Przejdź do treści

Czego nigdy nie powinnaś mówić, gdy ktoś dzieli się z tobą trudnościami dotyczącymi zdrowia psychicznego? Tłumaczy psycholożka

Czego nigdy nie powinnaś mówić, gdy ktoś dzieli się z tobą trudnościami dotyczącymi zdrowia psychicznego? Tłumaczy psycholożka
Czego nigdy nie powinnaś mówić, gdy ktoś dzieli się z tobą trudnościami dotyczącymi zdrowia psychicznego? Tłumaczy psycholożka / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Ludzie wierzą w siły, które kierują ich życiem z przestworzy, w obcych, którzy odwiedzają naszą planetę, w międzynarodowe spiski, w szczepionki, które powodują autyzm, a nie mogą uwierzyć, że komuś jest źle” – podkreśla psycholożka Weronika Czyrny.

Takich reakcji unikaj

Wyobraź sobie, że ktoś do ciebie przychodzi i mówi, że czuje, że może mieć depresję, stany lękowe albo że miał myśli samobójcze. W takich sytuacjach czasem ugryźć się w język niż powiedzieć o trzy słowa za dużo. Psycholożka Weronika Czarny wymienia komunikaty, których lepiej unikać i obrazuje, jakie niosą ze sobą konsekwencje.

  • „Nie mogło być tak źle” – takie słowa mogą doprowadzić do tego, że osoba, która podzieliła się swoim trudnym doświadczeniem, zacznie myśleć: „moje doświadczenie nie ma znaczenia”, „trzeba czekać, aż będzie gorzej, żeby zgłosić się po pomoc” czy „jestem beznadziejny/a i nie warty/a pomocy”.
  • „Przesadzasz” – to słowo może wywołać takie myśli, jak: „to we mnie jest problem”, „powinnam/ powinienem się ogarnąć”, „nie mogę prosić o pomoc”, „moje trudności są nieważne”.
  • „Kłamiesz” – gdy ktoś, kto podzielił się swoim trudnym doświadczeniem czy problemem, słyszy, że to, co mówi, nie jest prawdą, zaczyna myśleć, że pewnie się myli.
    Sam/a nie wiem, co tak prawdę się dzieje”, „Czy to, co się dzieje, jest realne?”, „Niczego nie jestem już pewien/ pewna” – takie myśli chodzą po jej/jego głowie.
  • „Jak możesz tak mówić?” – gdy słyszymy takie pytanie, budzi się w nas przekonanie, że nikt nas nie rozumie i że nie możemy z nikim porozmawiać. Wydaje nam się, że wszystkie nasze problemy powinniśmy zachować dla siebie i musimy poradzić sobie z nimi sami.
  • „Nie masz powodu do depresji” – takie słowa mogą sprawić, że osoba, która dostrzega u siebie objawy depresji, dojdzie do wniosku, że to, co czuje, nie ma znaczenia i że „nie może być jej źle”. A skoro nie może być jej źle, to nie może też zgłosić się po pomoc i jest ze swoim problemem zupełnie sama.
  • „Nie wierzę ci” – to reakcja, która może doprowadzić do takich myśli, jak „jestem oszustem”, to, co się dzieje, nie ma znaczenia”, „jestem z tym sam/a”.

„Nie unieważniaj doświadczenia innych osób. Nie musisz ich rozumieć, nie masz obowiązku im pomagać, ale nie przeszkadzaj” – apeluje psycholożka.

Edyta Zając

Zastanawiam Się

@zastanawiamsiee to konto na Instagramie prowadzone przez Weronikę Czyrny. „Człowiek, psycholożka, organizatorka słów” – tak sama siebie opisuje.

Jej profil obserwuje ponad 44 tys. osób, które przychodzą tam po trafne spostrzeżenia i wskazówki. Często mówiąc coś, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy kogoś zranić swoimi słowami. Czyrny wychwytuje takie wypowiedzi i podpowiada nam, czego unikać w swoich komunikatach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Zastanawiamsie (@zastanawiamsiee)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne, depresja, nerwowość

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

„Nie można mieć zbyt wysokiego poczucia własnej wartości. Dokładnie tak, jak nie można być zbyt zdrową osobą” – mówi psycholożka, psychoterapeutka Aleksandra Bończewska

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku?

Inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją rozwijać?

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii