3 min.
COVID-19 może wpłynąć na mózg i układ nerwowy dzieci. Najnowsze badania naukowców

COVID-19 może wpłynąć na mózg i układ nerwowy dzieci. Najnowsze badania naukowców/ Getty Images
44 proc. hospitalizowanych dzieci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 rozwinęło objawy neurologiczne, jak wykazali naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine. Dane z badania opublikowano w magazynie naukowym „Pediatric Neurology”.
Spis treści
„Częstotliwość objawów neurologicznych jest duża i może być wyższa”
Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine sprawdzili, w jaki sposób COVID-19 wpływa na mózg i układ nerwowy najmłodszych. W tym celu zbadali dane 1493 hospitalizowanych dzieci z powodu COVID-19 z 30 ośrodków intensywnej opieki pediatrycznej na całym świecie. Jak wykazali, u 1278 (86 proc.) pacjentów wystąpił ostry przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a u 215 (14 proc.) zdiagnozowano MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, który najczęściej występuje kilka tygodni po zakończeniu choroby i objawia się wysoką gorączką, stanem zapalnym oraz dysfunkcją narządów.
Jak wykazali eksperci, u najmłodszych z ostrym przebiegiem COVID-19 najczęściej występowały objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, drgawki oraz zaburzenia psychiczne, znane jako ostra encefalopatia. Natomiast pacjenci z MIS-C najczęściej doświadczali bólu głowy, ostrej encefalopatii i zawrotów głowy. Co ciekawe, w obu grupach badanych rzadko obserwowano do tej pory typowe objawy zakażenia koronawirusem, w tym utratę węchu, zaburzenia widzenia, udar czy psychozę.
„Na szczęście śmiertelność u dzieci jest niska zarówno w przypadku ostrego SARS-CoV-2, jak i MIS-C. Jednakże to badanie pokazuje, że częstotliwość objawów neurologicznych jest duża – i może być wyższa niż ta, którą odkryliśmy, ponieważ objawy te nie zawsze są udokumentowane lub możliwe do oceny” – powiedziała Erica Fink, autorka badania i specjalistkaa intensywnej opieki pediatrycznej w Szpitalu Dziecięcym UPMC w Pittsburghu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Długofalowy wpływ COVID-19 na układ nerwowy dzieci
Naukowcy wykazali również, że u dzieci z MIS-C częściej występowały objawy neurologiczne, niż w grupie pacjentów z ostrym przebiegiem COVID-19. Najmłodsi z wieloukładowym zespołem zapalnym doświadczali również dwóch lub więcej objawów neurologicznych.
Zespół specjalistów przeprowadzi teraz kolejny etap badań, w którym przyjrzy się bliżej temu, czy w obu grupach objawy neurologiczne mają długofalowy wpływ na zdrowie pacjentów.
„Kolejnym długoterminowym celem tego badania jest zbudowanie bazy danych, która śledzi objawy neurologiczne w czasie – nie tylko dla SARS-CoV-2, ale także dla innych rodzajów infekcji” – powiedziała Fink i dodała – „Niektóre kraje mają doskonałe bazy danych, które umożliwiają łatwe śledzenie i porównywanie dzieci w szpitalu, ale nie mamy takich zasobów w USA”
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023