2 min.
Szisza – szkodzi tak jak papierosy!

Zdjęcie: shutterstock
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
Nowe badania wykazały, że paląc sziszę wdychamy szkodliwy związek, który może powodować białaczkę.
Kto z Was przywiózł sziszę z wakacji albo popala w wolnej chwili? Fajka wodna, coraz popularniejsza również w Polsce, uznawana jest często za zdrowszą alternatywę papierosów. Dym przechodzi w niej przez filtr wodny, co daje wrażenie, że nie ma w nim groźnych substancji pochodzących ze spalania tytoniu. Ponadto dym jest schłodzony, w rezultacie też mniej drażniący, co dla niektórych oznacza mniejszą szkodliwość. Jednak badania dowodzą, że to wybór zdecydowanie dla nas niezdrowy, nawet bardziej niż papierosy.
Oprócz oczywistych rakotwórczych właściwości tytoniu, paląc fajkę wdychamy niebezpieczną ilość benzenu – toksycznego związku, używanego w produkcji barwników, detergentów i pestycydów. Autorka badania, Nada Kassem z San Diego State University, odkryła, że palący sziszę mają w moczu znacznie więcej kwasu S-fenylomerkapturowego (S-PMA), produktu rozpadu benzenu, niż niepalący. Najwięcej miały go osoby po wizycie w szisza barze – 4 razy więcej niż zwykli palacze fajki wodnej. Ci drudzy mieli z kolei 2,6 raza większe stężenie S-PMA niż osoby tylko przebywające w miejscu palenia sziszy. Benzen jest dla człowieka toksyczny. Powoduje zmęczenie i osłabienie, bóle głowy, a przy dłuższej ekspozycji obniża liczbę białych ciałek krwi odpowiadających za odporność, uszkadza szpik kostny i może powodować białaczkę. Wcześniejsze badania pokazywały również, że palenie sziszy sprzyja nowotworom i chorobom układu krążenia. Przy częstym korzystaniu jest nawet bardziej szkodliwe niż palenie papierosów.
Na problem szkodliwości tego produktu zwracano już uwagę wcześniej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kilka lat temu uznała, że palenie fajki wodnej jest powiązane z „wieloma szkodliwymi skutkami zdrowotnymi takimi jak przy paleniu papierosów oraz że przyczynia się do innych rzadkich niepożądanych skutków zdrowotnych”. Mimo to nie mamy żadnych regulacji prawnych, takich jak w przypadku papierosów!
A jeśli chcecie poczuć choć namiastkę tamtego klimatu, zamiast palić sziszę, zróbcie lepiej hummus ze zdrowej ciecierzycy…
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022