Przejdź do treści

Pulmonolog – kiedy i jak skorzystać z pomocy lekarza chorób płuc?

Pulmonolog – kiedy i jak skorzystać z pomocy lekarza chorób płuc? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pulmonolog, który nazywany jest także lekarzem chorób płuc, zajmuje się kompleksowo układem oddechowym. Nie tylko diagnozuje i leczy, ale pomaga także w profilaktyce chorób układu oddechowego. Choć wizyta u specjalisty wymaga skierowania, możesz także umówić się na wizytę w ramach prywatnej opieki medycznej. Kiedy warto ją umówić? 

Kto to jest pulmonolog?  

Pulmonolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego. W obrębie zainteresowań pulmonologa pozostają zatem zarówno drogi oddechowe człowieka, czyli jama nosowa, gardło, krtań, tchawica oraz oskrzela, jak i właściwy narząd oddechowy, a zatem płuca.  

Jak zostać pulmonologiem? Aby móc pracować w tym zawodzie konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów medycznych, a następnie odbycie obowiązującego stażu, który trwa 13 miesięcy. Specjalizacja z chorób płuc jest dwumodułowa i składa się z dwuletniego modułu podstawowego z chorób wewnętrznych i trzyletniego modułu specjalistycznego z chorób płuc. 

Kiedy zgłosić się do pulmonologa? 

W przypadku dolegliwości układu oddechowego w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nazywanego też internistą. Po zebraniu wywiadu i badaniu może on zdecydować o skierowaniu pacjenta do pulmonologa. Warto także samemu zgłosić się do tego specjalisty, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy. Zaliczyć do nich należy m.in.: 

  • przewlekły kaszel, 
  • krwioplucie, 
  • duszność i inne trudności z oddychaniem, np. zwolniony lub przyspieszony oddech, bezdech, 
  • zaburzenia oddychania podczas snu, 
  • zmiany na końcach palców, tzw. pałeczkowate palce. 

Czy wizyta u pulmonologa wymaga skierowania? Jeżeli chcesz skorzystać z wizyty refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, musisz uprzednio otrzymać skierowanie od lekarza POZ. Pamiętaj jednak, że w zależności od województwa, na taką wizytę musisz poczekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Możesz jednak także umówić się na wizytę świadczoną w ramach prywatnej opieki medycznej. Koszt konsultacji wynosi od 150 zł w górę.

Jak wygląda badanie u pulmonologa? 

Wizyta u pulmonologa zaczyna się tak, jak większość wizyt u lekarzy, czyli zebraniem szczegółowego wywiadu. Pamiętaj, aby opisać niepokojące cię objawy, a także poinformować o tym, czy palisz lub paliłeś w przeszłości, jaki zawód wykonujesz (bo niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych chorób np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, POChP), w jakim środowisku przebywasz najczęściej. Kolejnym etapem jest badanie wzrokowe, osłuchanie, opukanie klatki piersiowej. Pulmonolog może ponadto zlecić lub wykonać szereg badań dodatkowych. Wśród nich wymienia się m.in.: 

Pulmonolog może skierować cię także na rehabilitację pulmonologiczną, czyli kompleksowe i wielospecjalistyczne działanie poprawiające jakość życia osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Rehabilitacja taka nie jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego, ale jego uzupełnieniem. Skutecznie aktywizuje osoby chore, których codzienne aktywności mogą być z powodu dolegliwości znacznie ograniczone.

Pulmonolog dziecięcy 

Pulmonolog dziecięcy to lekarz chorób płuc osób nieletnich, czyli takich, które nie ukończyły 18. roku życia. Aby zostać pulmonologiem dziecięcym, należy odbyć inną niż w przypadku chęci leczenia dorosłych specjalizację, tj. trzyletni moduł podstawowy z pediatrii, a następnie dwuletni moduł specjalistyczny z chorób płuc dzieci. 

 

Bibliografia: 

  1. Farnik M., Trzaska-Sobczak M., Jastrzębski D., Pierzchała W., Rehabilitacja w chorobach układu oddechowego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 2017.  
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, Dz. U. 2023 poz. 975.  
  3. Shifren A., Byers D. E., Witt C., Pulmonologia, Edra Urban & Partner 2017. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.