Przejdź do treści

Choroba Haglunda, czyli jałowa martwica guza piętowego – obraz schorzenia i przebieg leczenia, domowe sposoby walki z chorobą

kobieta dotyka palcami bolącą piętę
Fot. catinsyrup / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Pięta Haglunda to schorzenie guza kości piętowej, diagnozowane najczęściej w okresie pokwitania i szybkiego wzrostu, w którego przebiegu zachodzą zmiany martwicze tkanki kostnej pięty. Choroba Haglunda obciąża pacjenta bolesnymi objawami, utrudnia aktywność ruchową, a nawet swobodne noszenie obuwia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Leczenie pięty Haglunda uwzględnia wiele metod zachowawczo-objawowych. Fizjoterapia w chorobie Haglunda polega m.in. na ćwiczeniach ruchowych, zabiegach fizykalnych i stosowaniu pomocy ortopedycznych. Z kolei domowe sposoby na piętę Haglunda bazują na masażach i odpoczynku. Zaawansowane stopnie deformacji kości piętowej mogą wymagać operacji chirurgicznych, jednak ogólnie szanse wyleczenia ostrogi Hanglunda są duże.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Choroba Haglunda

Choroba Haglunda to schorzenie z grupy jałowych martwic kości, dotyczące guza piętowego. W jego przebiegu dochodzi do nekrozy, czyli obumarcia fragmentów kości na skutek zaburzenia miejscowego ukrwienia i powstania charakterystycznego zniekształcenia tylno-górnej części kości piętowej, znanego jako ostroga Haglunda. Deformacja Haglunda rozwija się stopniowo i leniwie. Na początku martwy fragment kości piętowej ulega resorpcji, czyli wchłonięciu, a następnie odbudowie. Jednak w wyniku oddziałujących sił i obciążeń wywieranych przez ciężar ciała zrekonstruowany obszar guza kości piętowej ulega zniekształceniu i częściowej separacji od reszty kości. Słabe ukrwienie kości piętowej sprzyja postępowi choroby i spowolnieniu procesu regeneracji. Ostrogi Haglunda mają tendencję do obustronnego występowania w kościach piętowych, szczególnie u osób młodych w okresie skoku pokwitaniowego. Choroba Haglunda u dorosłych jest zwykle utajoną postacią schorzenia z młodości, odnawiającą się pod wpływem sprzyjających warunków, np. przeciążeń sportowych i kontuzji wywołujących mikrouszkodzenia pięty. Przyczyną choroby Haglunda są również genetyczne predyspozycje do chorób z grupy jałowych martwic kości.

Pięta Haglunda – objawy

Ostroga Haglunda objawia się głównie bólem zlokalizowanym poniżej przyczepu ścięgna Achillesa, na górno-tylnej krawędzi pięty, nasilającym się przy zgięciu grzbietowym stopy i obciążeniach, np. w trakcie chodzenia, co zwykle powoduje utykanie. Ponadto na powierzchni pięty mogą znajdować się: wyczuwalne zgrubienie, zaczerwienienie i obrzęk. Nieleczona pięta Haglunda może prowadzić do powikłań w postaci zapalenia ścięgna Achillesa.

Zobacz także

Ostroga Haglunda – leczenie

Leczenie choroby Haglunda rozpoczyna się od postawienia diagnozy. Badanie RTG pięty Haglunda zwykle potwierdza przesłanki o schorzeniu. Metody usprawniania dolegliwości związanych z deformacją Haglunda bazują na technikach z zakresu farmakoterapii, rehabilitacji oraz operacji chirurgicznych. Operacja pięty Haglunda to ostateczne rozwiązanie choroby, stosowane w zaawansowanych stopniach ostrogi, która znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjenta i przysparza silnych dolegliwości bólowych. Zabieg polega na usunięciu ostrogi Haglunda i rekonstrukcji pięty – przywrócona zostaje gęstość kości i ustawienie stopy. Pięta Haglunda po operacji wymaga kilkutygodniowego unieruchomienia i odciążenia. Procedura inwazyjna ostatecznie skraca okres całkowitej rekonwalescencji do kilkunastu tygodni. Specjalistyczne leczenie można uzupełnić domowymi sposobami uśmierzającymi objawy.

Choroba Haglunda – rehabilitacja

We wczesnym etapie choroby prowadzi się leczenie zachowawcze uwzględniające przede wszystkim odpoczynek i ograniczenie aktywności sportowej na czas zaostrzenia objawów. W tym celu warto stosować odpowiednio wyprofilowane wkładki ortopedyczne, poprawiające oś stopy, ustawienie, odciążenie i amortyzację pięty, co w konsekwencji przyspiesza regenerację obumierającej kości piętowej i ponowną resorpcję fragmentu kostnego. Ponadto w chorobie Haglunda zaleca się ćwiczenia ruchowe, głównie rozciąganie ścięgna Achillesa i czynne ćwiczenia stopy oraz stawu skokowego, a także terapię manualną pięty, przyczepów ścięgnistych oraz mięśni łydki w celu poprawy ukrwienia, odżywienia i dotlenienia deformacji. Rehabilitacja przewiduje również zabiegi fizykoterapeutyczne, w szczególności: ultradźwięki, laseroterapię, jonoforezę, czyli miejscowe wprowadzanie leków przy pomocy prądu, krioterapię i fale uderzeniowe. W przebiegu leczenia choroby lekarz może zalecić farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną – zwykle lek tego typu występuje w formie żelu, a w przypadku dolegliwości opornych na maść na piętę Haglunda można poddać się zastrzykom sterydowym do kaletki ścięgna Achillesa.

Pięta Haglunda – domowe sposoby

Domowe sposoby na deformację Haglunda to m.in. noszenie wygodnego obuwia w odpowiednim rozmiarze, z wkładkami amortyzującymi pietę, elastycznym zapiętkiem lub odkrytą piętą. Ponadto poleca się ciepłe kąpiele i masaże, kontynuację ćwiczeń i nacieranie maścią przeciwzapalną.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

×