Przejdź do treści

Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy. W jakim wieku się rozwija i jakie są jego etapy?

Kobieta na wózku z objawami stwardnienia rozsianego
Fot. tatomm / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Jesteś w ciąży, a urlop jeszcze przed tobą? Dermatolożki tłumaczą, dlaczego lepiej nie wystawiać się na słońce
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba neurologiczna związana z zaburzeniem funkcjonowania m.in układu ruchu. Jej przebieg jest zróżnicowany i charakteryzuje się nagłymi atakami i ich remisją.

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba uwarunkowana genetycznie bądź wywołana przez obecność antygenu. Opiera się przede wszystkim na upośledzeniu tkanek mózgu, zaburzając prawidłową pracę narządu ruchu. Choroba rozwija się od pojedynczych ognisk, stopniowo obejmując coraz większe obszary nerwów. Charakteryzuje się nagłymi atakami i ich remisją. Jak przebiega i jak się objawia stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy

Chociaż SM daje o sobie znać wieloma symptomami, to do najczęściej spotykanych objawów stwardnienia rozsianego należą:

  • zaburzenia widzenia, problemy z ostrością, i podwójne widzenie,
  • narastający niedowład,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia równowagi,
  • nagłe zawroty głowy,
  • męczące i trudne do zlokalizowania nerwobóle.
Graficzne przedstawienie mózgu osoby chorej na stwardnienie rozsiane

Zaburzenia czucia – objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane i objawy najczęściej dotyka mężczyzn i kobiety w przedziale wiekowym od okresu dojrzewania około 15. roku życia do 55 lat. SM jest chorobą o charakterze rzutowo-remisyjnym, czyli nagle atakuje, utrzymując objawy od kilku minut do kilku godzin, a następnie się cofa. U ponad połowy chorych pierwsze objawy stwardnienia rozsianego objawiają się nagłe zaburzenia czucia. Dotyczy to kończyn, twarzy, tułowia. Niekiedy atak koncentruje się na jednym miejscu, nieraz jednak chory odczuwa drętwienie w kilku miejscach jednocześnie. Najbardziej charakterystyczny dla SM jest tzw. zespół niesprawnej ręki, objawiający się nagłą niemocą trzymania przedmiotów w dłoni. Związane jest to z zanikiem czucia głębokiego i ma źródło w rdzeniu szyjnym lub w pniu mózgu. Dolegliwość występuje w jednej ręce bądź w obydwu.

Stwardnienie rozsiane zanim da objawy, rozwija się stopniowo, nasilając objawy. Najczęstsze początkowe objawy stwardnienia rozsianego to zaburzenia czucia, które z czasem przeradzają się w nagły zanik czucia i stałe drętwienie kończyn. W zależności od stopnia zaawansowania SM, może to prowadzić do tymczasowego bądź trwałego niedowładu kończyny. Objawy jednak nie są jednoznaczne dla wszystkich chorych. I tak grono pacjentów jest w grupie z podstawowym osłabieniem kończyn, druga grupa to dotknięci zaburzeniem czucia powierzchniowego i głębokiego. Kolejnym objawem jest drętwienie karku i obszaru między łopatkami.

Objawy stwardnienia rozsianego – postępujący niedowład

Objawy stwardnienia rozsianego to przede wszystkim zaburzenia czucia, które mogą być początkiem niedowładu. Pojawiają się nagle i często przy okazji wykonywania jakichś czynności. Wpływają na nie również wysoka temperatura i obecna kondycja psychiczna. Silne wstrząsy, zdenerwowanie, nagłe przeżycia mogą potęgować drętwienie kończyn i tułowia. Niedowład postępuje powoli, krok po kroku utrudniając chód. Choroba może, chociaż nie musi, prowadzi do inwalidztwa. Czy tak się stanie, decydują o tym postać kliniczna SM, odporność organizmu i postępowanie samej choroby.

Zapalenie nerwu wzrokowego jako jeden z objawów SM

Początkowe objawy stwardnienia rozsianego mogą przyjmować postać tzw. mroczków w określonym jednym punkcie widzenia. Często zaburzenie obejmuje ubytek górnej lub dolnej część pola widzenia. Część chorych wskazuje na ból gałek ocznych. Główne objawy zapalenia nerwu wzrokowego powtarzające się u wszystkich pacjentów to pojawianie się przed oczami krótkich i nagle występujących tzw. błysków świetlnych. Obok tego następuje tymczasowe pogorszenie ostrości wzroku, związane często z dużym wysiłkiem fizycznym. Powrót do ostrego pola widzenia odbywa się po kilku godzinach.

Zobacz także

Stwardnienie rozsiane: objawy w pniu mózgu

Uszkodzenie pnia mózgu polega na porażeniu międzyjądrowym w mózgu, co powoduje oczopląs i rozdwojenie widzenia. Do symptomów towarzyszących należą: częściowe i tymczasowe porażenie nerwów twarzy, zaburzenia równowagi i trudność utrzymania pionu, szumy w uszach, zawroty głowy i wymioty.

Nietrzymanie moczu jako objaw SM

Wielu pacjentów dotyka problem z nietrzymaniem moczu, co również jest formą tego, jak objawia się stwardnienie rozsiane. Wiąże się z to z niedowładem mięśni zwieracza pęcherza. Dochodzi nie tylko do popuszczania małych ilość moczu, ale też nagłego uczucia dużego parcia na pęcherz. Objawy są bardzo podobne do tych, które są charakterystyczne dla zapalenia pęcherza.

Czy stwardnienie rozsiane boli?

Objawy stwardnienia rozsianego w formie dolegliwości bólowych w przypadku SM są małe i w przeciwieństwie do nagłego niedowładu nie wpływają na odbiór i rozwój choroby. Na bóle skarży się niewielki odsetek pacjentów. Są opisywane jako miejscowe i uciskowe. Towarzyszą najczęściej skurczom mięśni podczas ataku.

Inną kwestią jest towarzyszący SM ból głowy, przeradzający się niekiedy w migreny. Koncentruje się w okolicach skroni, oczu i części potylicy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

5 sygnałów, których nie wolno lekceważyć

Ból głowy – od miejsca do przyczyny

ból głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

A ty ile masz problemów na karku?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

4 błędy w leczeniu bólu. Rób to mądrze!

Kręci ci się w głowie? Poznaj możliwe przyczyny zawrotów głowy

7 ważnych zasad stosowania leków przeciwbólowych

Selma Blair

Selma Blair opublikowała zdjęcie z ogoloną głową. Aktorka zakończyła kolejny etap leczenia

freepik.com

Podczas migreny sięgasz po leki z grupy tryptanów? Farmaceutka tłumaczy, jak je zażywać

Ból głowy w podróży. Jak sobie z nim poradzić?

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

istockphoto

Często miewasz migreny? Sprawdź, co może prowokować bóle

Istockphoto

7 problemów zdrowotnych, które częściej atakują latem

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

pęcherz

Problemy z pęcherzem? Pomóc mogą zioła, które łatwo zdobędziesz

Selma Blair

Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane. Aktorka zamieściła poruszające wyznanie

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Kobieta na basenie

Co zyskasz, jeśli nie spalisz się tego lata?

gettyimages.com

„Znam wielu pacjentów, którzy trwale pozbyli się bólów migrenowych dzięki zabiegom akupunktury” – mówi Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturopatka