Przejdź do treści

Czeka nas rewolucja w ochronie zdrowia? MZ zapowiada nowe szybkie ścieżki leczenia cukrzycy oraz w kardiologii i endokrynologii

Lekarka siedzi za biurkiem
Czeka nas rewolucja w ochronie zdrowia? MZ zapowiada nowe ścieżki leczenia cukrzycy oraz w kardiologii i endokrynologii/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, chorzy nie będą musieli chodzić do innej przychodni i szukać specjalistów. „To lekarz rodzinny będzie mógł zadzwonić do specjalisty i skonsultować swoje wątpliwości”  – mówił w rozmowie z „Faktem”.

Lekarz POZ sam zadzwoni do specjalisty

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od października w naszym kraju wprowadzana jest opieka koordynowana. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że zmiany te pozwolą na szybsze i skuteczniejsze leczenie chorób przewlekłych.

„Pozwala ona (opieka koordynowana – przyp.) wprowadzić pacjentów z chorobami, które wymagają interwencji specjalistycznej, przez lekarza rodzinnego. Istotą opieki koordynowanej jest to, że porada specjalistyczna nie będzie oznaczała dla pacjenta konieczności chodzenia do innej przychodni, szukania, gdzie tego specjalistę można znaleźć. To lekarz rodzinny będzie mógł zadzwonić do specjalisty i skonsultować swoje wątpliwości”  – mówił w rozmowie z „Faktem”.

Ministerstwo wyjaśnia, że opieka koordynowana to „szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego”. Leczenie ma być oparte na indywidualnym planie i uwzględniać wykonywanie badań oraz konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą.

Niedzielski dodał również, że jest kilka wybranych specjalizacji, w których ścieżka opieki koordynowanej ma gwarantować szybszy dostęp do leczenia. To schorzenia z zakresu kardiologii, diabetologii i endokrynologii czy choroby płuc i leczenie cukrzycy.

To są te choroby i dolegliwości, które wybraliśmy jako najczęściej się pojawiające. W pozostałych przypadkach koncept opieki koordynowanej będzie się rozszerzał – mówię o onkologii, gdzie mamy rozwiązanie w Krajowej Sieci Onkologicznej czy o kardiologii i Krajowej Sieci Kardiologicznej. To będą rozwiązania, które będą promowały szybkie ścieżki dla pacjentów”  – dodał Niedzielski.

Poszerzenie listy badań diagnostycznych u lekarza POZ

Wprowadzenie opieki koordynowanej oznacza również poszerzenie listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:

Do tej pory na te badania skierowanie mógł wypisać jedynie lekarz specjalista. Nowością jest również to, że lekarz POZ przy rozpoznaniu np. cukrzycy będzie mógł zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem oraz z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii. Jak wyjaśnia resort zdrowia, poszerzenie katalogu badań ma skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, dzięki czemu pacjent szybciej otrzyma diagnozę i właściwe leczenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.