3 min.
Psychoza – czym jest, jakie są jej rodzaje, objawy i leczenie?

Psychoza - czym jest, jakie są jej rodzaje, objawy i leczenie?
Psychoza należy do chorób, których przyczyn można upatrywać w różnych zjawiskach. Łączy je jedna bardzo ważna cecha – osoby chore nie przyjmują krytyki wobec objawów choroby.
Psychoza – co to jest?
Psychoza to zaburzenie psychiatryczne. Osoby, których ta choroba dotknie, mają zaburzenia w myśleniu. Do tego dochodzi do zaburzeń świadomości i postrzegania świata. Bardzo często pacjenci nie dostrzegają, że coś się wokoło nich zmieniło. Są w pełni przekonani, że funkcjonują normalnie. Na ogół to inne osoby zauważają, że z daną osobą zaczyna coś się dziać.
Psychoza nie jest traktowana jako jedna jednostka chorobowa. Mianem tej choroby określane są również poważne zaburzenia psychiczne, aby odróżnić je w ten sposób od stanów nerwicowych.
Baron Ernst von Feuchtersleben – austriacki lekarz, poeta i filozof po raz pierwszy użył tego określenia w 1845 roku.
W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 zaburzenia na tle psychologicznym klasyfikowane są na pozycjach F 2x i F 3x.
Psychoza – objawy
Objawy zakłóceń postrzegania rzeczywistości można podzielić na dwie grupy.
Pierwszą z tych grup należy zaliczyć do początkowych objawów:
- problemy z pamięcią i koncentracją
- wyizolowanie
- zaburzenia apetytu i snu
- zmiany nastroju
- spadek energii i brak motywacji do podejmowania działań.
Druga grupa to objawy zaawansowanego stadium choroby:
- wyizolowanie, niestabilność emocjonalna, nieumiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi
- urojenia różnego typu,
- halucynacje – omamy słuchowe, wzrokowe, czuciowe i zapachowe
- trudności w wyrażaniu uczuć
- zdawkowe odpowiedzi bardzo często rzucane nieadekwatnie do odpowiedzi
- częste napady lęku bez wyraźnej przyczyny
- nadmierne pobudzenie lub spowolnienie ruchowe
- podejmowanie niezrozumiałych zachowań.
Psychoza – leczenie
Psychoza należy do chorób leczonych środkami farmakologicznymi. Bardzo często stosowana jest również psychoterapia. Jednak to leki mają za zadanie w głównej mierze uspokojenie objawów chorobowych.
Leki przeciwpsychotyczne blokują receptory neuroprzekaźników w synapsach. Dzięki temu nie dochodzi do niekontrolowanego pobudzenia w mózgu, a co za tym dalej idzie objawom wytwórczym.
Psychoza – rodzaje
Psychozę można podzielić ze względu na na rozwój i przebieg choroby, sposób leczenia oraz grupy ryzyka.
Do najbardziej popularnych odmian choroby należą:
- psychoza schizoafektywna – występują objawy z grupy psychoz oraz zaburzenia nastrojów; objawy psychotyczne mogą łączyć się z zaburzeniami nastrojów, jak również występować osobno; dzieli się ona na:
- psychozę maniakalną – drażliwy nastrój oraz występujące urojenia, halucynacje, dezorganizacja
- psychoza depresyjna – odznacza się obniżonym nastrojem
- psychoza maniakalno – depresyjna – mieszany typ psychozy schizoafektywnej, bardzo charakterystyczne są tutaj wahania nastrojów, od manii depresji do pozornego zdrowia psychicznego;
- psychoza poporodowa – skrajna reakcja na pojawienie się dziecka; o wiele mocniejsza reakcja w przypadku depresji poporodowej; może pojawić się kilka dni lub nawet kilka miesięcy po porodzie; do jej objawów należy odgradzanie się od bliskich, niechęć do opieki nad dzieckiem; z czasem młode mamy mogą mieć myśli odnośnie zrobienia krzywdy dziecku; jest to bardzo groźna odmiana choroby, która może zagrażać życiu matki i dziecka, dlatego konieczne jest jak najszybsze leczenie
- psychoza paranoidalna – efekt schizofrenii lub odurzenia narkotykowego; do objawów należą omamy słuchowe, urojenia prześladowcze
- psychoza alkoholowa – jest wynikiem nadużywania alkoholu; pojawia się do 4 dni od odstawienia alkoholu; podzielić ją można na:
- majaczenie alkoholowe – występuje nieuzasadniony lęk, który zmienia się w manię prześladowczą; bardzo często pojawia się również bezsenność
- paranoja alkoholowa, zwana inaczej zespołem Otella – bardzo często dotyka mężczyzn, rzadziej kobiety; objawia się nadmierną zazdrością o zdradę partnerki
- halucynoza alkoholowa – do charakterystycznych objawów należą halucynacje
- psychoza Korsakowa – do charakterystycznych objawów należą problemy z pamięcią; nastąpić może również utrata wielu wspomnień.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023