Przejdź do treści

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Para tancerzy pod koniec roku powita na świecie upragnione dziecko \Fot. MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jan Kliment, tancerz i juror programu rozrywkowego „Mam talent” ogłosił niedawno na Instagramie radosną nowinę: zostanie tatą. Teraz Lenka Klimentova, żona tancerza, w wywiadzie dla „Vivy!” opowiedziała o trudnej drodze do macierzyństwa. „To oczekiwanie przedłużało się nie z mojej winy, i nie z winy Janka” – mówi w wywiadzie.

„Czekaliśmy na ten moment tak długo”

Jan Kliment i jego o piętnaście lat młodsza żona, Lenka Klimentova, jeszcze w tym roku zostaną rodzicami. Radosną nowiną tancerz podzielił się ze swoimi fanami na Instagramie.

Czekaliśmy na ten moment tak długo, wytrzymaliśmy wszystkie pytania typu: 'a kiedy dziecko?’, 'czy wy nie chcecie dzieci?’, 'dlaczego jeszcze nie macie dzieci, jak jesteście tak długo razem?’, 'wy tylko o karierze myślicie i o dzieciach nie?’. I tak dalej i dalej… przez kilka lat” – napisał w poście.

Para tancerzy pobrała się w 2016 roku. Już wtedy zdecydowali, że chcą jak najszybciej powiększyć rodzinę. Jednak dopiero niedawno to się udało.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Dorota Wellman

„To oczekiwanie przedłużało się nie z mojej winy, i nie z winy Janka”

Lenka Klimentova w najnowszym wydaniu magazynu „Viva!” opowiedziała o tym, że zajście w ciążę zajęło jej 6 lat. Mimo prawidłowych wyników badań i podjętych starań, ona i jej mąż nie mogli zostać rodzicami. Tancerka wsparcia w trudnych chwilach szukała u swojej mamy.

„Rozmawiałyśmy o tym, że może nie mogę mieć dzieci. Mama powiedziała: 'nic na siłę. Jeżeli się nie uda, to może masz inne zadania do spełnienia na tym świecie’. Rozpłakałam się i pomyślałam, że w takim razie będę pomagała zwierzętom, bo bardzo je kocham, i może mogłabym poprowadzić schronisko. I to będzie mój życiowy cel” – przywołała wspomnienia w rozmowie z „Vivą!”.

Sprawy nie ułatwiał fakt, że Lenka Kliementova była zasypywana pytaniami dotyczącymi powiększenia rodziny, przez co czuła presję.  Jak mówi w wywiadzie, nie sądziła wcześniej, że „ciąża jest podarunkiem od losu i nie każda kobieta może ją zaplanować ot tak”.

Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?’. Mówili, że czas ucieka. Ale przecież w ciążę zachodzą kobiety dużo starsze ode mnie. Mam 33 lata i męża starszego o piętnaście lat. Wiedziałam więc, że nie ma na co czekać. Ale przecież to oczekiwanie przedłużało się nie z mojej winy, i nie z winy Janka. Tak zadecydowała opatrzność” – podkreśliła.

Kiedy w końcu test ciążowy wykazał dwie kreski, oboje rozpłakali się ze wzruszenia.

„Najpierw z Jankiem nie mogliśmy uwierzyć, że się już udało, a potem rozmawialiśmy o tym, że jeśli ludzie przestają na sobie wywierać presję psychiczną, to los podsuwa im najlepsze rozwiązanie”- opowiedziała w wywiadzie.

Dziecko tancerzy ma przyjść na świat tuż przed Bożym Narodzeniem. Lenka Klimentova z utęsknieniem czeka aż w końcu będą we trójkę. Nie ma wątpliwości, że jej mąż świetnie odnajdzie się w roli ojca. Już teraz jest jej wsparciem.

„Wiem, że będzie cudownym tatą. Nasze dziecko jest wyczekiwane, wytęsknione. Przy Janku czuję się bezpieczna, zaopiekowana, razem dbamy o nasz związek, dużo ze sobą rozmawiamy, a teraz oczywiście naszym tematem jest ciąża. Potrafimy do trzeciej rano rozmawiać o niej i rozpatrywać różne warianty. Również szczegóły porodu” – wyznała.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Niepłodność: przyczyny i leczenie

Niepłodność to problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy pomimo podejmowania odpowiednich starań.

Istnieje wiele przyczyn niepłodności u kobiety. Jedną z najczęstszych jest zespół policystycznych jajników, czyli zaburzenie hormonalne, w przebiegu którego występują liczne torbiele w jajnikach, a także nieregularne miesiączki lub ich zanik. Za rozwój niepłodności u kobiety może także odpowiadać endometrioza, czyli występowanie komórek endometrium poza macicą. Inne możliwe przyczyny niepłodności to: 

Za niepłodność może odpowiadać także zespół antyfosfolipidowy, czyli schorzenie charakteryzujące się występowaniem przeciwciał przeciwko fosfolipidom. 

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzny może wynikać z:

  • nieprawidłowego trybu życia – nadużywania alkoholu, źle zbilansowanej diety, braku regularnej aktywności fizycznej,
  • nadwagi i otyłości,
  • narażenia na ciągły stres,
  • obecności takich chorób jak: cukrzyca, choroby tarczycy, zbyt wysoki poziom prolaktyny czy infekcje w obrębie narządów miednicy mniejszej,
  • czynników immunologicznych: syntezy autoprzeciwciał, które atakują własne komórki rozrodcze,
  • leczenia chemioterapią lub radioterapią.

Leczenie niepłodności

Metody leczenia niepłodności zależą od przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Zastosowane może być leczenie hormonalne, które znajduje zastosowanie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Takie postępowanie dotyczy przede wszystkim endometriozy, torbieli jajników czy mięśniaków macicy, żylaków powrózka, problemów z nasieniowodami. Jeżeli tego typu leczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów, wówczas konieczna może być inseminacja lub zapłodnienie in vitro. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: