4 min.
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn i kobiet – jakie są najczęstsze objawy?

silverkblack/ AdobeStock
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
Zaburzenia hormonalne objawiają się w bardzo różny sposób. Do najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych u kobiet należą przede wszystkim: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zatrzymanie wody w organizmie, nerwowość, senność. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn często wiążą się z kolei z zaburzeniami erekcji.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Zaburzenia hormonalne mają ogromne znaczenie dla całego organizmu. Hormony warunkują bowiem równowagę nie tylko pod względem fizycznym, lecz także psychicznym.
Zaburzenia hormonalne – objawy
Zaburzenia hormonalne, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, to poważne zachwiania równowagi w organizmie. Gruczoły odpowiadające za produkcję hormonów to nie bez przyczyny jeden z najważniejszych układów w organizmie człowieka. Ich nieregularna praca ma wpływ na płodność, nastrój, metabolizm. Zaburzenia hormonalne po odstawieniu antykoncepcji, po porodzie, w okresie menopauzy, a także te związane ze stanami chorobowymi mają ogromne znaczenie dla całego organizmu.
Objawy zaburzeń hormonalnych mogą być bardzo różne. Do najczęstszych zalicza się:
- problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi,
- nadmierne owłosienie,
- spadek libido,
- zmiany skórne,
- zmienność nastroju, drażliwość.
Problemy hormonalne u mężczyzn mogą objawiać się zaburzeniami erekcji. Zaburzenia hormonalne u kobiet wiążą się często z zaburzeniami miesiączkowania.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Z czego wynikają zaburzenia hormonalne?
Przyczyny zaburzeń hormonalnych są rozmaite. Problemy u nastolatków wiążą się najczęściej z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną. Podobnie jest w przypadku kobiet po porodzie, a także przechodzących menopauzę. Zmieniający się poziom produkcji określonych hormonów jest związany z etapami przejściowymi w rozwoju osobniczym.
Zaburzenia hormonalne u dzieci, nastolatków, ale też dorosłych, mogą być związane z predyspozycjami genetycznymi. Bardzo często są skutkiem niezdrowego stylu życia. Wśród czynników wywołujących zaburzenia hormonalne wymienia się m.in. nieprawidłową dietę (przetworzona żywność, fast foody, zbyt duża ilość soli, zwiększony poziom cukrów rafinowanych, alkohol i inne używki). Dieta wpływa na metabolizm, ten z kolei warunkuje gospodarkę hormonalną.
Ważnym czynnikiem wpływającym na zaburzenia hormonalne jest stres i związany z nim wysoki poziom kortyzolu w organizmie. Ten hormon stresu w bezpośredni sposób wpływa na wytwarzanie innych hormonów.
Zaburzenia hormonalne jako przyczyny innych chorób
Badania zaburzeń hormonalnych bardzo często prowadzą do poszerzenia diagnostyki w zakresie chorób związanych z gospodarką hormonalną organizmu. Zaburzenia hormonalne dzieli się ze względu na gruczoły, które odpowiadają za ich występowanie:
- zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy – zapalenie tarczycy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą podwzgórza – zaburzenia erekcji, snu, wahania temperatury ciała; choroby tarczycy, nadnerczy, jajników, jąder;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą nadnerczy – zespół Cushinga, choroba Addisona, guzy w nadnerczach, hirsutyzm;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą przysadki mózgowej – gigantyzm, karłowatość, zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy, jajników i jąder;
- zaburzenia hormonalne związane z pracą grasicy – zaburzenia hormonalne u nastolatków, które mogą powodować większe ryzyko nowotworów, stanów chorobowych i zmniejszać odporność na infekcje.
Zobacz także
Zaburzenia hormonalne – leczenie
Badania zaburzeń hormonalnych to pierwszy i niezbędny element leczenia. Równie ważny w przypadku zaburzeń hormonalnych jest wywiad kliniczny, szczególnie ze względu na towarzyszące zaburzeniom objawy psychofizyczne. Dopiero po ustaleniu, które hormony nie są wydzielane lub ich wydzielanie nie przebiega prawidłowo, możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Zaburzenia hormonalne po menopauzie bardzo często leczy się z wykorzystaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Podobnie zresztą dzieje się w przypadku zaburzeń hormonalnych związanych z nieprawidłową pracą gruczołów, gdzie leczenie farmakologiczne okazuje się podstawowym sposobem walki z problemem.
Zioła na zaburzenia hormonalne to cenna forma leczenia naturalnego. Zaburzenia hormonalne trudno jednak wyleczyć samymi ziołami oraz dietą, choć są tacy, którzy przekonują do tej metody. Należy jednak do niej podchodzić z dozą dystansu. Z medycznego punktu widzenia tego typu leczenie może odgrywać wyłącznie rolę terapii towarzyszącej.
W przypadku zaburzeń pracy tarczycy, które bez wątpienia są najczęściej diagnozowanymi zaburzeniami, zaleca się również szczególny rodzaj diety. Warto wyeliminować sztucznie przetworzoną żywność, ograniczyć spożywanie cukru. Jednak znów należy pamiętać, że sama dieta nie wystarczy.
Najnowsze w naszym serwisie

18.05.2022
Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?

17.05.2022
Aminoglikozydy – spektrum działania i zastosowanie. Kiedy lekarz przepisze Ci antybiotyki?

17.05.2022
Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

16.05.2022
Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022