3 min.
Kim jest pulmonolog i czym się zajmuje?

Kim jest pulmonolog i czym się zajmuje?
Pulmonolodzy to specjaliści od układu oddechowego. Choć bardzo często ich rolę ogranicza się tylko do obszaru medycyny związanego z płucami. A wszystko to z braku wiedzy na temat zakresu ich obowiązków. Kiedy warto wybrać się do lekarzy tej specjalizacji? Czym konkretnie zajmują się pulmonolodzy? Ile kosztuje wizyta? Jak się przygotować na spotkanie z pulmonologiem?
Spis treści
Pulmonologia – czym jest?
Pulmonologia jest obszarem medycyny, który skupia się kompleksowo na układzie oddechowym. Mowa tu o rozpoznawaniu, leczeniu i profilaktyce chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, z których to zbudowany jest właśnie układ oddechowy. Specjalistami, którzy zajmują się tą dziedziną, są pulmonolodzy.
Czym zajmują się pulmonolodzy?
Pulmonolodzy specjalizują się w diagnozowaniu, rozpoznawaniu wad wrodzonych, leczeniu i przeciwdziałaniu schorzeniom, które związane są z całym układem oddechowym. Do chorób, które pozostają w gestii pulmonologa, zalicza się m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, astmę oskrzelową, rozszerzenie oskrzeli, pylicę płuc, mukowiscydozę, raka płuc, gruźlicę, odmę opłucną, sarkoidozę, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Pulmonolodzy mogą wypisać skierowanie na badania, które pozwolą zdiagnozować choroby związane z układem oddechowym. Należą do nich:
- testy wziewne prowokacyjne,
- spirometria (najczęściej zalecane badanie pulmonologiczne, daje możliwość oceny, jak pracują płuca i jaką mają pojemność),
- bronchoskopia (polega na badaniu krtani, oskrzeli i tchawicy),
- badanie krwi,
- badanie radiologiczne klatki piersiowej,
- testy skórne,
- tomografia komputerowa,
- poligrafia (badanie bezdechu sennego).
Kiedy konieczna jest wizyta u pulmonologa?
Do objawów, które wymagają konsultacji z pulmonologiem, zalicza się m.in.:
- ból i ucisk w klatce piersiowej,
- uporczywy kaszel, świszczący i płytki oddech,
- duszności,
- szybkie męczenie się nawet po nieznacznym wysiłku, które połączone jest z brakiem tchu,
- krwioplucie,
- częste infekcje układu oddechowego,
- urazy płuc związane z uszkodzeniem klatki piersiowej,
- płyn w jamie opłucnej.
Jak wygląda leczenie u pulmonologa?
Tak jak w przypadku większości konsultacji specjalistycznych, także pulmonolodzy rozpoczynają spotkanie z pacjentem od szczegółowego wywiadu. Dzięki temu pozyskują cenne informacje dotyczące ich dolegliwości, ale nie tylko. Kluczowa jest też wiedza na temat przebytych chorób, przyjmowanych lekarstw, stylu życia, wykonywanego zawodu, aktywności fizycznej, palenia lub przebywania w otoczeniu osób, które palą. To wszystko ma znaczenie w opracowaniu indywidualnej ścieżki leczenia.
Kolejnym etapem są badania. Niektóre z nich pulmonolodzy wykonują od razu w dniu wizyty, a niektóre trzeba wykonać poza gabinetem i wrócić z wynikami po raz drugi. Lista badań jest uzależniona od objawów, które towarzyszą choremu. Do zakresu działań pulmonologa należy także usunięcie ciała obcego z tchawicy, płuc lub oskrzeli oraz wykonanie zabiegu odbarczającego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, może on również skierować chorego na zabieg chirurgiczny, a następnie na rehabilitację do uzdrowiska lub sanatorium.
Jakie są przyczyny chorób układu oddechowego?
Schorzenia związane z układem oddechowym dotyczą osób w różnym wieku i mają różne podłoża. Do głównych przyczyn, które je powodują, można zaliczyć palenie papierosów, szkodliwe warunki pracy (np. kontakt z substancjami chemicznymi, pomieszczenia z dużą ilością pyłów lub zanieczyszczonym powietrzem), uwarunkowania genetyczne, otyłość i nadwagę.
Jak umówić się na wizytę do pulmonologa?
Pulmonolodzy świadczą usługi zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się z przychodnią i wybrać dogodny termin. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do bezpłatnych konsultacji są długie kolejki. Jeśli więc sprawa jest pilna lub dolegliwości się nasilają, warto skorzystać z wizyty prywatnej, lecz jednocześnie płatnej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023