowadzają do zmniejszenia ilości cytokin w organizmie. Jest to o tyle istotne, że zwiększają one znacznie prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy. Warto dodać, iż kawa pozytywnie wpływa na pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Na razie nie ma jednak żadnych badań, które dowodziłyby wpływu kawy na cukrzycę typu 1. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/311180 [dostęp 22.10.23} 
  2. Mellbye F. B., Jeppesen P. B., Hermansen K., Gregersen S., Cafestol, a Bioactive Substance in Coffee, Stimulates Insulin Secretion and Increases Glucose Uptake in Muscle Cells: Studies in Vitro, Journal of Natural Products, 2015, 78(10): 2447-2451. 
  3. Van Dam R. M., Feskens E. J. M., Coffee consumption and risk of type 2 diabetes mellitus, Lancet, 2002, 360: 1477-1478. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.