Zaburzenia hormonalne u mężczyzn i kobiet – jakie są najczęstsze objawy?

się ten artykuł?
Zaburzenia hormonalne objawiają się w bardzo różny sposób. Do najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych u kobiet należą przede wszystkim: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zatrzymanie wody w organizmie, nerwowość, senność. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn często wiążą się z kolei z zaburzeniami erekcji.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Zaburzenia hormonalne mają ogromne znaczenie dla całego organizmu. Hormony warunkują bowiem równowagę nie tylko pod względem fizycznym, lecz także psychicznym.
Zaburzenia hormonalne – objawy
Zaburzenia hormonalne, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, to poważne zachwiania równowagi w organizmie. Gruczoły odpowiadające za produkcję hormonów to nie bez przyczyny jeden z najważniejszych układów w organizmie człowieka. Ich nieregularna praca ma wpływ na płodność, nastrój, metabolizm. Zaburzenia hormonalne po odstawieniu antykoncepcji, po porodzie, w okresie menopauzy, a także te związane ze stanami chorobowymi mają ogromne znaczenie dla całego organizmu.
Objawy zaburzeń hormonalnych mogą być bardzo różne. Do najczęstszych zalicza się:
- problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi,
- nadmierne owłosienie,
- spadek libido,
- zmiany skórne,
- zmienność nastroju, drażliwość.
Problemy hormonalne u mężczyzn mogą objawiać się zaburzeniami erekcji. Zaburzenia hormonalne u kobiet wiążą się często z zaburzeniami miesiączkowania.
Z czego wynikają zaburzenia hormonalne?
Przyczyny zaburzeń hormonalnych są rozmaite. Problemy u nastolatków wiążą się najczęściej z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną. Podobnie jest w przypadku kobiet po porodzie, a także przechodzących menopauzę. Zmieniający się poziom produkcji określonych hormonów jest związany z etapami przejściowymi w rozwoju osobniczym.
Zaburzenia hormonalne u dzieci, nastolatków, ale też dorosłych, mogą być związane z predyspozycjami genetycznymi. Bardzo często są skutkiem niezdrowego stylu życia. Wśród czynników wywołujących zaburzenia hormonalne wymienia się m.in. nieprawidłową dietę (przetworzona żywność, fast foody, zbyt duża ilość soli, zwiększony poziom cukrów rafinowanych, alkohol i inne używki). Dieta wpływa na metabolizm, ten z kolei warunkuje gospodarkę hormonalną.
Ważnym czynnikiem wpływającym na zaburzenia hormonalne jest stres i związany z nim wysoki poziom kortyzolu w organizmie. Ten hormon stresu w bezpośredni sposób wpływa na wytwarzanie innych hormonów.
Zaburzenia hormonalne jako przyczyny innych chorób
Badania zaburzeń hormonalnych bardzo często prowadzą do poszerzenia diagnostyki w zakresie chorób związanych z gospodarką hormonalną organizmu. Zaburzenia hormonalne dzieli się ze względu na gruczoły, które odpowiadają za ich występowanie:
- zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy – zapalenie tarczycy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą podwzgórza – zaburzenia erekcji, snu, wahania temperatury ciała; choroby tarczycy, nadnerczy, jajników, jąder;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą nadnerczy – zespół Cushinga, choroba Addisona, guzy w nadnerczach, hirsutyzm;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą przysadki mózgowej – gigantyzm, karłowatość, zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy, jajników i jąder;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą grasicy – zaburzenia hormonalne u nastolatków, które mogą powodować większe ryzyko nowotworów, stanów chorobowych i zmniejszać odporność na infekcje.
Zobacz także
Zaburzenia hormonalne – leczenie
Badania zaburzeń hormonalnych to pierwszy i niezbędny element leczenia. Równie ważny w przypadku zaburzeń hormonalnych jest wywiad kliniczny, szczególnie ze względu na towarzyszące zaburzeniom objawy psychofizyczne. Dopiero po ustaleniu, które hormony nie są wydzielane lub ich wydzielanie nie przebiega prawidłowo, możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Zaburzenia hormonalne po menopauzie bardzo często leczy się z wykorzystaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Podobnie zresztą dzieje się w przypadku zaburzeń hormonalnych związanych z nieprawidłową pracą gruczołów, gdzie leczenie farmakologiczne okazuje się podstawowym sposobem walki z problemem.
Zioła na zaburzenia hormonalne to cenna forma leczenia naturalnego. Zaburzenia hormonalne trudno jednak wyleczyć samymi ziołami oraz dietą, choć są tacy, którzy przekonują do tej metody. Należy jednak do niej podchodzić z dozą dystansu. Z medycznego punktu widzenia tego typu leczenie może odgrywać wyłącznie rolę terapii towarzyszącej.
W przypadku zaburzeń pracy tarczycy, które bez wątpienia są najczęściej diagnozowanymi zaburzeniami, zaleca się również szczególny rodzaj diety. Warto wyeliminować sztucznie przetworzoną żywność, ograniczyć spożywanie cukru. Jednak znów należy pamiętać, że sama dieta nie wystarczy.
Najnowsze w naszym serwisie

Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi w domu? Dlaczego to tak ważne?

Usuwanie migdałków – w jakich sytuacjach ten zabieg jest konieczny?

Złamana noga, czyli jedna z najczęściej diagnozowanych kontuzji

Czym jest wirus HPV? Objawy zakażenia i choroby, które wywołuje
Polecamy

Sukces lekarzy z Białegostoku. Usunęli pacjentce półmetrowego potworniaka. “Rozpychał cały brzuch”

Wirtualny endoskop zastąpi tradycyjne badanie? „To gigantyczny postęp w telemedycynie”

Bezobjawowe zapalenie płuc. Jak je rozpoznać i leczyć?
