Przejdź do treści

„Co ty wymyślasz?”, „przestań histeryzować”… Dlaczego nigdy nie powinnaś tak mówić?

"Co ty wymyślasz?", "przestań histeryzować" - dlaczego nigdy nie powinnaś tak odpowiadać, gdy ktoś opowiada o swoim problemie?
"Co ty wymyślasz?", "przestań histeryzować" - dlaczego nigdy nie powinnaś tak odpowiadać, gdy ktoś opowiada o swoim problemie? / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nigdy nie mów, że ktoś przesadza, wymyśla, histeryzuje, tylko dlatego, że dla ciebie jego problem to nie problem” – zaznacza w swoim ostatnim wpisie na Instagramie Beata Kuryk-Baluk, psycholożka i seksuolożka. I dodaje: „Czy siebie też tak surowo traktujesz?”.

„Przestań histeryzować”

„Co ty wymyślasz?”, „przestań histeryzować”, „już nie przesadzaj i nie rób problemu z niczego” – takie teksty zdarzało się słyszeć Beacie Kuryk-Baluk, kiedy mówiła komuś o swoich problemach. Pisze o tym w swoim najnowszym poście na instagramowym profilu Pani Seksuolog.

Jestem pewna, że wiele z nas spotkało się z podobnymi albo nawet dokładnie takimi samymi reakcjami. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to powiedz: pomagały ci takie słowa, dawały ci wsparcie? No właśnie…

„To na maksa słabe podejście do osoby, która przychodzi i mówi o tym, co ją spotkało, o swoich uczuciach, myślach” – podkreśla Pani Seksuolog. „Umniejszanie nie ma magicznej mocy, że jak się powie 'a weź przestań, to nie powód do płaczu’, to nagle cudownie wszelkie problemy znikną. Wręcz stanie się odwrotnie… dojdzie kolejny problem, czyli poczucie niezrozumienia, braku wsparcia, osamotnienia” – dodaje psycholożka.

facet patrzy na tyłek kobiety

Trzeba słuchać, a nie tylko słyszeć

A teraz postawmy się po drugiej stronie, czyli na miejscu osoby, która słucha o czyichś problemach, rozterkach, o smutku, żalu. Czasem każdy z nas w takich sytuacjach nie wie, jak się zachować i co odpowiedzieć.

„Dla każdego jego trudność jest ważna. Jeśli już o niej mówi, warto wykorzystać ten czas, żeby się nim/ nią zaopiekować, czyli dać przestrzeń na emocje, wygadanie się oraz stworzyć takie warunki, żeby osoba w nich czuła się bezpiecznie i komfortowo” – radzi psycholożka.

I dodaje, że gdy ona słyszała teksty typu „nie przesadzaj”, a była już bardziej świadoma siebie, często pytała: „Czy siebie też tak surowo traktujesz?”.

„Zrozumienie, empatia i wsparcie potrafią zdziałać cuda” – podkreśla Kuryk-Baluk.

Pani Seksuolog – kim jest?

Profil na Instagramie o nazwie Pani Seksuolog prowadzi seksuolożka, psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka CBT – Beata Kuryk-Baluk. Jej konto obserwuje niemal 40 tys. osób.

Miejsce @paniseksuolog, które tworzę, jest po to, abyś mogła poznać różne smaki seksualności. Dzięki temu sama dowiesz się, co tobie najbardziej smakuje, ale też zobaczysz, jak niesamowite odsłony seksualności mogą innym smakować. Pamiętaj, nie ma lepszego i gorszego smaku! Dokładnie tak samo jest z seksualnością!” – podkreśla seksuolożka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Beata Kuryk-Baluk (@paniseksuolog)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: