Przejdź do treści

Bovska o staraniach o dziecko: „Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę”

Bovska opowiedziała o swoich długich, bezskutecznych staraniach o dziecko \źródło: MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska, od siedmiu lat robi wszystko, żeby zostać mamą. Niestety, mimo starań i procedur in vitro, jest to bardzo trudne. Wokalistka w rozmowie z mediami opowiedziała o swoich przeżyciach. „Kobiety najczęściej postrzegają ten temat w kategorii porażki osobistej i wydaje mi się, że to jest chyba w tym wszystkim najtrudniejsze” – przyznała w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”. 

Zaśpiewała o swoim marzeniu

Bovska, wokalistka, w najnowszym teledysku „Wielka cisza” ma ciążowy brzuch.

„Przyznam się szczerze, że kiedy pierwszy raz go założyłam, […], to nogi się pode mną ugięły” – przyznała w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”.

Bovska w programie szczerze opowiedziała o swoich wieloletnich staraniach o dziecko. Bolesne przeżycia zawarła także w wyżej wspomnianym utworze. Wokalistce zależało, by w tym muzycznym kawałku mogła odnaleźć się każda kobieta doświadczająca tego samego co ona.

„Zrealizowałyśmy z reżyserką Magdaleną Zielińską klip na ten temat, czyli na temat niepłodności i zmagania się z niespełnionym marzeniem o macierzyństwie” – powiedziała w „Dzień Dobry TVN” Bovska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bovska (@bovska)

Magda Grabowska-Wacławek wielokrotnie korzystała z procedury in vitro, żeby móc zostać mamą. Niestety, bezskutecznie. Z mężem Grzegorzem o dziecko starają się już siedem lat. Artystka uważa, że kobiety w tych staraniach są ogromnie samotne. Dlatego m.in. powstał ten utwór: żeby o tej procedurze głośno mówić.

„Mało jest w przestrzeni publicznej opowieści na ten temat. Kobiety najczęściej postrzegają ten temat w kategorii porażki osobistej i wydaje mi się, że to jest chyba w tym wszystkim najtrudniejsze” – uważa wokalistka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
PROMOCJA
Mama, Promocje
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
20,00 zł 59,00 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł
Narine Szostak

„Nie mogłam dłużej uprawiać hipokryzji”

In vitro nadal budzi kontrowersje. O tym, jak trudny jest to temat, Bovska opowiedziała w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

„Potwornie irytowały mnie nastroje panujące w naszym polskim rządzie związane z tematem in vitro. Na szczęście jest kilka polskich miast, które wspierają program, również finansowo. Trzeba tutaj przyznać, że to są ogromne koszty i nie każdego stać na to leczenie” – powiedziała artystka w rozmowie z dziennikiem.

Poruszyła także kwestię wiary, która zawsze była dla niej ważna. Bovska określa się mianem chrześcijanki. Z mężem Grzegorzem miłość i wierność przysięgali sobie przed ołtarzem. Niestety, Kościół krytycznie patrzy na zapłodnienie pozaustrojowe. Z tego powodu Bovska odsunęła się od Kościoła.

„Nie ma we mnie na to zgody. Nie mam z tym problemu moralnego. Dla mnie to jest jasne, że to jest droga, która jest po prostu leczeniem i która może pomóc kobiecie […] zajść w tę ciążę” – powiedziała, dodając: „Nie mogłam dłużej uprawiać hipokryzji”.

Zauważyła także, że niepłodność jest bagatelizowana, choć wiele par ma ogromny problem z poczęciem dziecka. Artystkę denerwowały tzw. dobre rady.

„Kiedy zaczęłam mówić o niepłodności w swoim środowisku, okazało się, że dużo kobiet ma z tym problem, ale nie wychodzi z tym na zewnątrz. A jeśli się przyzna, najczęściej słyszy się: 'Nic się nie martw, pojedziecie na wakacje, wyluzujecie i wtedy się uda’. Szlag człowieka trafia, wysłuchując takich rad po siedmiu latach starań. Tu nie pomogą żadne zaklęcia” – mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Trudne były również momenty, kiedy bliskie znajome oczekiwały na potomstwo.

„Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę. Obcowanie z nimi było bardzo trudne. Teraz to minęło” – przyznała.

Mimo, że wokalistce jeszcze nie udało się zostać mamą, to nabrała dystansu do swoich przeżyć.

„Przez ostatnie lata przechodzę lekcję odpuszczania. Jak coś odpuszczam, przychodzi coś, na co nie czekałam. A mnie z natury trudno dawać za wygraną. Lubię kontrolować sytuację, mam cele, do których dążę. A w procesie leczenia, owszem, masz cel, ale to nie ty decydujesz, czy go osiągniesz” – podsumowała artystka.

Niepłodność i in-vitro

Niepłodność to problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy, pomimo podejmowania odpowiednich starań. Przyczyny niepłodności są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno nieprawidłowy styl życia, jak i zaburzenia hormonalne czy rozmaite schorzenia organiczne. Postępowanie w przebiegu niepłodności sprowadza się do wykonania odpowiednich badań diagnostycznych, a następnie wdrożenia leczenia. Jedną z metod leczenia niepłodności jest zabieg in vitro.

Klinika leczenia niepłodności może przeprowadzić zabieg in vitro, który polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Pierwszym etapem zabiegu in vitro jest stymulowanie owulacji, czyli uzyskanie większej niż naturalnie liczby dojrzałych komórek jajowych. Gdy stymulacja hormonalna się powiedzie, wykonywana jest punkcja jajnika i pobranie komórek jajowych. Punkcja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą USG. Jednocześnie partner proszony jest o oddanie nasienia, dzięki któremu możliwe będzie zapłodnienie komórki jajowej pod mikroskopem. Transfer jednego lub dwóch zarodków do jamy macicy trwa kilkanaście minut i wykonywany jest przezpochwowo. Zabieg nie jest refundowany.

źródło: DDTVN, „Gazeta Wyborcza”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

"Na starość nikt ci szklanki wody nie poda" - co to tak naprawdę znaczy?

Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda

Aleksandra Szwed zdecydowała się opowiedzieć o drugiej ciąży. „To był notoryczny stres, notoryczny strach, przerażenie tym, co się dzieje”

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Kobieta w ciąży pokazuje brzuch

„TAK dla in vitro”. Wystartowała akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania zabiegów w całej Polsce

Zdjęcie usg zarodka

Warszawscy radni zwiększyli budżet na dofinansowanie in vitro. Przeznaczą ponad 40 mln zł na program

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

„Nie byłam w żaden sposób przygotowana na zmiany, którym zostało poddane moje ciało”. Popularna tiktokerka walczy z krzywdzącym stereotypem

„Sama przechodziłam przez in vitro dwukrotnie”- wyznała dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

„Chcę wspierać kobiety i w jednym, i w drugim nieszczęściu”- mówi Kasia Morawska, zwolenniczka legalnej aborcji i dawczyni komórek jajowych

Aleksandra Domańska / Paweł Wrzecion MWMEDIA WARSZAWA

Aleksandra Domańska szczerze o macierzyństwie. „Gdy urodził się Ariel, nie zalała mnie fala miłości. Nic nie czułam”

Magdalena Lamparska / Andras Szilagyi MWMEDIA

„Wszystkie miejsca zajęte. Patrzą w telefon, patrzą za okno, patrzą na mnie. Nic”. Ciężarna aktorka Magdalena Lamparska opisała swoją podróż komunikacją miejską

„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

„Czasem tęsknię za moim życiem 'sprzed dzieci'”- Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o macierzyństwie

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Najpopularniejsze

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×