Przejdź do treści

Córka Kate Moss wystąpiła na gali z pompą insulinową pod prześwitującą sukienką. Po raz kolejny pokazała, że jej choroba to nie temat tabu

Córka Kate Moss wystąpiła na gali z pompą insulinową pod prześwitującą sukienką
Córka Kate Moss wystąpiła na gali z pompą insulinową pod prześwitującą sukienką/ fot. Kevin Mazur, GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lila Moss od lat choruje na cukrzycę typu 1. Modelka zdecydowała się nie ukrywać tego faktu, pokazując innym osobom, że to żaden wstyd nosić urządzenia, które pomagają dbać o zdrowie. Wyraz temu dała m.in. na Met Gali 2022. „Niezmiernie cieszy mnie fakt, że niektóre osoby (w tym te publiczne) decydują się na odsłonięcie ciała, na którym widać oznaki choroby, ale też wielką pewność siebie i odwagę do akceptacji siebie i tego, co choroba niesie za sobą” – komentuje na swoim profilu na Facebooku psychoonkolożka Adrianna Sobol.

Pompa insulinowa

Lila Moss, modelka i córka Kate Moss, zaprezentowała się na Met Gali 2022 w nietypowym stroju. 19-latka założyła prześwitującą sukienkę, pod którą było widać dwie rzeczy, których Moss wyraźnie nie chciała ukryć. Na jej lewym udzie umieszczona była pompa insulinowa, a na prawym ramieniu –  okrągłe urządzenie monitorujące poziom glikemii.

Modelka przyznała, że obydwa przedmioty towarzyszą jej zawsze i wszędzie. Met Gala była więc świetną okazją do tego, żeby je wyeksponować i po raz kolejny pokazać, że noszenie widocznych urządzeń służących do kontrolowania cukrzycy nie jest tematem tabu.

 

Lila Moss na Met Gali

Lila Moss na Met Gali / fot. Kevin Mazur, GettyImages

 

Wsparcie dla chorujących na cukrzycę typu 1

To już kolejny raz, kiedy Lila Moss pokazuje całemu światu, że choruje na cukrzycę typu 1, okazując w ten sposób wsparcie innym osobom, które się z nią zmagają. Wcześniej wzięła udział w pokazie Fendi x Versace podczas Tygodnia Mody w Mediolanie, z dumą prezentując w widocznym miejscu pompę insulinową.

Modelka pierwszy raz o swojej chorobie powiedziała w sierpniu 2020 roku. Zapytana przez serwis „The Kit” czego ludzie mogą o niej nie wiedzieć, odpowiedziała: „Prawdopodobnie niewiele osób wie o tym, że mam cukrzycę„.

„To choroba, której nie widać z zewnątrz, zatem patrząc na mnie, nikt raczej się tego nie spodziewa. Mam cukrzycę typu 1” – wyjaśniła modelka.

Teraz 19-latka stara się nie ukrywać swojej choroby. Jej postawę skomentowała na swoim profilu na Facebooku psychoonkolożka Adrianna Sobol.

Lila Grace Moss na wybiegu Fendi x Versace z pompą insulinową

Widoczne na ciele atrybuty

„Choroby przewlekłe często wiążą się z jakimiś widocznymi na ciele człowieka atrybutami. W przypadku cukrzycy typu 1, na którą choruje między innymi widoczna na zdjęciu Lila Moss, takim atrybutem jest pompa insulinowa” – napisała Adrianna Sobol.

Jak dodała ekspertka, ze względu na to, że pacjenci najczęściej nie chcą, aby ich choroba była zauważalna i aby ludzie nie przyklejali im etykietek, decydują się za wszelką cenę ukrywać to, co pomaga ludziom wnioskować o występowaniu u nich danej choroby.

„Jest to jak najbardziej zrozumiała postawa – nikt z nas nie chce być oceniany przez pryzmat rzeczy zupełnie od nas niezależnych. Niezmiernie cieszy mnie jednak fakt, że niektóre osoby (w tym te publiczne) decydują się na odsłonięcie ciała, na którym widać oznaki choroby, ale też wielką pewność siebie i odwagę do akceptacji siebie i tego, co choroba niesie za sobą” – podkreśliła Sobol.

 

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 to tzw. cukrzyca insulinozależna; najczęściej występuje u osób poniżej 30. roku życia i obejmuje większość przypadków cukrzycy u dzieci. U jej podstaw leżą najczęściej procesy autoimmunologiczne prowadzące do zniszczenia jedynych komórek zdolnych do produkowania insuliny – komórek β tworzących miąższ wysp Langerhansa w trzustce. Najważniejsze czynniki ryzyka to infekcje wirusowe, niedobór witaminy D oraz współwystępowanie innych schorzeń autoimmunologicznych. W tej postaci cukrzycy występuje bezwzględny niedobór insuliny. Typowe objawy obejmują:

  • wysychanie w ustach,
  • pragnienie,
  • nasilone oddawanie moczu,
  • znaczny apetyt,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • utrata sił,
  • suchość skóry,
  • świąd.

Objawy pojawiają się zwykle dość nagle i gwałtownie się nasilają. Nierozpoczęcie w porę leczenia prowadzi do szybkiego pogorszenia stanu chorego, a w końcu do zaburzeń świadomości i śpiączki na tle kwasicy ketonowej (stan organizmu, w którym produkcja energii odbywa się na drodze spalania tłuszczów zamiast glukozy, w wyniku czego dochodzi do produkcji ciał ketonowych wywołujących kwasicę metaboliczną), która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lila Grace (@lilamoss)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.