Przejdź do treści

Co to jest wirus Zika? Miejsca jego występowania, objawy zakażenia oraz metody leczenia

kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Fot. Jakub Jirsák / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ćwicz kręgosłup - to proste!
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
„Hashimoto nie jest wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej”. O zależności pomiędzy hashimoto a dietą eliminacyjną, rozmawiamy z endokrynolożką i dietetyczką
Wiosenna pizza na zielonym spodzie
kobieta nurkująca w wodzie
Freediving – podwodna medytacja
lekarka Małgorzata Ponikowska
„Selen to czarny koń wśród suplementów w chorobie Hashimoto”. Lekarka Małgorzata Ponikowska o wspomaganiu chorób tarczycy selenem

Wirus Zika należy do grupy wirusów przenoszonych przez komary. Występuje na całym świecie, szczególnie na obszarach będących popularnymi celami wyjazdów wakacyjnych, takich jak Dominikana czy Tajlandia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Monika Kosznicka
lekarz

Objawy zakażenia wirusem Zika zwykle są łagodne – przeważają gorączka i wysypka. Jednak infekcja ta może okazać się szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Leczenie zakażenia wirusem Zika jest wyłącznie objawowe, stosowane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Co to jest wirus Zika?

Wirus Zika należy do rodzaju Flavivirus i jest spokrewniony z wirusami powodującymi takie choroby jak denga czy żółta gorączka. Jego głównym żywicielem jest człowiek. Może atakować także zwierzęta, szczególnie małpy. Jest bardzo nietrwały – ulega zniszczeniu już po 15 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wirus Zika jest przenoszony między ludźmi przez niezwykle inwazyjne komary z rodzaju Aedes. Są one rozprzestrzenione na wszystkich kontynentach oprócz Australii i Antarktydy. Wirus Zika może przenosić się też z człowieka na człowieka drogą płciową (przez nasienie), krwiopochodną – przez transfuzję, oraz z matki na płód przez łożysko (wertykalnie). Okres wylęgania się choroby po wniknięciu wirusa wynosi około 10 dni, a objawy trwają zwykle tydzień.

Gdzie występuje wirus Zika?

Transmisja wirusa Zika występuje w rejonach znajdujących się w zasięgu geograficznym komarów mogących go przenosić. Wirus Zika pierwotnie występował tylko w Afryce oraz Azji Południowo-Wschodniej, jednak w ostatnich latach rozprzestrzenił się w całej Azji oraz Ameryce Południowej i Północnej. Szczególnie często dochodzi do zakażenia wirusem Zika w miejscach, które są licznym celem wyjazdów turystycznych, takich jak Dominikana, Brazylia, Zanzibar, Tajlandia czy Wyspy Zielonego Przylądka. Południowoeuropejskie kraje, takie jak Hiszpania (także Wyspy Kanaryjskie), Włochy czy Grecja są najbardziej narażone na wystąpienie wirusa w miesiącach letnich. Sprzyja temu gorący klimat, obecność komarów z rodzaju Aedes oraz ogromny przepływ podróżnych w transporcie lotniczym. Według aktualnych danych ryzyko to jest jednak bardzo niskie. Polska, mająca nieco chłodniejszy klimat, znajduje się wśród krajów z bardzo niskim prawdopodobieństwem wystąpienia wirusa Zika.

Zobacz także

Jakie objawy daje zakażenie wirusem ZIKA?

Najczęściej, bo aż w 80% przypadków, zakażenie wirusem Zika nie daje żadnych dolegliwości, a gdy już one wystąpią, są łagodne oraz mają tendencję do samoograniczania się. Dominują wówczas objawy grypopodobne z niewysoką gorączką (tzw. gorączka Zika), zawrotami głowy, osłabieniem, bólami brzucha, stawów oraz zapaleniem spojówek. Charakterystyczna jest także drobna wysypka plamisto-grudkowa na całym ciele. Ciężkie zakażenia mogą przebiegać z zaburzeniami neurologicznymi w związku z wystąpieniem zespołu Guillaina-Barrégo – jest to jednak hipoteza wymagająca szeregu badań. Należy pamiętać, że zakażenie się wirusem Zika przez kobietę we wczesnej ciąży (szczególnie w I trymestrze) może powodować wady wrodzone u rozwijającego się płodu. Najczęstszym powikłaniem jest małogłowie (nieprawidłowo małe wymiary czaszki), które niejednokrotnie prowadzi do uszkodzeń rozwijającego się mózgu.

Na czym polega diagnostyka oraz leczenie zakażenia wirusem Zika?

Diagnostyka zakażenia wirusem Zika polega na zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego niedawnych podróży, a także na sprawdzeniu ilości swoistych przeciwciał we krwi oraz przede wszystkim – na badaniu obecności materiału genetycznego (RNA) wirusa metodą PCR. Wyniki dodatnie pojawiać się mogą już po 5 dniach od zainfekowania. Taką diagnostykę należy przeprowadzić także u każdej ciężarnej, która w ciąży przebywała na terenach bytowania wirusa. Wykonuje się dodatkowo także USG płodu.

Leczenie zakażenia wirusem Zika jest wyłącznie objawowe – stosowane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Zalecany jest także odpoczynek. Nie są dostępne jak dotąd żadne leki przeciwwirusowe ani niezawodne szczepionki. Bardzo istotna jest skuteczna profilaktyka chorób wirusowych przenoszonych przez komary. Kobiety będące w ciąży nie powinny podróżować do rejonów świata, gdzie występują aktualnie zakażenia wirusem Zika.

Mężczyznom powracającym z terenów zagrożonych występowaniem tego wirusa, niezależnie od tego, czy wystąpiły u nich objawy zakażenia, czy też zachorowanie przebiegało bezobjawowo, zaleca się abstynencję seksualną lub stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych przez przynajmniej 6 miesięcy. Kobietom planującym ciążę zaleca się, aby powstrzymały się z poczęciem przez minimum 8 tygodni. Należy także odpowiednio się ubierać, stosować repelenty, moskitiery, aby jak najbardziej zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Areas with Risk of Zika. https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information
2. Wirus zika – nowe globalne zagrożenie? https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/137758,wirus-zika-nowe-globalne-zagrozenie
3. O zakażeniu wirusem Zika. https://gis.gov.pl/wypoczynek/informacja-dotyczaca-zakazen-wirusem-zika/

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

kobieta ciąża

Planujesz ciążę? Przygotowania zacznij już dziś

jak schudnąć po ciąży

„Pociążowa oponka” nie zniknie od robienia brzuszków. Kasia Bigos krok po kroku wyjaśnia, jak schudnąć po ciąży

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

„Mieliście rację” – Amy Schumer szczerze o porodzie i pierwszych chwilach z synem

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Poród ma IV okresy”. Jak długo trwa rodzenie dziecka? Pisze ginekolog Wojciech J. Falęcki

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Amy Schumer

Amy Schumer urodziła! „Nasze królewskie dziecko przyszło na świat”

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

„Nieprawdą jest, że to defekt, z którym borykają się głównie kobiety w ciąży” – dermatolog Michał Rogowski-Tylman o rozstępach na udach

Pink

Pink po raz pierwszy o poronieniu. „Czułam, że moje ciało mnie nienawidzi”

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

„Ważne jest zrozumienie przez kobiety, że ich ciała mają wszystko, co potrzebne do urodzenia dziecka” – mówi położna Izabela Dembińska

Nadmierna potliwość to sygnał od organizmu, że coś ci dolega. Poznaj 7 rzeczy, o których informuje twój pot

Osoba cierpiąca na osteomalację

Czym jest osteomalacja? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jakie leczenie można zastosować

Kobieta na wizycie u lekarza na badaniu profilaktycznym

Badania profilaktyczne – jak często je wykonywać? Najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia