Przejdź do treści

Chora na stwardnienie rozsiane Christina Applegate: „Laski są teraz częścią mojej nowej normalności”

Christina Applegate
Chora na stwardnienie rozsiane Christina Applegate: "Laski są teraz częścią mojej nowej normalności”/ Photo by Gregg DeGuire/ Getty Images for Turner
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Christina Applegate poinformowała fanów, że wybiera laskę na swoje pierwsze publiczne wyjście od chwili, gdy usłyszała diagnozę: stwardnienie rozsiane. Aktorka dowiedziała się, że cierpi na nieuleczalną chorobę, w sierpniu 2021 roku. Od tego czasu nie pokazywała się publicznie.

„Laski są teraz częścią mojej nowej normalności”

Christina Applegate, znana z serialu „Świat według Bundych”, sitcomu „Kim jest Samantha?” i netflixowej czarnej komedii „Już nie żyjesz”, w sierpniu 2021 r. poinformowała o tym, że choruje na stwardnienie rozsiane. Aktorka od tego czasu zniknęła z życia publicznego. Pozostała jednak w kontakcie ze swoimi fanami i publikowała w mediach społecznościowych informacje o swoim stanie zdrowia, by szerzyć wiedzę o nieuleczalnej chorobie. W swoim najnowszym wpisie 50-latka napisała, że pierwszy raz od diagnozy zdecydowała się na udział w publicznym wydarzeniu. W związku z tym zaprezentowała pięć nowych lasek, z których jedna będzie jej towarzyszyć podczas wyjścia.

„Zbliża się bardzo ważna ceremonia. To będzie mój pierwszy raz od czasu zdiagnozowania. Laski są teraz częścią mojej nowej normalności” – wyjaśniła.

Wielu chorych na stwardnienie rozsiane używa laski, wózka, chodzika lub innych pomocy potrzebnych do poruszania się. Jedna z obserwatorek Applegate, która również na co dzień wspomaga się laską, poleciła aktorce laskę z aktywatorem – stabilizatorem, który sygnalizuje o niebezpieczeństwach na drodze i jest wrażliwy na kilka specyficznych gestów uchwytem laski.

„Aktywator jest tym, czego używam na co dzień” – odpisała jej aktorka.

I dodała, że na ceremonię chciała jednak wybrać coś bardziej szykownego, bo ta jej jest obklejona szpetnymi naklejkami. W komentarzach internauci automatycznie zaczęli dzielić się zdjęciami własnych lasek. Niektóre z nich były drewniane, inne fantazyjne z diamentami czy wymyślnymi ozdobami i napisami.

„Bądźcie na bieżąco, aby zobaczyć, która trafi do ankiet w ciągu tygodnia” – dodała artystka, włączając fanów do swoistej zabawy w tym trudnym dla niej czasie.

Selma Blair

Christina Applegate choruje na stwardnienie rozsiane

Christina Applegate o swojej diagnozie stwardnienia rozsianego powiedziała światu za pomocą mediów społecznościowych. W sierpniu 2021 roku na swoim profilu na Twitterze napisała, że zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą.

„Cześć, przyjaciele. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. To była dziwna podróż, ale otrzymałam dużo wsparcia od osób, które tak jak ja zmagają się z tą samą chorobą. To wyboista droga, ale jedziemy dalej. Chyba że jakieś d*pki ją zablokują” – napisała.

Zdobywczyni Emmy przytoczyła też słowa jednego ze swoich przyjaciół, który również zmaga się ze stwardnieniem rozsianym.

„Mój przyjaciel powiedział mi: teraz trzeba się obudzić i walczyć. Tego się trzymam” – napisała, prosząc wszystkich, by uszanowali jej prywatność w tym trudnym czasie.

Applegate po informacji o swoim stanie zdrowia spotkała się ze słowami wsparcia od wielu osób. Skontaktowała się z nią również Selma Blair, która sama dowiedziała się o tym, że choruje na stwardnienie rozsiane w 2018 r.

„Kocham cię na zawsze. Zawsze tutaj. Tak, jak nasze dzieci. Uderzam w nas miłością” – napisała Blair, na co Applegate odpowiedziała: „Kocham cię siostro. Nasze dzieci są takie dziwne”

Stwardnienie rozsiane – objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ma charakter przewlekły i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które przeplatają się z okresami remisji. Powolny i podstępny rozwój to jedna z gorszych cech stwardnienia rozsianego.

Początkowe objawy mogą być bardzo delikatne, przez co wiele osób je ignoruje. Pojawia się ogólne osłabienie, które może być zrzucane na stresującą pracę, miesiączkę lub po prostu gorsze dni. Następnie objawy te przybierają na sile. Dołączają do nich mrowienia, drętwienia i drżenia kończyn, a także zaburzenia czucia w tułowiu. Gdy są zauważane, należy niezwłocznie zgłosić się do neurologa i opowiedzieć o swoich obawach. Najważniejszym symptomem początkowym SM są zaburzenia czucia – to już one powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ występują w wielu innych chorobach.

Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce oparte jest głównie na farmakologii, która ma za zadanie spowolnić przebieg choroby. Chorzy objęci są tzw. programami lekowymi, które są prowadzone przez większość szpitali w Polsce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.