Przejdź do treści

COVID-19 może wpłynąć na mózg i układ nerwowy dzieci. Najnowsze badania naukowców

Dziewczynka w oknie, opiera się łokciami o parapet
COVID-19 może wpłynąć na mózg i układ nerwowy dzieci. Najnowsze badania naukowców/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

44 proc. hospitalizowanych dzieci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 rozwinęło objawy neurologiczne, jak wykazali naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine. Dane z badania opublikowano w magazynie naukowym „Pediatric Neurology”.

„Częstotliwość objawów neurologicznych jest duża i może być wyższa”

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine sprawdzili, w jaki sposób COVID-19 wpływa na mózg i układ nerwowy najmłodszych. W tym celu zbadali dane 1493 hospitalizowanych dzieci z powodu COVID-19 z 30 ośrodków intensywnej opieki pediatrycznej na całym świecie. Jak wykazali, u 1278 (86 proc.) pacjentów wystąpił ostry przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a u 215 (14 proc.) zdiagnozowano MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, który najczęściej występuje kilka tygodni po zakończeniu choroby i objawia się wysoką gorączką, stanem zapalnym oraz dysfunkcją narządów.

Jak wykazali eksperci, u najmłodszych z ostrym przebiegiem COVID-19 najczęściej występowały objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, drgawki oraz zaburzenia psychiczne, znane jako ostra encefalopatia. Natomiast pacjenci z MIS-C najczęściej doświadczali bólu głowy, ostrej encefalopatii i zawrotów głowy. Co ciekawe, w obu grupach badanych rzadko obserwowano do tej pory typowe objawy zakażenia koronawirusem, w tym utratę węchu, zaburzenia widzenia, udar czy psychozę.

„Na szczęście śmiertelność u dzieci jest niska zarówno w przypadku ostrego SARS-CoV-2, jak i MIS-C. Jednakże to badanie pokazuje, że częstotliwość objawów neurologicznych jest duża – i może być wyższa niż ta, którą odkryliśmy, ponieważ objawy te nie zawsze są udokumentowane lub możliwe do oceny” – powiedziała Erica Fink, autorka badania i specjalistkaa intensywnej opieki pediatrycznej w Szpitalu Dziecięcym UPMC w Pittsburghu.

Długofalowy wpływ COVID-19 na układ nerwowy dzieci

Naukowcy wykazali również, że u dzieci z MIS-C częściej występowały objawy neurologiczne, niż w grupie pacjentów z ostrym przebiegiem COVID-19. Najmłodsi z wieloukładowym zespołem zapalnym doświadczali również dwóch lub więcej objawów neurologicznych.

Zespół specjalistów przeprowadzi teraz kolejny etap badań, w którym przyjrzy się bliżej temu, czy w obu grupach objawy neurologiczne mają długofalowy wpływ na zdrowie pacjentów.

„Kolejnym długoterminowym celem tego badania jest zbudowanie bazy danych, która śledzi objawy neurologiczne w czasie – nie tylko dla SARS-CoV-2, ale także dla innych rodzajów infekcji” – powiedziała Fink i dodała – „Niektóre kraje mają doskonałe bazy danych, które umożliwiają łatwe śledzenie i porównywanie dzieci w szpitalu, ale nie mamy takich zasobów w USA”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.